O sa se termine vreodata?? raspuns medic

Alcoolism
Intrebare postata de I Love cu 13 ani in urma

As vrea sa stiu si eu cum o pot face pe mama sa renunte la alcool. Bea de atata timp..si am gasit-o de atata ori beata..si cand vreau sa vorbesc cu ea, se preface ca nu ma aude, si a 2-a zi se poarta ca si cand nu s-a intamplat nimic, si pur si simplu nu vorbeste despre asta. Nu pot numara datile cand am plans in fata ei sa termine, ca sunt un copil, si ma face de ras..si se uita lung la mine. A promis de cateva ori ca nu mai bea, ba chiar a jurat cu mana pe Biblie. Stiu ca e bolnava, dar nu intelege, si eu numai stiu ce sa fac. Asa ca ma gandesc sa o ignor total. Eu m-am saturat sa o gasesc beata , sa vin de la scoala la 7 si sa doarma.Asa ca..ce sfat imi dati..?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

I Love (acum 13 ani)

[email protected]

Multumesc! >:D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Daca vrei sa faci ceva, NU incerca sa o faci atunci cand este bauta. Nu vei obtine absolut nimic. Trebuie sa discuti cu ea cand este treaza. Eu ti-as sugera sa faci ceva care ar putea functiona. Intr-o zi cand o gasesti beata si eventual intr-o stare mai rea (cazuta pe jos, fiindu-i rau sau spunand p***ai, buhaita sau aratand rau) ia o camera de filmat sau macar mobilul (cat de cat mai performant sa se vada ceva) si filmeaza-o. Apoi, a doua zi, cauta sa conectezi aparatul la televizor si sa ii arati filmuletul de cateva minute cu ea in acea stare. Pe acel filmulet incearca sa discuti cu ea, sa o impresionezi cumva.
S-ar putea ca in momentul in care se vede asa (neaparat ii arati filmuletul intr-o dimineata sau cand e complet treaza!) si te aude pe tine cat de afectata esti sa o vezi asa, sa isi dea seama cat rau iti face si isi face. De asemenea, incearca sa negociezi cu ea bautura. Daca bea vin, sa treaca pe bere sau pe ceva mai slab. Daca bea bere, sa ia macar jumatate din ea fara alcool. Sa nu bea decat seara dupa ora 6 etc. Incearca sa negociezi cu ea scazand "doza" etc. Trebuie multa rabdare. Din pacate, o persoana alcoolica nu prea se poate trata daca ea refuza. De aceea iti sugerez sa faci apel la emotiile ei si la diplomatia ta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valicohai (acum 13 ani)

Buna!
Iti inteleg ingrijorerea si preocuperea!
Este teribil pentru un copil sa traiasca ceea ce traiesti tu.
Mama ta, pe fondul unor nemultumiri, a ajuns sa consume alcool crezand ca astfel rezolva problema. Total fals dupa cum bine stii si tu.E pacat ca se chinuie si te mai chinuie si pe tine.
Iti recomand mai jos o metoda care poate da roade. Incearc-o.
Este buna si strategia pe care ti-o recomanda ''''IULI'''' , numai ca iti trebuie mult tact si rabdare. Mama ta cand isi revine a doua zi, de fapt nu si-a revenit decat aparent si poate deveni chiar violenta, fiindca alcoolicii n-o sa recunoasca niciodata ca sunt alcoolici. Am mai recomandat aici undeva unui baiat o metoda similara, poate o mai gasesti. Poti s-o ajuti sa faca si o dezintoxicare cu miere.Am descris cum si daca nu gasesti o sa revin.
Iti doresc sa reusesti pentru binele tau si al mamei tale.

ALCOOLISMUL

Pedicuţa şi seminţele de pătrunjel sunt remediile cel mai frecvent utilizate, cu rezultate foarte bune, de medicina pop**ară contra alcoolismului.
Se ia o jumătate de linguriţă rasă de pulbere de pedicuţă de trei ori pe zi. Planta se ţine sub limbă un sfert de oră, după care se inghite cu puţina apă, pe stomacul gol.
Pedicuţă şi obligeană - o linguriţă rasă de pulbere de pedicuţă şi una de obligeană (rădăcină) se pun intr-o jumătate de litru de apă şi se lasă la macerat la temperatura camerei, de seara până dimineaţa, apoi se filtrează. Separat se face o infuzie dintr-o linguriţă rasă de pulbere de pedicuţă intr-o cană de apă clocotită, se lasă la răcit şi se strecoară. Se combină cele două preparate şi se bea dimineaţa, la prânz şi seara, inainte de masă.
Preparatul se poate adăuga in cafea sau ceai. Dacă este administrat fără ca persoana in cauză să stie, se elimină obligeana, care are un miros puternic, iar cantitatea de apă in care se fac maceratul şi infuzia se reduce la o treime.
Tratamentul cu pedicuţă impotriva alcoolismului are şi efecte adverse - vomă, diaree, dureri de cap, accese de violenţă, furie, pesimism. Toate acestea sunt efecte ale dezintoxicării, care trec pe măsură ce organismul se curăţă. Este de preferat ca persoana care urmează tratamentul să stie, pentru că astfel va putea face faţă mai usor efectelor adverse. Pe întreaga durată a tratamentului o importanţă foarte mare o are anturajul în care trăieşte pacientul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Delia Aldescu MPsih. Delia Aldescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Este o situatie neplacuta si ea responsabilizeaza atat de mult un copil incat rolul de copil se transforma brusc in rolul de adult sau parinte. Incearca sa negociezi cu ea schimbarea ei. Desi sa renunte definitiv ar fi cel mai bine, fii bucuroasa daca reduce cantitatea. Cere ajutorul tatalui tau, a bunicilor sau daca e cazul internarea intr-o clinica este si ea o solutie.
Este important motivul ptr. care bea dar este la fel de important de gasit si un motiv ptr. care sa nu mai bea.

    Psiholog Delia Aldescu
Cabinet Individual de Psihologie
Adresa: Str. Doamna Ghica, nr. 32B
Sector 2, Bucuresti
Tel:  + 40 733 098 444
E-mail: [email protected]
http://cabinet-psihologic-online.ro/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: