Internare dezalcolizare pt mama

Alcoolism
Intrebare postata de pink_whisker cu 14 ani in urma

Mama mea sufera de problma abuzului de alcool de multi ani. Am observat asta de mult dar cred ca am preferat sa ignor problema sperand ca va disparea sau sperand ca daca eu voi fi acolo si o voi ajuta se va lasa. Dar se pare ca nu se poate, nu recunoaste ca are o problema, spune ca nu este atat de grav cum spun eu. Am incercat toate metodele posibile, cu frumosul, am amenintat-o ca plec... A zis ca se arunca in Dambovita si gata. Nu stiu ce sa mai fac. Ca ultima varianta vreau sa o internez undeva la dezalcolizare sau undeva unde sa primeasca ajutor psihologic pentru ca se pare ca are si ceva probleme psihice. Vorbeste aiurea, sta asa pierduta cu gandurile ei....
Va rog ajutati-ma cu un sfat...
Pot sa o internez daca nu vrea? Cum? Ce trebuie sa fac?

Multumesc mult pentru ajutor!
Madi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Sheila (acum 14 ani)

Daca ea nu doreste nu prea ai cum sa faci asta fara acordul ei.Daca tot spui ca are prob psihice incerca sa mergi cu la un psiholog si poate acesta va reusi sa o convinga sa se interneze.Discuta cu un medic si apoi mergi si cu ea si vedeti la ce intelegere ajungeti
Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria C (acum 14 ani)

Vezi ca la plafar exista acum Alcool Stop - tinctura - care este buna pentru alcoolici. Se administreaza cate 15-20 picaturi de 3 ori pe zi, inainte de masa, intr-un pahar cu apa plata sau chiar in bautura.

Aceasta tinctura combate eficient tulburarile vegetative (starile de neliniste, frustrare care apar la persoanele care renunta la alcool si asigura dezintoxicarea organismului (in special a ficatului).

Trebuie sa ai mare rabdare si poate totusi o convingi sa-ti spuna ce are pe suflet de a recurs la alcool. Prin amenintari nu o sa poti face mare lucru, trebuie vb cu ea cat mai placut, sa o poti atrage sa faca ce vrei tu si ma refer sa mergeti la un psiholog.

De cata vreme consuma alcool? A avut probleme in familie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lili (acum 14 ani)

eu am probleme cu sotul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: