Parapsoriazis LA COPIL DE 7 ANI

Afectiunile pielii la copii
Intrebare postata de costealucica cu 11 ani in urma

Suntem diagnosticati cu parapsoriazis avem 7 ani vom incepe tratament cu predninson ,AM CITIT DESPRE MEDICAMENT SI ARE RECATII F URATE SI GRAVE SINCERA SA FIU MIE F FRICA DE EL INTREBAREA ESTE URMATOAREA .:CE SA ALEG INTRE TRATAMENT MEDICAMENTOS SAU TERAPIE NATURISTA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Buna ziua (acum 11 ani)

In primul rand trebuie sa stiti ce inseamna "tratament" si ce inseamna "vincecare".
Tratamentul este incercarea de a vindeca, vindecarea este urmearea tratamentului corect.
In cazul predinsonului (un medicament cu cortizon care afecteaza in mod negativ intreg corpul) vindecare nu exista caci acel medicament opreste fortat numai manifestarile (simptomele) bolii si nu are deci cum sa vindece nimic. Aceste medicament se da din cauza ca medicii nu stiu cum sa vindeca boala si ce sa dea. Daca nu ar avea acest medicamente medicina ar trebui sa dea din umeri la foarte multe boli si sa trimita pacientul acasa. Insa ca sa nu faca pe nestiutorii medicii dau aceste medicament care afecteaza in mod negativ - unoeri pe viata. intregul organism.

Pe de alta parte bolile care se manifesta la piele nu trebuie suprimate fortat cu nimic caci boala nu este la piele ci in interior si doar este scoasa prin piele ca sa arate corpului ca este o problema interna. Cine le opreste risca boli si mai grave decat cea prezenta. Este deci mai bine de facut nimic decat de facut ceva gresit.

Unii pacientii sunt multumiti ca le dispar simptomele, insa acest lucru este numai pe o perioada scurta de timp si pe urma boala se intoarce cu simptome si mai rele.

Deci acest medicamente este cea mai p***a alegere care se poate face.
Va recomand sa incercati un tratamente homeopat la un medic homeopat adevarat si paralel eventual si cu remedii naturiste. Medici homeopati buni insa sunt rari, se gasesc numai in orase mari si trebuie sa ii cunosti altfel nu stii la cine sa te duci. Un ex. ar fi Dr. Ileana Rindasu in Buc, Dr. Adrian Receanu in Iasi...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Imad (acum 11 ani)

Eu am fost diagnosticat cu parapsoriazis , petele pe toata suprafaţa toracelui in stânga si dreapta si pe brate pe interior. Sunt pete roşii sau cele bat spre maro. Am folosit o mizerie de crema cu steroizi recomandata medicul dermatolog care la fel cum spune persoana de mai sus, doctorii nu ai habar de un tratament care sa trateze cauza si nu efectul. Am folosit fix un tub de crema cu steroizi deşi câteva persoane m-au sfătuit sa nu ma tratez cu asa ceva pentru ca afecţiunea se va înteţi. Asa a fost pe la finalul tubului eram incantat ca mi-au dispărut, dar după ce am încetat sa folosesc crema mi-a apărut la câteva zile petele si mai proeminente de culoare roz aprins. De atunci m-am resemnat cu boala, nu ma mai spăl prea des cu săpun pe ele si imi dau cu ceai de muşeţel si verde combinat cu glicerina pentru a hidrata pielea într-un mod natural.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CRISTINA (acum 10 ani)

stau si ma gandesc de multe ori cu atata stiinta avansata cum de nu sa gasit nici pana la ora asta un tratament!!!cica boala vine din interior, dar daca toate analizele din interior sunt bune,cum sa vina din interior?nu stim ce sa mai credem!!!eu cunosc o persoana care pur si simplu ia dat cineva ceva , adica a calcat in ceva si dint-o data sa umplut de bube pe tot corpul.a mers la medic si ia spus ca are psoriazis dar nici un tratament nu ia fost de folos. Vazand asta si stiind de unde i se trage a mers la preoti si pe moment dupa slujbe ii dispareau, dar nu de tot. oricum se simtea mult mai bine fata de la doctor.Imi e mila de ea o vad ca sufera dar ma bucur de ea ca e optimista.doresc nulta sanatate la care aveti si multa rabdare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: