Tatal meu este alcoolic

Alcoolism
Intrebare postata de teandrik cu 14 ani in urma

Tatal meu este acoolic.....am incercat de nenumarate ori sa l facem sa nu mai bea...dar nu accepta nici un fel de ajutor! ne a parasit de 9 ani il mai vedem o data pe luna...iar azi l am prins in baie dezbracat isi dadea cu o crema,credeti_ma am ramas socata cand l am vazut in ce hal este....pe tot corpu mai putin pe fata si gat este este rosu si pete mari,iar picioarele sunt la fel de rosii dar foarte umflate si a plsnit pielea ,s are bube....am fost la urgenta si ne au trimis la dermatologie si nu accepta sub nici un fel sa mearaga !aceste pete sunt de la alcool sau este o boala de piele? va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

raluca (acum 14 ani)

Buna Teandrik,

Aceste pete de care vb tu sunt posibil sa fie de la alcool sau sa fi facut o iritatie. Trebuie neaparat sa mergi cu el sa-l vada un medic ca sa-i dea medicamentatia necesara.

Poti sa-i dai claritine sa vezi daca ii va trece acele pete, dar fa-l sa inteleaga ca cel mai bine pentru el este sa mearga la medic.

Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teandrik (acum 14 ani)

am resit sa merg cu el la un dermatolog ,nu au vrut sa sa l interneze; ca diagnostic enzema varicoasa cu eruptie secuna prodemizota. i a dat un tratament pe baza de antibiotice...si 2 creme una pt gambe si una pt membre,i a zis doctoru ca daca consuma alcool fiind in ultimul stadiu nu mai rezita! acum mi e frica ca nu rezisata sa nu bea.....e si f deshidratat cred ca bea 3 4 l de apa,stiu ca este o bola si numai cu voinata poate sa reziste sa nu mai bea,eu sper si sper!va multumesc pt raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Trebuie sa aveti mare grija, nu cred ca va rezista fara alcool daca asta este viata lui
sanatate multa si sper sa reusesti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mikmok (acum 14 ani)

Cumpara-i de la plafar tinctura care se numenste alccol stop. Ii pui cate 15-20 picaturi de 3 ori/zi, inainte de masa, intr-un pahar cu apa plata sau in bautura alcoolica sau in alte lichide reci. Daca vei reusi sa-i administrezi timp de o luna cu siguranta v-a scapa de acest viciu.

Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teandrik (acum 14 ani)

i am cumparat antialcool plant,sper din tot sufletu sa reusesc ii pun apa,azi a inceput un tratament pe baza de antibiotice,si sper din tot sufletu sa reziste si sa nu bea!multumesc mult pt sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 14 ani)

Mama mea este alcolica .Nu a fost asa .a ramas vadana la 42 ani cu 5 copii ne/a crescut singura ne/a invatat carte am ajuns toti oameni bine dar de vreo 5 ani bea in cantitati mari pana nu mai poate si nu vrea sa manance.Toti fratii am incercat sa o convingem inclusiv am si certato dar nu vrea sa inteleaga si nu recunoaste zice ca e bolnava nu e biata.Acum a inceput inclusiv sa cumpere bautura inainte daca nu avea nu beia.Va rog daca cineva ma poate ajuta cu un sfat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

imi pare rau (acum 14 ani)

eu de cand ma stiu tata meu bea....nu numai ca bea dar era si ff violent...nu stiu daca mi ai citit povestea....ma rog pe scurt de 10 ani ne a parasit ,iar acum dupa 10 ani a venit ff bolnav la noi si crede ma eram ff disperata l ma dus la spital cu greu sa nu crezi ca a acceptat asa usor..iar dupa ce si a revenit iar ne a parasit! da este chiar o boala ,dar fara vointa lor nu putem face nimic....stiu ce inseamana tot timp am suferit din acest motiv iar toate dorintele mele era sa nu mai bea tata:(!am 26 de ani si nu mi s a indeplinit....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius (acum 14 ani)

sunt de 13ani iar mama mea este plecata in italia tatal meu ia promis ca nu o sa bea cat o sa fie plecata dar curand o prietena dea mamaei mele a trecut pe la noi el a servito cu tuica si a baut si el de atunci bea beri in fiecare zi asculta muzica la volum tare si se supara di norice.Mama imi spune sa nu il bag in seama.ce pot face pls ajutor.Ms ca mati ascultat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 14 ani)

marius incearca sa stai de vorba cu el in momentul in care e treaz daca nici asa nu te intelege nu ai decat sa ai grija de tine si sa incerci sa-ti vezi de scoala fara a te lasa influentat de atitudinea lui.
Sper sa reusesti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Chris (acum 11 ani)

Salutare! Tatal meu are probleme cu alcoolul ,nu foarte grave dar totusi probleme ,are betii de cate 3-4 zile o data la 3-4 luni! De ieri a luat antialcool plant! Ajuta cu ceva ! Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: