Buna seara raspuns medic

Alergii
Intrebare postata de divlutza cu 12 ani in urma

Buna seara. De ieri dimineata mi-au aparut niste vezicule pe corp iar dupa un control medical superficial mi s-a spus ca ar fi vorba de urticarie. Problema mea este urmatoarea: daca am urticarie este normal ca p***a piciorului si gleznele sa fie umflate? Au vazut doi medici asta si nimeni nu zice nimic. Simt niste furnicaturi in ele si se umfla foarte tare. Medicatia primita este Telfast si Claritine,ultimul la mine nu are efect deoarece il foloseam impotriva alergiilor la polen. La Spitalul Municipal nu au putut sa imi zica nimic,la Colentina mi s-a facut un control de 1 minut,ca sa mi se dea o reteta si sa mi se zica ca imi cedeaza sistemul digestiv. As dori un raspuns cat mai repede posibil. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Veziculele apar ca o umflatura usoara la nivelul tegumentului. Unele sunt nedureroase, in timp ce altele sunt in tensiune. Veziculele sanguinolente sunt inchise la culoare si de obicei sunt mai dureroase comparativ cu cele obisnuite. Veziculele pot aparea izolate sau grupate, in functie de etiologia lor.
Caracteristica este aparitia veziculelor in herpes (herpes simplex) si in herpes Zoster.

Urticaria esteo afectiune imuno-alergica (o alergie, ce sa mai..) determinata de diversi agenti din mediul exterior, numiti alergeni. Acestia sunt mici molecule din substante care sunt recunoscute de catre sistemul imunitar ca si agresori.
Practic odata cupatrudnerea in organism a acestor substante, sistemul imun incepe lupta cu ele, teoretic pentru a le indeparta, iar rezultatele sunt vizibile.. pe piele si mucoase, sub forma papulelor urticariene
Acestea sunt intens pruriginoase (insotite de prurit, adica de mancarimi) si fugace (dispar si apar la cateva ore in alt loc).
Tratamentul este medicamentos, cu antihistaminice oral (Claritine, Xuzal, Aerius, Alerid, etc).
Mai multe detalii despre urticarie gasiti, accesand acest link:
//sfatulmedicului.ro/Alergiile/urticariile_828

La primele semne de tumefiere (umflare) a mainilor, laringelui etc. este bine sa va adresati la camera de garda, pentru ca pot fi semnele unei anafilaxii ce necesita tratament de urgenta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Alergii.

divlutza (acum 12 ani)

Va multumesc mult pentru raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: