Alergie medicamentoasa

Alergii
Intrebare postata de Sosu Mihaela179597 cu 13 ani in urma

Sunt Mihaela din TR,SEVERIN am 39 de ani si sunt alergica la medicamente . Din luna decembrie 2009 fac chiar soc anafilactic , am testat pana acum doar antiinflamatoarele ( de ele am avut nevoie ) poate mai sunt si altele .... Am fost la dr. alergolog in Timisoara dar nici un rezultat . Nu stiu unde sa ma duc si ce tratament sa iau . Am hernie de dsc (de aceia am luat antiinflamatoare) nu pot sa iau nici un calmant ca fac alergie . Asi vrea sa merg si la stomatologie dar nu stiu daca suport anestezia, si nici dupa ,nu pot sa iau antiinflamatoare. Ce as putea sa fac ?
La noi in oras nu este decat un medic alergolog si nu face decat teste cutanate . unde as putea sa merg ? V-a multumesc anticipat .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

ionica (acum 13 ani)

Ce fel de simptome ai de la medicamente? Vorbeste cu medicul stomatolog, spune-i ce reactii ai de la medicamente si el iti va spune daca poate sa-ti faca sau nu acea anestezie de care ai nevoie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sosu Mihaela179597 (acum 13 ani)

Dupa 30 min de cand iau o pastila mi-se inroseste pielea (de parca am bubatu) pe tot corpu si ma mamanca. De la mici pete la basicute , in unele cazuri imi amortesc si se inrosesc : limba , buzele, urechile , ochi (sunt rosii si inauntru pe albeata ), mi-se unfla gatu si nu mai pot sa respir . Am facut alegie la :algocalmin; tador; xefo rapid; diclofenac; aspirina; nurofen; piafen; movalis; mydocalm. Cu siguranta mai sunt si alte medicamente. Mentionez ca aceste medicamente le-am mai luat de ''''n'''' ori dar pe atunci nu faceam alergie . V-a multumesc ptr. raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 13 ani)

Incearca un tratament naturist cu bautura bioactiva Tahitian Noni, are un efect de calmarea durerii, antiinflamator, antialergic. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cornel (acum 13 ani)

La aceleasi medicamente fac si eu alergie, in special probleme de respiratie, prurit in gat si urechi, urat de tot , stiu prin ce treci, eu le evit, tin(e) ''''aproape'''' de medicul de familie sau de specialist pentru afectiunile pe care le ai. O sa-ti recomande medicamente la care ar trebui sa nu faci alergie, dar tot pe tine va trebui sa le testezi, cu doze foarte mici la inceput. Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vali P (acum 13 ani)

Problema este foarte serioasa si trebuie tratata cu multa responsabilitate. Contactaza-ma pe e-mail [email protected] , sau la tel 0720 632532.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Felicia (acum 13 ani)

Buna Mihaela,
Si eu (am 29 de ani) am alergie la aceleasi medicamente (aspirina, algocalmin, tador, nurofen, si cate or mai fi ) mi a aparut prima data prin 2008 dupa ce am luat un agocalmin pt durerea de cap si de atunci nu mai pot lua nimik in afara de paracetamol. Paracetamolul se pare ca organismul mau inca il mai tolereaza.
Nu stiu ce sa fac, momentam iau diferite produse de crestere a imunitatii si evit pe cat posibil aceste medicamente.

Multa sanatate si tinem legatura

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sosu Mihaela (acum 13 ani)

I-mi pare rau ca nu ti-am raspuns pana acum , dar n-am mai deschis calulatorul de mult. Eu nici paracetamolul nu-l mai tolerez. Acum m-am obisnuit , nu-mi mai fac grij ... atata timp cat nu iau medicamente sunt OK. De gripa ma tratez cu leacuri babesti , de durere astept sa-mi treaca , n-am ce face...De imunitate ti-ai facut analizele ? Eu am IgE=33 chir prea mare , normal este pana la 30.Vezi ca nu e bine sa-ti cresti imonitatea daca este deja mare. Ai grije ! Tu de unde esti ? ai copii ? Mi-ar placea sa tinem legatura.
Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: