Alcoolismul - frangerea familiei noastre

Alcoolism
Intrebare postata de Peete cu 14 ani in urma

Buna ziua,

Am ales aceasta solutie deoarece nu stiu de unde sa incep. Tatal meu este alcoolic de peste 20 de ani, timp in care toti membrii familiei ne-am comportat ca si cum nu reprezinta o problema, am ignorat nu am putut accepta ca asa ceva se intampla. Presupun ca din aceasta cauza am ajuns cu totii la punctul la care nu ne mai putem intelege cu tatal nostru.

Parintii mei sunt oameni destul de educati, cadre medicale amandoi, insa nu reusim nici eu nici mama nici fratele meu sa gasim o punte cu tatal meu, care se adanceste din ce in ce mai mult in alcool. Nu mai este coerent, are impresia ca poate discuta absolut orice si ca are dreptate drept urmare nu realizeaza penibilul situatiei, nu poate functiona cub nici o forma, masina nu o mai poate conduce insa insista, samd. Incepe sa devina din ce in ce mai greu, mama a ramas singura si nu il poate determina sub nici o forma sa isi revina. Devine rau, agresiv verbal, nu accepta nici un fel de discutie.

Intrebarea mea este cum pot incepe macar sa reducem din raul deja facut. As vrea copii mei si ai fratelui meu sa aiba bunic sau macar sa il cunoasca, as vrea un tata care sa fie prezent la nunta mea sau a fratelui meu, as vrea sa fie implicat in vietile noastre. Am incercat agresiv in sensul ca i-am comunicat ca il vom parasi toti, nu a functionat, i-am aratat suportul nostru 100% neconditionat, l-am asigurat de dragoastea noastra nu a functionat. Intre timp mama mea este cea care are cel mai mult de suferit, este nevoita sa munceasca pt amandoi pt a-i plati si lui un salariu in vederea pensionarii, mama este cea care sustine finaciar casa si gospodaria sa.

Dupa cum decurg lucrurile, nu cred ca va mai dura mult. Nu face decat sa se autodistruga si in proces sa o distruga si pe mama mea. Nu accepta nici o propunere nici o discutie. Cum putem face macar sa il aducem la o clinica care sa il ajute sa treaca peste sevraj. Devine un pericol, nu vrea sa renunte la masina. Imi este frica ca va face un accident si in afara de faptul ca s-ar auto distruge ar putea omori sau mutila pe cineva nevinovat.

Va rog daca ati avut o situatie similara sau daca aveti un sfat as aprecia enorm!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

omnia (acum 14 ani)

Buna,

Nu vreau sa te dezamagesc sau descurajez, dar astfel de situatii sunt fara scapare;
Un alcoolic nu poate fi ajutat daca nu vrea sa se ajute; nu ai cum sa-l duci legat la o clinica de dezalcolizare.
In primul rand, un alcoolic nu-si va recunoaste niciodata problema si atunci, cei care vor sa-i deschida ochii ii vor deveni cei mai mari dusmani.
Stiu ca este greu de acceptat o astfel de situatie, dar o femeie (mama ta) care a putut sa suporte atatia ani o astfel de povara, este o femeie puternica si trebuie sa realizeze ca nu este normal sa-si distruga viata pentru a salva un om care nu tine decat la propria persoana si la sticla de bautura.
Nu neaga nimeni ca in esenta sa nu e un om minunat, dar alcoolul distruge pana si cei mai minunati oameni si ce e mai grav, este ca ii distruge si pe cei din preajma lui.
Este norma sa fie greu de luat o decizie, este tatal vostru si il iubiti asa cum este; dar el cum va rasplateste pentru toate grijile, suferinta pe care le resimtiti din cauza lui?
Nu cred ca este in stare sa-si faca datoria de tata, sa va sprijine, sa va dea un sfat...ce invatati voi de la el?
Este intradevar un om cu probleme, un om care are nevoie de ajutor...dar la un moment dat, fiecare isi stabileste singur soarta si drumul in viata, iar daca pentru el prioritar in viata asta este alcoolul, lasati-l sa mearga pe drumul lui si incercati sa va traiti viata....
Cele mai grele decizii...sunt de multe ori, din pacate, cele corecte...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valeria3997992 (acum 14 ani)

sa nu crezi ca sunteti singurii cu acest gen de probleme.eu am 38 de ani si sotul meu bea de 18 de cand suntem impreuna.la inceput nu am stiut de unde veneau batai ,scandaluri si multe altele.am o fetita de 17 ani care nu il accepta.acum imi spune sa mai astept un an doi sa termine scoala si vedem noi.citesc ce ai scris si plang pentru ca este exact asa si la mine.in toti anii astia stie ca nu am unde sa ma duc si a profitat.voi trebuie sa fiti tari si daca aveti putere indepartati-o pe mama de el.o distruge psihic.mancarea nu-i buna,nimic nu-i convine.pe mine ma indepartat de prieteni,ma-m inchis in mine pentru ca nimeni nu ma intreaba altceva decat,,mai bea?te mai bate?se duce la munca?"
\de internare doar sa vorbesti cu medicul de familie sa il duce-ti fortat ,dar tot de el depinde cand iese de acolo..am incercat si eu.
sotul meu s-a intepat intr-un cui pe 7 feb anul asta am cheltuit tot ce sa putut cu el si tot a baut continuu ,eu ma chinuiam ca nu aveam bani de tratament si el era beat.acum are tbc osos si tot bea .de 3 luni e in spital si mi-a zis dt.ca bea.la certat degeaba numai are rusine.
un sfat ,,fiti tari si voi si mama " astia nu au leac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria1076 (acum 14 ani)

povestea ta imi aminteste de a mea, numai ca la mine au fost amandoi alcoolici , spun au fost pt ca mama mea a decedat in febroarie din cauza cirozei hepatice....cu ea am incercat tot ce era posibil ... nimic nu a functionat , nici macar dupa ce i-a spus medicul ca daca continuua sa bea in 2 ani va deceda ....nu a rezistat si dupa un an nea parasit (imi este greu fara mama,asa cum era ea ) acum tata s-a cufundat tot mai mult in alcool, ii vad mainile cum ii tremura si ma doare sufletul, l-am implorat , cu lacrimi in ochi l-am rugat sa incerce sa renunte.....nimic....stiu ca intr-o zi o sa raman singura si nici nu va imaginati ce e in sufletul meu ....alcoolul e o boala care te omoara incet...incet si ii distruge si pe cei de langa tine .....eu nu am avut curajul sa o duc pe mama la o clinica de dezalcolizare mi-a fost frica de recidiva care din cate am inteles e periculoasa...... ce sfat sa-ti dau ....incearca sa te impaci cu ideea , sa iti traiesti viata si sa nu te dai batuta.... eu am iertat-o pe mama si o port in sufletul meu asa cum era ea inainte de a se apuca de baut ...te pup si ai grija de sufletul tau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lorena110214 (acum 14 ani)

Cumnata mea a avut o problema cu sotul ei legata de alcoolism. Cineva i-a spus ca daca se duce la biserica la Slujba Sfantului Maslu de 9 ori va scapa. A urmat sfatul si acum sotul ei nu mai bea. Stiu ca asta tine de credinta fiecaruia dar merita sa incercati, nu aveti nimic de pierdut. Si eu am incercat pentru alta problema si a functionat. Va urez din tot sufletul sa va ajute Dumnezeu!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valentina95 (acum 14 ani)

Acesta este un grup de suport pentru membrii familiilor in care exista un alcoolic.

In fiercare miercuri la ora 18.30 PARACLIS - M-rea Radu Voda din Bucuresti.(TEL.0727035786 )
Mai exista site uri specializate de mare ajutor : [url]www.dependenta.ro,www.sfintiiarhangheli.ro[/url]

DOMNUL CU NOI !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona263 (acum 14 ani)

ma ingrozesc de ceea ce citesc...credeam ca numai mie mi se intampla... noi am reusit sa scapam de acest viciu dar din pacate...partial. pentru discutii mai amanuntite,va las adresa mea de mail [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zenovia126635 (acum 14 ani)

Pe mine m-au ajutat rugaciunile catre Maica Domnului.Exista un acatist al Maicii Domnului "Potirul Nesecat",Izbavitoarea de patima bauturii,care citit cu credinta ,ajuta.
Sotul meu a scapat de aceasta boala si-i multumesc Maicii Domnului.M-am luptat singura 15 ani si nu am reusit ,dar cerand ajutor,Maicuta nu ne lasa.Dumnezeu sa va ajute!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriel (acum 12 ani)

sexul combate alcoolismul, e doar un substitut, adica alcoolul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dinulet (acum 14 ani)

Buna,
Am si eu in familie un asemenea caz.
Este dependent de alcool de vreo 5 ani desi el inca nu a implinit 30.
Mama lui in mod special a facut tot ce a auzit,tratamente,internari si slujbe la Biserica, si rezultatele nu au tinut decat maximum 3 luni. A fost internat cu greu la trei dezalcolizari si degeaba,2-3 luni nu consuma alcool si apoi o ia de la capat .
Iti doresc sa ai puterea sa rezisti si sa fii si o buna sustinatoare a mamei tale ca ea este cea mai afectata.
Si poate iti e de folos tratamentul domnului Eugeniu Radulescu din Iasi tel.0232.270762 sau 0332.804351, despre care am auzit numai lucruri bune. Sanatate si succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristian16129618 (acum 14 ani)

si eu am un caz asemanator in familie.ce pastile a-ti recomanda pentru detoxifierea corpului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: