Operatie alunita raspuns medic

Afectiunile pielii la copii
Intrebare postata de CaraDeLe cu 8 ani in urma

Buna ziua. Ma scuzati ca ma adresez comunitatii " Afectiunile pielii la copii " dar nu am gasit categoria dorita..Deci am niste alunite, pe care vreau sa le scot, dar de fiecare data cand ma duc la un dermatolog imi spune ca ori sunt prea mica ori nu risca..As-i vrea sa imi puteti spune,daca exista ceva creme ca alunitele sa dispara sau sa inceteze sa mai apara, si daca exista va rog sa imi lasati numele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Nu stiu ce varsta aveti , dar din moment ce ati consultat mai multi dermatologi,care au vazut aspectul acestor alunite pe piele corpului d-vs si v-au acordat si unele sfaturi-explicatii,ma gandesc la faptul ca ati depasit varsta copilariei si aveti posibilitatea sa va procurati "Cartea Invinge Negii si alunitele " si acolo veti gasi descris totul despre aceste formatiuni ,precum si recomandari privind regimul de viata si alimentatie , masurile de profilaxie si tratament naturist , pentru disparitia virusului Papiloma ( frecvent agent etiologic al aparitiei negilor si alunitelor) Deoarece tratamentul chirurgical nu este recomandat decat numai in cazurile in care aceste formatiuni ( alunite sau negi) cresc in dimensiuni sau provoaca disconfort vizibil ; Pana atunci folositi tratamente cu Vitamina A , Vitamina B3(Niacin) iar local aplicati comprese ( seara) pe zonele cu alunite , cu ceai verde; Tratament medicamentos nu exista !
Deoarece cauzele nu sunt cunoscute ( factorul genetic, si o diversitate de factori de mediu si tulburari in organism ca si razele solare ( UV) in exces) au un rol demonstrat Va recomandam sa evitati plaja si sa purtati haine ljere de culori deschie pe timp de vara; Informatii despre carte mentionat mai sus ,si comada o pteti face fie prin farmaciile cu produse naturiste , fie pe internet .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: