Tratamente copii raspuns medic

Afectiunile pielii la copii
Intrebare postata de Raluca cu 13 ani in urma

Buna ziua,
Trebuie sa traduc din romana in germana, un bilant medical al unui copil insa imi este foarte greu sa descifrez , sper sa ma puteti ajuta. Ce medicament se recomanda unui copil de 3 ani diagnosticat cu Alergodermie (Sunt lizibile numai primele litere Eloc.......)
Tot acest copil la varsta de 5 ani a fost diagnosticat cu Lambliaza , medicamentul prescris este Al...... 400 mg flac V.
Daca se poate va rog sa imi spuneti denumirea medicamentelor. De asemenea va rog sa incercati sa scrieti mai lizibil bilete de trimiere,scrisorile medicale.., pt ca in cazul traducerilor, neac***a cunostintele necesare nu intelegem si fara intentie putem deforma diagnosticul sau tratamentul prescris.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pentru Bianca, Bună ziua ,
Îmi pare rău , dar întrebarea D-vs nu poate primi un răspuns din partea nici unui cadru medical responsabil .Deontologia medicală ,ne obligă să protejem pacienţii cât şi pe d-vs de posibile greşeli medicale .Interpretarea unor prescripţii medicale nelizibile , prin deducţie este periculoasă şi chiar ilegală. Singurile persoane îndreptăţite a vă oferi răspunsurile solicitate de d-vs sunt : medicul ce a prescris reţeta şi părinţii copilului respectiv . Vă felicităm pentru că ne-a-ţi cerut sfatul şi vă sfătuim să evitaţi, în activitatea d-vs, să aplicaţi semnătura pe diagnostice,sau reţete obţinute prin telefon sau prin deducţie . Fiecare boală beneficiază de " N " medicamente fabricate de " N " laboratoare şi " N " denumiri . Succes în activitate . Dr. Emi Oteşteanul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiunile pielii la copii.

Raluca (acum 13 ani)

Va multumesc pentru raspuns, o sa scriu ilizibil acolo unde nu sunt sigura.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

In legatura cu cel de-al doilea medicament, pentru lambiaza.............Cred ca este vorba despre ALBENZA 400 mg. un medicament strain. Denumirea comuna internationala a subst. de baza este Albendazolum, substanta ce se gaseste si in ZENTEL. Sau poate ca scrie : Albendazol. Sper sa-l descopar si pe primul, cred ca este vorba despre un antihistaminic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Primul med cred ca este Elocom. Este un unguent pentru dermatite. Am folosit pt fetita mea. Vezi prospectul pe Google.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: