Alergie la praf raspuns medic

Alergii
Intrebare postata de eu mama .ro cu 12 ani in urma

Buna ziua.am un baiat de 10 ani si acum 3 ani am descoperit ca este alergic la pisici,praf si mucegai .singurul sintom care e pana acum e ca stranuta dimineata ,atat.ce trebuie sa fac in cazul asta trebuie sa urme vreun tratament sau e suficient sa se protejeze.si care sant riscurile la o alergie daca nui tratata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Profilaxia "Alergiei provocata de praful de casa si de animalele de casa poate beneficia de : 1 ) . inlaturarea saltelelor vechi si uzate , a pernelor unplute cu pene , a carpetelor si covoarelor vechi si aspirare prafului de pe cele ce raman , inlaturarea animalelor din casa ( caini , pisici) ; 2 ).Stergerea prafului de pe mobila din casa cu carpa uda, aerisirea frecvanta a camerei de locuit si tempera constanta sub 20 grade ( acarienilor din saltele si din praf ul de camera le place si se desvolta in locuri supraincalzite si prezenta de mucegai ) 3 ) Evitarea locurilor agomerate si cu praf In acest mod se poate diminua sau suprima rinoreea (scurgerea nazala ) Pentru formele rezistente exista cabinete de specialitate de alergologie( chiar si sectii in unele Spitale) unde xe fac atat testari cat si tratamente,cum dealtfel si d-vs ati beneficiat cred, deoarece va cunoasteti diagnosticul Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Alergii.

eu mama .ro (acum 12 ani)

va multumesc .de raspuns ..si va doresc o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elisa777 (acum 11 ani)

Buna ziua!Va rog mult ajutati-ma pt ca am si eu un ooofff de mult timp si anume: acum 2 ani am crezut ca am sinuzita frontala pt ca ma durea f rau fruntea,pe portiunea nasului dintre ochi,apoi se muta in varful capului,apoi spre ceafa...dupa ce facea aceasta "plimbare"revenea la frunte si o lua de la capat. Am facut radiografie 3 medici mi-au spus ca am sinuzita si mi-au dat paracetamol sinus si vitamine,iar 2 medici mi-au spus ca nu am nicio sinuzita ci sa ma bucur ca e rinita alergica.M-au derutat de tot.Mi-am urmarit toate simptomele mereu ca sa-mi dau seama ce se mai intampla.Simptomele sunt urmatorele: uscaciunea rau a mucoasei nazale destul de frecventa,ma ustura f rau doar nara dreapta pana la portiunea dintre ochi, cateodata cu usoara pulsatie sau mai bine zis presiune usoara dar enervanta,aceste usturimi imi strica viata imi dau stari de iritabilitate,de neliniste,care-mi accentueaza panica.Alte stari,dureri frunte si varf cap,mucozitate f uscata si f rar apoasa,niciodata purulenta,fara stranut,fara prurit.Cedeaza pe termen scurt cand folosesc apa salina cu propolis,vibrocil gel sau inhalatii.ce am usturimi doar la o singura nara,cea dreapta si dureri frunte permanente.Fiecare dintre noi a patit in viata ca atunci cand e ger iarna si e racit si-si sufla continuu nasul pana la usturimi groaznice...asa ma ustura pe mine,sunt f enervante si creeaza stare de nervi. Parca mi-am bagat ardei iute pe nara!Acum cativa ani cand a inceput aceasta usturime,dupa ce am f la 5 medici fiecare spunandu-mi ce credeau,si nu au crezut bine deloc.Am fost la al 6lea medic ORL de data aceasta particular,care am crezut ca daca e in varsta e specialist mai ales ca avea o gramada de diplome pe perete. Consultatia se tinea in bucataria unui mare apartament.M-am dus cu taxiul,imi era f rau,usturimea si durerea frunte imi accentua panica,am ajuns la dumnealui,mi-a spus ca nu am nici sinuzita,s-a uitat pe radiografie,nici alergie ci migrene.M-am asezat pe scaun,mi-a bagat un tamponel mic-mic infasurat pe ceva metalic ca un ac,l-a indesat pur si simplu pana sus pe nara de am crezut ca imi scoate creierul mi-a lasat o secunda tamponelul cu acul in nara apoi l-a scos curat in secunda urmatoare nu am mai avut absolut nicio durere,nici usturime,eram alt om,parca ma scapase din infern,ma simteam minunat cum nu ma mai simtisem eu de multi ani. Dar din pacate fericirea a tinut doar o ora si jumatate dupa care a inceput iar usturimea si durerea continuua. A doua zi a trebuit sa ma duc iar si m-am dus iar cu taxiul de rau ce imi era,iar a repetat operatia cu tamponelul si iarasi in secunda urmatoare a scos tamponelul curat,iar nu ma mai durea si ustura nimic,totul s-a repetat ca si cu o zi in urma,mi-a f bine o ora jumate apoi cosmarul a inceput...repetandu-se cu o precizie de ceasornic mi-am dat seama ca acel doctor,va rog sa ma scuzati,avea interesul sa-mi ia in fiecare zi banii pe "sedinta" de o secunda pe scaun,apoi fericirea...dupa care cosmarul...tamponelul era imbibat cu un anestezic care tinea o ora jumate de bine. Credeti-ma ca nu stiu ce sa mai fac toata ziua sunt nauca de usturimi si dureri. Stiu ca am alergie si la praf si puf! Am 2 papagali in camera sunt departe de patul meu si puful nu zboara deloc in aer si ma gandesc ca daca era de la puful lor asi fi avut amandoua narile cu usturimi nu doar una. Sau din cauza unor obiecte:fotolii,covoare f vechi pe care le am in camera unde locuiesc fiind din cauza vechimi...focar de infectie??Imi cer scuze ca va spun toate astea dar nu am avut banii sa reinnoiesc prin casa sau sa pun parchet sa scap de covoare pt ca am pensie 500lei.Imi cer mii de scuze ca am scris asa de mult cu explicatii,dar simteam nevoia sa va spun prin ce am trecut si nu am rezolvat nimic. Daca puteti sa ma ajutati intr-un fel cu niste sfaturi...poate ma ajuta si scap de chin.Mii si mii de multumiri!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Victoria Barbaros (acum 11 ani)

e obligatoriu sa inlatur animalele din casa???Se va agrava situatia???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum 12 ani)

Incercati medicina cuantica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

itec (acum 12 ani)

Asa am avut si eu si ma mai tot mers pe la medicul de famile. Mi-a recomandat sa merg initial pe un tratament mai natural si mi-a recomadat Capsio. E pe baza de ardei. La mine a mers bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuliant (acum 12 ani)

Merita sa incerci si un tratament mai natural, Capsio Alergie si sinuzita, eu l-am incercat merge bine, e ieftin si il gasesti pe capsio.eu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

robert (acum 11 ani)

buna ziua.vin in intampinarea dvs.cu recipientul neti pot si spalaturile nazale cu solutie salina care amelioreaza si ajuta natural spre vindecarea multor afectiuni ca : alergii, febra fanului,stranut, secretii, mancarimi la ochi, guturai,alergie la mucegai,alergie la praf,par,astm, sinuzita cronica,puroi,mucus excesiv,cruste,iritatie,mancarimi, nas infundat,nas uscat, dureri de sinus,dureri cap,migrene,raceli frecvente,tuse,gat rosu,gat iritat,infectii la gat,mucus,rinita la sarcina femei gravide,post nazal, etc.se simt efectele uimitoare dupa a doua sedinta.recipient neti pot aduc pe baza de comanda din sua pret 150 ron predare personala sau + 10 ron cost taxe prin posta romana catre alta localitate.
am in stoc ! contact : Email: [email protected] Telefon: 0741044238

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

robert (acum 11 ani)

c***a urgent vas neti pot 200 ml nou. Pentru spalaturi nazale cu apa calda, sare fara iod. recipient neti pot aduc pe baza de comanda din sua. am in stoc ! pret 150 ron bucata. predare personala in cluj napoca sau pentru alta localitate trimit prin posta romana coletarie cost 10 ron. Cer si ofer seriozitate maxima. Ofer informatii suplimentare pe tel. folosirea acestui recipient special cu apa si sare in mod regulat pentru curatarea si spalarea nasului amelioreaza si ajuta natural spre vindecarea multor afectiuni ca : rinita alergica usoara si severa, alergie la polen, febra fanului, guturai, alergie la praf, ciuperci de mucegai, germeni, cruste in nas, mizerie, amelioreaza simptomele alergiei, febra fanului cum ar fii stranut, curgerea nasului, secretii nazale, mucus excesiv, mancarimi la nas, mancarimi la ochi, ajuta in prevenirea dezvoltarii problemelor respiratorii astm, astmul bronsic, ajuta la intregul sistem respirator, in tratamentul astmului bronsic si a altor boli respiratorii, rinita la sarcina, femei gravide, post nazal picurare, in prevenirea racelii, raceli frecvente, tuse, nas infundat, descongestionare nazala, infectii frecvente a gatului, infectie la sinusuri, dureri de sinusuri, dureri de cap, previne si ajuta in tratarea sinuzitei, (factorii fiind: alergii, polipi nazali, deviatie de sept nazal, absces dentar, mucus excesiv, poluare atmosferica, sistemul imunitar slabit). este foarte benefic in tratarea de sinuzita usoara si sinuzita cronica, ajuta la reducerea umflaturii membranelor mucoase si la curatarea sinusurilor, ajuta la curatarea infectiei, puroiului din nas, amelioreaza si vindeca nasul uscat, imbunatateste simtul mirosului si al gustului, ajuta la crearea de conditii corespunzatoare din pasajele nazale, astfel nasul poate face treaba de filtrare si aer care intra in plamani, poate fi de ajutor in tratarea anumitor infectii ale urechii reducand necesitatea de antibiotice, ajuta ochii in tratarea canalelor lacrimale, imbunatateste vederea, face ochii stralucitori, este foarte benefic fumatorilor sau tuturor celor expusi la fum, praf, chimicale sau alti factori poluanti, te ajuta sa respiri mult mai bine, iti ofera mai multa energie si vitalitate, ajuta la ridicarea imunitatii florei nazale, previne bolile din sfera orl, are un efect pozitiv asupra glandelor pineale si pituitare, care ajuta la mentinerea echilibrului hormonal si emotional, ajuta la tratarea durerilor de cap, migrene, previne anxietatea si depresia, ajuta la buna aerisire a creierului uman, ajuta la un somn bun, adanc si linistit, ajuta in combaterea insomniei si in combaterea inclinatilor spre sforait pe motivul unei stari colaterale. Acest remediu are un spectru foarte larg de beneficii in sfera orl si realizat corect nu ofera neplacere si nu are efecte adverse.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

robert (acum 11 ani)

c***a vas neti de 200 ml pentru spalaturile nazale cu solutie salina care amelioreaza si ajuta natural spre vindecarea multor afectiuni ca : alergii, febra fanului,stranut, secretii, mancarimi la ochi, guturai,alergie,par,astm, sinuzita cronica,puroi,mucus excesiv,cruste,iritatie,mancarimi, nas infundat,nas uscat, dureri de sinus,dureri cap,migrene,raceli frecvente,tuse,gat rosu,gat iritat,infectii la gat,mucus,rinita la sarcina femei gravide,post nazal, etc.contact Telefon: 0741044238

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: