Patima alcoolului

Alcoolism Hepatita alcoolica Gastrita alcoolica Dependenta alcoolica
Intrebare postata de ghizela-iuliana cu 13 ani in urma

Buna ziua!Sotul meu are un obicei foarte prost: bea de plictiseala ,bea de necaz,de bucurie.Mereu gaseste un motiv.Interesant este ca are perioade cind nu bea de loc. ce pot sa fac sa se dezobisnuiasca.Nu pot stune ca este agresiv sau ca ma bate cind bea dar vorbeste prea mult si aiuria si se face de ris.ajutati-ma macar cu un sfat va rog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (57)

cami (acum 13 ani)

draga iuliana, sora mea are aceeasi problema, mai ales ca s-a f*t deja de ras in oras, la fel ca in cazul sotului tau, cand bea de stinge cand este cuminte. am incercat si noi diferite metode. dar sunt niste ceaiuri si medicamente speciale, de la plafar-naturale, care se pot bea si atunci nu mai simte nevoia de alcool, numia ca trebuie sa se tina de tratament, pt ca altfeel devine alcoolic si nu se v-a mai controla. mia multe nu am sa-ti spun, numai ca din fasa trebuie inabusita chestia asta pana nu este pre tarziu. cauta pe google ca sunt destule remedii numai sa vrea sa se trateze.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 13 ani)

te inteleg foarte bine.aceeasi problema o am si eu cu sotul meu.ce e mai grav e ca el nu constientizeaza ca ar avea o problema ci ca mi se pare mie,ca exagerez.deci cu atat mai putin sa accepte vreun tratament.chiar daca nu "face urat" la bautura pe mine ma afecteaza moral pentru simplul fapt ca ceilalti il percep ca pe un "betiv" si se face de ras

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasile (acum 13 ani)

nu in ceaiuri si tratamente se afla vindecarea.
oferiti in camin liniste si caldura in asa fel incat sa-l faca sa uite de griji la fel ca atunci cand consuma alcool, ca femei aveti la indemana asta, o sa va fie ine si voua

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rebeca (acum 13 ani)

asa am patit si eu vreo 4 ani la rind pina ce ma-m saturat si am spus ca divortez dar pe bune si uite ca sunt 3 sapt de cind nu mai bea si nu mai fumeaza doar eu am nevoie de el acum in tinerete ..... sper sa tina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Chriss (acum 9 ani)

degeaba ii oferi camin linistit fara probleme.. Tata bea din orice.. merge isi cumpara gin, vodka si vin si le da pe gat in 2 zile.. in fiecare zi bea 6 doze de beri .. nu are nici un motiv sa bea.. are de lucru, mama la fel eu invat bine si totul e cum ar trebui, fara lipsuri.. na si atunci? nustiu de naiba sa mai fac cu el .. spune tu ca barbat ce sa fac ca deja ma calca pe nervi betivu!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

parerea mea (acum 13 ani)

Alcolismul e o boala psihica grava. Cu timpul alcolul macina iremediabil creierul si ficatul. Asa ca e bine, cat inca mai are, sa-i aratati urmarile si doar singur poate lua o hotarare. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrea k (acum 13 ani)

din pacate tatl meu e alcoolic si tocmai trece prin al doilea divort al sau, in prima casatorie am fost 2 fete, si din a doua un baietel super dragut de 5 ani care nu merita asa ceva. este imposibil de vorbit cu el, este agresiv, injura, ameninta (bine cu noi nu mai are deaface ptca sta in alta tara), dar degeaba l-am rugat sa se vindece, sa termine el nu asculta, si raneste pe toata lumea in jurul lui si isi distruge viata efectiv. nu asculta nici de copii lui, nici de mama lui, este de necontrolat, ca o furtuna care te ia pe nepregatite. noi am crescut langa el asa, dar cand s-a recasatorit, a fost un om schimbat, fericit, optimist, ba chiar a inceput sa creada in Dzeu, dar dupa ce a lucrat 2 ani departe de familia lui, a innebunit, si s-a intors la acest viciu. asa ca faceti, doamnelor ce puteti cat de curand, pentru ca daca se agraveaza, nu doar dvs, si copii vor avea de suferit mult si bine. sa nu va fie rusine daca aveti un sot agresiv din cauza alcoolului, sa va fie rusine daca va puneti viata copiilor dvs in pericol din cauza aceasta, toata lumea are drept la respect si la iubire, ingrijire si optimism.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doina (acum 13 ani)

apreciez f mult ceea ce ai spus..ai dreptate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elly (acum 13 ani)

Bautura nu se poate lasa atat de usor pe cum spun altii, chiar daca ai un camin calduros cu o familie buna nu se lasa de bautura o spun din proprie experienta din familia mea au ajuns la dezalcolizae si tot nu sa-u lasat au stat o perioada fara sa bea dar dupa un timp au reluat activitatea sa spun asa. nu cred ca exista medicamente prafuri sau altele mai bune decat vointa lor. va doresc mult succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doina (acum 13 ani)

eu am stat 14 ani ...nu mai am putere....va rog sa nu faceti ca mine...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cica (acum 13 ani)

ai dreptate eli, daca "bolnavul" nu are vointa, nu se poate face nimic!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ghizela-iuliana (acum 13 ani)

vamultumesc f.f mult pentru raspunsurile voastre si sunt bucuroasa ca ati citit atit de multi.am primit si bune si rele dar numai asa pot sa aleg si sa gasesc o solutie buna daca le citrsc pe toate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doina (acum 13 ani)

daca problema este grava mai bine sa te desparti acumnnu trebuie sa astepti pana te anbolnavesti tu de inima,eu asa am asteptat si pentru ce?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

poveste de viata... (acum 13 ani)

buna tuturor! ma pot exprima liber?sa va zic pe scurt doua "povesti de viata" a doua persoane apropiate mie.
1.tata...betiv notoriu, agresiv, gelos peste masura, rau, recalcitrant....cam pe la de 42 ani a fost diagnosticat cu "ciroza uscata"...FRICA DE MOARTE l-a determinat sa nu mai bea si sa lase si de tigara....dar, din pacate, celelalte "calitati" i-au ramas...astazi are 72 de ani, nu mai bea din 1984, regim si tratament ...si va trai cu siguranta pana la 90 de ani...sunt longevivi cei din "rasa lor".....
2.unchiul meu....betiv notoriu...si doar atat...la 60 de ani a facut semipareza stanga...VOINTA l-a determinat sa se lase de bautura....daca moare azi sau maine, pt el e acelasi lucru....suntem datori cu o moarte toti...
Trageti concluzii....care sunt motivele care pot determina o persoana sa se lase de bautura....
...liniste in camin, sprijin din partea celorlalti....sustinere morala, etc, etc, tc...POVESTI, POVESTI, POVESTI....NU EXISTA VOINTA...NU SE FACE NIMIC!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bucifer (acum 13 ani)

Ce vointa ma la 42 de ani?? Sau la 60? Pai la ce bun? e prea tarziu, frate! WTF!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dafni (acum 13 ani)

pai...eu cred ca tocmai din cauza ca nu e agresiv nu ai luat atitudine pina acum..pt ca daca te-ar fi batut probabil il paraseai de mult...asa,te complaci.cine se aseamana se aduna.se face el de ris??sau te face pe tine???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ghizela-iuliana (acum 13 ani)

oare de ce trebuie sa ajunga acesti oameni sa fie atit de bolnavi ca sa realizeze ca trebuie sa se lase de acest viciu si in cele mai multe cazuri este din pacate prea tirziu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doina (acum 13 ani)

nici o persoana care consuma alcool nu va recunoaste acest lucru,va spun din experienta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Magda (acum 13 ani)

Buna tuturor,
Va prezint pe scurt cazul meu: Am 47 de ani , si de 2 ani nu mai consum alcool deloc , iar de 5 ani nu mai fumez. Am consumat aprox 8 ani, zilnic min.500gr. de alcool (tarie) sau 2 litri de vin, sau cate 5-6 beri, in functie de perioade. Am fumat de la 13 ani, iar in ultimii 10 ani fumam 40 de tigari pe zi si vreo 2-3 cani de cafea. In cazul renuntarii la fumat o afectiune a corzilor vocale urmata de o interventie chirurgicala(nu mai aveam voce de un an) m-au determinat sa renunt la tigari. A fost prima mea lupta cu mine din care am invins! Daca nu am mai fumat am inceput sa beau alcool exagerat. Eram o betiva in toata regula si faceam lucruri ingrozitoare atunci cand eram beata.(nu intru in detalii pentru ca mi-e jena sa scriu). Printre altele afiandu-ma sub influenta alcoolului am cazut pe scari, mi-am facut glezna praf, operatii, suruburi, tije, si multe umilinte. Provocam scandaluri in casa, ma bateam cu sotul meu care bea si el, eram ca doua animale dezlantuite de aburii alcoolului. Urat, foarte urat. Fata noastra care are acum 26 de ani a vazut multe scene oribile, si ma simt tare vinovata fata de ea, pentru suferinta pe care i-am produs-o eu, si tatal ei. Rusinos lucru.
A venit insa si ceasul al 24 lea cand , mi-am dat seama ce fac , si am spus GATA! Si asa am facut.
Inca un aspect, m-am rugat enorm de mult la Dumnezeu sa ma scape de vicii si m-a ajutat, si ma ajuta si acum sa fac sport, sa tin un regim alimentar sanatos(am si diabet de tip 2 neinsulinodependent)
Sunt alt om, sunt mandra in sufletul meu ca am reusit sa scapt de vicii si implicit sa nu-i mai ranesc pe cei dragi mie.
Ce bine ma simt ,si puternica atunci cad ma pot sui la volanul masinii mele la orice ora si sa spun ; Va duc oriunde cu placere pt ca nu beau deloc!
Vointa ,vointa si iar vointa, si nu in ultimul rand o motivatie pentru toate. Eu am reusit , sper ca cei ce vor citi cazul meu sa ia decizii bune in legatura cu viata lor,
Va doresc sa fiti sanatosi si sa va ajute Dumnezeu in tot ceea ce faceti
O seara buna tuturor!
Magda.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bucifer (acum 13 ani)

Organismul respinge singur viciul care il afecteaza, asta se intampla in general dupa 10-20 de ani de bautura, de exemplu. Asadar cei care se lasa de baut /fumat/droguri dupa zeci de ani de viciu nu au nici pe departe vreo vointa deosebita, ci pur si simplu nu mai pot sa continue asa. Si ei sunt cazurile fericite, majoritatea nu reusesc sa isi asulte nici macar propriul trup.
Oricum, felicitari celor care isi refac viata cu succes. Fiecare zi traita in plus merita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3