Cum sa-l ajut?

Alcoolism
Intrebare postata de Arabela2138732 cu 13 ani in urma

SOtul meu cand l-am cunoscut nu bea prea mult..poate dor la ocazi.Acum din cauza greutatilor si a locului de munca instabil si-a schimbat comportamentul:bea in fiecare seara cand vine de la servici cel putin 2 lintri de bare asta daca nu a venit deja baut.Isi schimba comportamentul:nue violent dar este irascibil si vb fara lipasa de respect ceea ce nu-i sta in caracter.Cum as putea oare sa-l fac sa fie omul care l-am cunoscut?Sa-si schimbe locul de munca?sau mediul nociv in care lucreaza acum?nu mai stiu ce sa fac.Cand discut cu el depre asta spune ca exagerez eu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (17)

sorina (acum 13 ani)

Parerea mea este ca incerci sa-i justifici comportamentul,incerci sa-i gasesti scuze,ceea ce nu este normal.Faptul ca bea,inseamna ca incepe sa devina dependent de alcool,daca inca nu este.Acest lucru va creea dificultati in relatie si este bine sa vorbesti cu sotul tau,sa-i spui ceea ce te deranjeaza si poate sa inceapa un program de consiliere impotriva dependentei de alcool.Multa sanatate si spor la munca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 13 ani)

Eu cred ca in cazuri de genul asta trebuie sa fii foarte atenta pt.ca lucrurile pot evolua rapid spre rau...In general un alcoolic foarte greu isi poate revenii! Discuta cu el serios si avertizeaza-l ca daca devine alcoolic (probabil este deja) ...il parasesti ! Trebuie sa fii foarte dura ...nu cu el ci cu alcoolismul care l-a acaparat! toata lumea are probleme dar consumul de alcool nu le rezolva!
Un lucru stiu sigur...familiile afectate de alcool se destrama !!!!!
Cere putere si ajutor de la Dumnezeu innainte de a-l ajuta pe sotul tau! Succes !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mircea (acum 13 ani)

Te felicit pentru modul in care privesti lucrurile. Este evident ca ii esti o sotie iubutoare si prietena adevarata. Probabil il afecteaza necazurile. Descurajat? Incurajeaza-l! Arata-i ca ai incredere si esti alaturi de el indiferent prin ce probleme treceti.
Asteapta-l cu o bere... ca sa vada ca nu berea te deranjeaza ci necazurile lui.
Necazurile duc la scaderea stimei de sine. Arata-i ca il stimezi, apreciezi si iubesti.
Atrage-l! Fii provocatoare si...faceti dragoste cat mai des!
Deseori cuplurile se despart deoarece femeile sunt ca doamna de mai sus. Daca trece printr-o pasa p***a nu te transforma in inchizitor ci in prieten si fa-l sa simta asta.
" Faptul ca bea,inseamna ca incepe sa devina dependent de alcool,daca inca nu este." zice dansa.
Eu iti spun ca probabil bea impins de ganduri si greutati.Asta nu e scuza pentru alcoolici, dar din ce spui, sotul tau nu e alcoolic.
Mult succes si iubiti-va mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 13 ani)

asta e o minciuna , si o spun pentru ca am trecut si trwec inca prin asta . daca a inceput sa consume alcool zilnic este deja dependent , oricata dragoste si intelegere si afectiune i-ai arata nu vei schimba nimic , dar trebuie sa incerci , e datoria ta sa te lupti pentru sotul tau , dar nu te amagi , lupta cu alcoolul e o lupta inegala . orice i-ai oferi nu conteaza , in timp i se va parea normal sa faca ce vrea cu tine si sa te umileasca , fiindca tu accepti din dragoste . sotul meu e un om bun , cand nu bea , dar cand bea ... un monstru cu care ma lupt de 20 de ani . va uita tot sacrificiul si toata lupta ta nu va reprezenta nimic pentru el . dar incearca !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel (acum 13 ani)

Depinde cat bea. Daca depaseste cantiati de bun-simt, atunci trebuie tras semnalul de alarma.
Daca nu trece de doua beri sau 100 de tarie sau 750 ml de vin (bun), atunci nu-i nimic de speriat. Problema nu este "ca bem", ci "cat anume bem", pana a deveni patologic consumul de alcool.
Atentie: nu beti pe "inima goala", intotdeuna sa aveti ceva la temelie: un sendvis, o cina subtirica, evitati excesul de alune sau seminte prakite, va suprasolicita ficatul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DIANNA1979 (acum 13 ani)

Draga Arabela, sotul tau are problema: beau sa ma scap de realitatea ce ma inconjoara caci e lipsita de calm si caldura omeneasca.. oare asa este?
A uitat oare sotul tau sa fie uman si sa se straduiasca pentru a avea o casnicie care merge? A uitat ca si tu ai suflet si vrei sa fii iubita de el? Oare nu stie el ca sunt case mari si bani multi dar fara iubire e doar cearta si stres= nefericire? Ia aminte sa arati ce erai cand v-ati luat, adopta o atitudine cat mai pozitiva, caci asta are el nevoie acuma: POZITIVITATEA !!
De cand isi permite el sa te atraga dupa el cu faptul de a fii irascibil si lipsit de respect ? Este slabit sotl tau pe plan nervos, experimenteaza o epuizare morala de aia bea, si cum nu are incotro ar trebui sa il incurajezi si saii amintesti de ce v-ati luat, dar nu zbiera si nu vorbii la negativ, nu il judeca caci nu-i sfarsitul lumii, nu e betivan tu ai zis! Daca trebuie inainte sa vina el acasa exerseaza sa ramai ce esti tu: iubitoare si blanda, caci asa ar trebui sa fii, pare-se esti tare si pregatita sa lupti pentru ca lucrurile sa revina la normal.
Arabela cine a spus ca vorbele urate, privire pizmase, lacrimile sau stresul aduce rezultat bun intr-o relatie? Nimeni, cu totii stim ce avem nevoie: liniste si pace in casa, cand inafara casei lucrurile se complica. Cu cat vei citi mai serios ce iti scriu cu atat mai clar si usurata te vei simti si nu in ultimul rand curajoasa si puternica.
El e slab acuma dar nu-l lasa, fa mancare calda si nu-i vorbi prea mult mai ales daca nu esti intrebata la pozitiv ma refer. Fa-ti treburile casnice ca si cum tu tii la ce faci, la ce aveti si ati facut impreuna, da? Asa trebe, pastreaza aceasta situatie mai presus de certuri cand e baut, mai presus de priviri aiurea pizmase sau de ura, caci nu il urasti il mai iubesti si el pe tine si atat curaj are sa iti spuna: EXAGEREZI. Deci cine e persoana care crede ca e capatul casniciei? TU! Si de ce? Ca ai idei preconcepute, ca asta nu mai are sfarsit, ca el va continua ..etc!
Nu-i adevarat! Nu va continua daca vede ca stii si altceva inafara sa te plangi. Nu te plange , bucura-te de ceea ce ai ca sa ii dai sansa sa se reabiliteze prin tine , Arabela, femeia lui, iubirea lui caci nu cu tine are treaba mai degraba atitudinea ta, el simte ca poate sa treaca peste si o va face dar nu-l trage inapoi facandu-l sa simta ca e sfarsitul lumii caci asa cum s-a pus asa se va si lasa daca va vedea ca are o femeie pe picioare si asta arata ca esti.
Deci fii blanda, dar nu vorbii prea mult caci e el capabil sa se refaca, dar nu-l certa si nu fi artagoasa, asta ce aenergia voastra sa nu se consume pe nimicuri. Oricat de sarac sa fie omul dar eu stiu ca nu costa sa vrobesti pe un ton normal cu el si bineanteles fi pe faza ori de cate ori face cv cat de cat bine, arata-i ca te face sa te simti mai bine, pune-l sa faca una alta si recompenseaza-l cu un pupic, un zambet si/sau o imbratisare, ceea ce e perfect normal nu? :) Nu te concentra pe ce nu face bine, ci pe ce face bine caci numai asa vei obtine rezultatul dorit..intr-un cuvant IUBESTE dar cu bagare de seama si cine se va bucura cand bautul va fi de domeniul trecutului? TU SI EL, roaga-te la bunul Dumnezeu sa ai intelepciunea zi de zi pana perioada asta trece sa fii blanda, naturala, casnica, desteapta si vei vedea ca o atitudine pozitiva intr-o perioada grea e mai presus de orice, caci nu banii ne fac fericiti ci iubirea fata de omul cu care te-ai luat Arabela draga.Curaj
Mult bine va doresc x

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gela (acum 13 ani)

Si eu am trecut cu sotul meu prin astfel de probleme si am reusit sa depasim aceasta problema cu ajutorul lui Dumnezeu. Te-as sfatui sa citesti timp de patruzeci de zile Acatistul Maicii Domnului si sa tii postul Sfantului Anton de Padova timp de 7 sau 9 marti la rand. Mai este bine sa apelezi la preot pentru un maslu acasa, daca si sotul tau este de acord.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nelu (acum 13 ani)

...ai probleme mari, draga! Nu mai da sfaturi si altora. Abtine-te!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mircea (acum 13 ani)

Nelu, iarta-ma, dar mereu pe forumuri apare cate un Gica-contra. Simt nevoia sa spun ca fata (Diana123...) are perfecta dreptate.
Daca tu crezi ca ea nu are un raspuns constructiv, atunci argumenteaza.
La urma urmei suntem oameni, dincolo de un nikname e un om cu o familie, care cere un sfat, un ajutor. Pot exista si idioti care sa-i spuna sau sa-i sugereze: "Lasa-l naibii de betiv. Paraseste-l.". La adapostul anonimatului ne putem permite sa fim niste ticalosi.
Dar constiinta ta? Puteai fi tu in situatia asta sau parintii tai. Ce parere ai fi avut atunci de Gica-contra?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana (acum 13 ani)

Am citit mai sus un raspuns ca nu conteaza ca bea si cat bea ,eu una nu sunt de acord pentru ca azi bei una maine una dar poimaine 2 si uite asa din poveste in poveste se ajunge la mai multe de nu te mai poti abtine am vazut asta la sotul meu si nici nu stiu ce sa mai fac,cel mai bine este sai areti cu fapte ca daca mai bea poti sa pleci de langa el deoarece noi femeile suntem puternice si putem traii in liniste nu langa niste alcoolisti .te pup si mult succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stranger (acum 13 ani)

Am avut si eu aceasta situatie in prima casnicie si imi pare rau sa-ti spun dar din cauza asta ne-am despartit ...pentru ca nu am mai suportat situatia, chiar a jurat un an bautura si dupa aceea si-a reluat prostul obicei,...am incercat multe variante din cele scrise sus dar un lucru e cert...daca el nu vrea sa fie ajutat si sa faca un efort sa lase bautura si se complace asa pe postul de victima a societatii...ORICE vei incerca va fi inutil, IN PRIMUL RAND EL TREBUIE SA RECUNOASCA, CA ARE NEVOIE DE AJUTOR si apoi sa luptati amandoi pt asta altfel vei ajunge sa nu-l mai iubesti si sa doresti sa pleci sa-ti vezi da viata ta.
Daca il iubesti foarte mult si vrei sa lupti singura, in cazul in care el nu recunoaste ca are nevoie de ajutor, singura cale e sa faci cum a spus Gela mai sus sa te rogi la Dumnezeu f.f. mult si sa fii constienta ca va trebui sa ai foarte multa rabdare bineinteles...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valenin (acum 13 ani)

E usor sa dai sfaturi.Din punctul meu de vedere nu sunt de acord cu atitudinea de adventist pt. ca organismul are nevoie si de alcool dar de o cantitate medicament dar nu sunt de acord nici cu drojdierii care nu se mai satura si incurca adresele ajungand de multe ori sa bata pe la usile adventistilor....p.s.-cred in ecilibru si nu in extreme...Salut!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tony (acum 13 ani)

valentin,,,,,tu ai habar sau ai stat de vorba cu un adventist de ce folosesti cuvantul adventist ca pe ceva negativ de unde ai ai scos perla ca organismul are nevoie de alcool (medicament) mai omule documenteazate si dupa aia scrie si da sfaturi de la alcool se face ciroza cu un pahar pe zi in 25 de ani,PS-echilibru nu( ecilibru)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela (acum 11 ani)

De ce oare nu a avut curajul nici un barbat care a depasit aceasta situatie si sa recunoasca ca a baut? Sa spuna cum a vazut lumea ,ce a simtit atunci si cum e acuma!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marina (acum 11 ani)

Sal.Sotul meu nu este dependent tare sa spun dar are o problema,dupa ce gusta un pahar nu se lasa pina termina totul de baut...Poate sa trezeasca pe cineva la miezul noptii pentru a cumpara bautura sau ceva...Am incercat sa vb cu el deschis,sa-i spun ca nu ma aranjeaza faptul ca el consuma alcool dar el mereu imi spune ca nu bea zi de zi si ca se relaxeaza si el putin...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Natalia (acum 10 ani)

sunt casatorita de patru ani avem doi baieti .Sotul de o luna bea vine foarte tirziu acasa uneori dimineata, am senzatia ca nici de copii nui pasa .cinnd sunt la serviciu sta soacramea cu ei ,dar oricum ii spun sa vie acasa permanent gaseste pricine ca se retine la lucru stiu ca nu e asa .Inafara de asta e un mincinos.Ce sa fac cum sa recuperez sotul vreau o familie fericita?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 10 ani)

si sotul meu bea zilnic si ajungem la certuri dupa care urmeaza chiar bataie am un baietel de 3ani care asista nevinovat la toate astea .lam amenintat de mii de ori cal parasesc dar imi rade in fata spunand ca cine ma va mai lua cu un copil la 28 de ani dar va venii si ziua cand va plange el la fel cum am plans si eu pt ca am ajuns la capatul puterilor.ce ma indrumati?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: