Marian raspuns medic

Alcoolism
Intrebare postata de Mariann cu 12 ani in urma

Am si eu o intrebare :Nu ma mai inteleg cu nimeni am reusit sa ma refugiez in bautura mam certat cu toata lumea bani nu mai am sa beau ,cu ai mei nu pot vb mama pleaca cand ma vede ca beau ,prietena ma lasat si ea ,eu am lasat si serviciul pentru ca munceam prea mult si bani erau 540/luna am baut am facut urat mam certat cu toata lumea acum nimeni nu mai vrea sa afle de mine nu mai stiu ce sa fac unde sa o apuc.....un sfat se poate.?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Oana Popescu-Argetoia (acum 12 ani)

Buna ziua, Marian!

Un prim pas l-ai facut chiar acum, constientizand problema ta si cerand si opinia altor persoane. Asa cum ai spus chiar tu " te refugiezi" in bautura si acest lucru, inseamna ca in mod inconstient ai dezvoltat aceasta forma de protectie in fata provocarilor date de viata, crezand probabil ca nu le poti face fata, sau ca nu esti suficient de bun ca sa reusesti, sau ca nu meriti etc, convingeri care iti produc suferinta. De cele mai multe ori alcoolul functioneaza ca mecanism de aparare in fata suferintei emotionale, dandu-ti un soi de euforie sau amorteala, ajutandu-te temporar sa nu-ti mai simti suferinta. Te poti vindeca, multi au facut-o insa pentru acest lucru ai nevoie de putin curaj dar si de ambitie. Mergi la un specialist pentru ca asa vei trece mai repede prin etapele vindecarii.
Terapia te poate ajuta si in acest sens iti recomand terapia cognitiv-comportamentala.
Multa sanatate si nu uita ca poti!

Oana Popescu-Argetoia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariann (acum 12 ani)

Multumesc de raspuns am incercat varianta cu medicu si nu a functionat acum 3 zile am baut din nou dupa 2 ani de nici nu ma mai atinsesem de ea acum refuz sa mai ies din casa mie rusine de rusinea mea nu stiu cum sa trec peste pasu asta e foarte greu stiind mai ales ca nu mai am nici apropiatii langa mine,si da sufletu meu plange de durere zilnic si eu o data cu el.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana1lia (acum 12 ani)

Buna,Marian!Eu personal nu sunt in masura sa iti dau vreun sfat,dar incerc sa iti ridic moralul cat de cat si poate reusesc sa te ajut ...in primul rand eu cred k tu ti-ai inecat amarul in bautura din cauza la ceva si nu esti de judecat,deoarece toata lumea asta knd are cate o problema se consoleaza cu ceva,fie bine sau rau pt ei,nu conteaza se descarca.Problema e k bautura nu e ceva bun,cum de altfel sunt multe lucruri pe lumea asta kre nu ne sunt bune,dar parerea mea este sa incerci sa te lasi,incearca sa iti gasesti ceva de lucru in primul rand,iesi la o plimbare cu prietenii( in caz k nu ai prieteni,iesi singur),vizioneaza un film sau de ex intra pe o retea de socializare si fa-ti o prietena,k tocmai ai zis k te-a parasit si prietena,nu?Sau mai bn incearca sa iti rezolvi pr. cu bautura si apoi poate te impaci cu prietena ...e bine asa cum te invat eu??Sper sa iti fie bine,dar te rog incearca sa tenunti,pt k asa nu vei face nik in viata si vei ajunge la un moment dat sa realizezi k ai trecut prin viata si nu s-a ales nik de tine.Sa-ti mai zik ceva:in general femeile fug de oamenii kre beau si te rog sa nu uiti asta!! sa-mi raspunzi ok??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariann (acum 12 ani)

Iti raspuns am avut ultimu avertisment nu am stiut sa tin cont la primul greu din viata am dat gres acum,problema e ca mam implicat si sufleteste in fosta relatie acum stau si mi plang de mila si stiu ca nu o sa se uite nimeni la mine cu problema asta si nici macar prietenii nu se mai uita si nimeni nu mai vrea sa auda de mine dupa ce am zilele trecute mi am luat un concediu medical de la munca si vreau sa mi dau demisia de aici in colo nu mai stiu unde sa o apuc poate la gara .......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana1lia (acum 12 ani)

ink ceva ,Marian!Numai tu ,doar tu vei putea sa reusesti sa renunti...poate sa iti spuna tie o lume intreaga sa te lasi si poti sa mergi tu si la mama terapiei dak tu nu ai vointa degeaba...omul in viata si-o face cu mana lui,intelegi??si cu asta am zis tot

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana1lia (acum 12 ani)

capul sus!!!!!!!!!!!nu gandi asa...tu in momentul asta esti cu moralul la pamant...ia lucrurile asa cum sunt deocamdata si gandeste pozitiv.in primul rand nu mai pune un gram de alcool in gura,apoi gandeste-te de ce ai nevoie...de un job,ok??restul se rezolva...ia id-ul meu de mess si vb acolo....dulceata_mortii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariann (acum 12 ani)

Am notat id ul tau si te am si bagat in lista sper sa putem vb acolo si da ai dreptate sunt cu moralu la pamint si plang mereu si acum cand scriu...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana Popescu-Argetoia (acum 12 ani)

Buna din nou, Marian!

Trebuie sa-ti atrag atentia ca desi ai nevoie de sprijin, aici pe forum te expui parerilor variate a celor care intra in comunitate, iar unii sunt specialisti, dar altii nu sunt. De aceea eu iti recomand, din nou sa cauti un terapeut care se ocupa si de problematica cu care tu te confrunti. Pana te hotarasti si pana gasesti pe cineva iti pot recomanda cartea "Iesirea din labirint" pe care eu am postat-o pe internet aici: http://www.scribd.com/doc/50452164/Iesirea-Din-Labirint.
Succes!
Oana Popescu-Argetoia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raluca (acum 12 ani)

Marian imi pare rau pentru tine si este intr-adevar demoralizant sa lucrezi o luna pentru asa de putini bani. Totusi incearca sa te aduni, gaseste o motivatie care sa te mobilizeze din starea aceasta ingrata.
Vreau sa mai spun ca nu sunt de acord cu parerea d-nei Oana Popescu. Ai ales sa scrii pe acest forum stiind ca nu doar specialisti iti vor raspunde. O vorba buna, sincera poate ajuta tot atit sau mai mult decit sfatul unui specialist sau poate nu. Dar viata-i viata, iar oamenii daca sunt oameni pot sa insemne mult pantru cineva aflat intr-un moment critic. Incearca sa-l depasesti si roaga-L pe D-zeu sa te ajute.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariann (acum 12 ani)

Multumesc tuturor persoanelor care au incercat sa fie alaturi de mine va multumesc enorm nu stiti ce inseamna sa fi langa un om aflat la disperare cu o vorba buna Multumesc:oana,lia si raluka sunteti niste persoane deosebite dupa sfaturile deja ma simt un pic mai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

se poate apela la un medic psihiatru pentru tratamentul de dezalcoolizare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Alcoolism.

Mariann (acum 12 ani)

Mariann
Nu e vb de dezalcolizare pt ca am baut o zi dupa doi ani de abstinenta pentru problema mea se poate adresa unui psiholog este o diferenta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cornel (acum 11 ani)

Iti multumesc Oana,pt. ca aceasi intrebare o am si eu .Totul depinde de noi,daca vrem cu adevarat. Nu prea imi place singuratatea, Eu as vrea sa plec din lumea asta ,pt ca m-am saturat,usor, usor se apropie sfarsitul lumii.Nu mai sunt vremurile de odinioara,at cand toti erau fericiti sau cel putin egali.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 11 ani)

am descoperit un site super, gasesti acolo centre care te pot ajuta sa scapi de dependenta de alcool. intra pe www.clinicbouquet.ro, sunt multe clinici acolo, ei doar de afiseaza si oamenii le pot vedea, sunt de peste tot si din Romania si de afara, sanatate si putere de lupta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: