Roaccutene

Afectiunile pielii la copii
Intrebare postata de Marian m999 cu 10 ani in urma

Baiatul meu are 14 jumate si are acnee de la 12 ani am folosit azatril anul trecut o cura de 2luni care a dat rezultat .Semnele am vrut sa le diminuam cu ajutorul pilingului chimic dar dupa 5zile acneea a revenit mai grav ca prima data.Tratamentul cu azatril nu a mai dat niciun raspuns .Medicul i-a recomandat roaccutane .VREAU UN SFAT va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Marian m999 (acum 10 ani)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zane:bu:ne (acum 10 ani)

Acneea are o cauza pur sufleteasca si anume: omului nu-i place de cum arata partea corpului unde apare. In acest caz probabil fata. De ce apare acneea cel mai des in faza de pubertate: copiii nu se mai plac datorita schimbarilor si uitatului in oglinda legat de astepatarile inculate de mass-media la aspectul estetic.
Daca le luati adolescentilor oglinzile din casa nu mai se pot uita in oglinda si primi complexe din cauza asta.

Roaccutane este un medicament EXTREM de toxic care distruge functii din corp pe viata. Nici celelalte nu sunt mai bune, caci toate sunt toxice si nu ajuta cu nimic.
Nu au cum ajuta ac***a in vedere ca cauza este pur sufleteasca/psihica.

Un alt motiv pt. apartia cosurilor este senzata de scarba la atingerea sau pupatul cuiva. Insa acestea apar mai degraba sporadic si nu sistematic.
Cand apar sistematic omului nu-i place cum arata la fata, pe corp sau unde apar.

Copilului ii trebuie imarita increderea in sine si stima de sine si scoasa din cap comparatia cu altii. El trebuie sa inteleaga ca fata lui se schimba si acest proces este doar unul temporar.
Cu medicamente ii stricati si fata si sanatatea si increderea in sine.
Pacat de copil ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: