Am un baetel de 3 anisori si a fost diagnosticat la 6 luni cu mastocitoza sau urticarie pigmentara. Am facut toate analizele care au fost recomandate si s-a ajuns la concluzia ca aceasta boala se manifesta doar la nivel tegumentar iar intern copilul este perfect sanatos. Copilul tine regimul specific acestei afectiuni dar uneori acele pete portocalii se inflameaza pana se fac rana. Folosesc advantan crema ca unguient. Intrebarea mea este daca acest copil va trebui sa tina regim toata viata sau aceasta boala va trece?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Mastocitoza este,in adevar, o boala alergica,un fel de urticarie ,care din pacate nu are un tratament pentru vindecare ci numai pentru ameliorare atunci cand apar pusee. Nu este o boala grava , dar produce disconfort !
Probabil ca ati folosit si preparate cortizonice si antihistaminice, dar nu vindeca.
Se foloseate tinctura de propolis 30% pentru tamponarea zonelor afectate
Regimul alimentar este larg, cu reducerea la maximum a condimentelor ,afumaturilor, ciocolatei,cacao, a fragilor si capsunilor,iar zaharul va fi inlocuit cu miere de stup.
Fiind copil ( pentru psihicul sau ) acestea nu-i sunt interzise ci numai reduse cantitatile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiunile pielii la copii.

Aura Cristina Bunoro (acum 10 ani)

Si fetita mea are mastocitoza. Am facut un site cu informatii. www.infomastocitoza.ro, si o asociatie: Asociatia Bolnavilor de Mastocitoza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Corobea Marinela (acum 10 ani)

Ajutati-ma va rog,baietelul meu in varsta de 1 anisor are niste pete de dimensiunea unor alunite mici de culoare maro,au aparut in jurul varstei de 5 luni,dar nu le-am luat in seama,am crezut ca sunt de la transpiratie dar acum i s-au intins pe tot corpul,mai multe pe burtica si spate si mai rare pe manute ,picioruse si fata.nu stiu ce sa cred este sau nu mastocitoza,am fost la un singur medic dermatolog de la noi din oras,respectiv Craiova si i-a pus acest diagnostic dar as vrea si mai multe opinii,refuz sa cred ca ar avea aceasta boala.nu se inrosesc,nu il mananca dar totusi sunt inestetice aceste pete maronii.ce sfat imi dati?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FIERARU NICOLAE (acum 10 ani)

INCERCATI CROMOGLIGAT DE SODIU DE DINCOLO

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FIERARU NICOLAE (acum 10 ani)

DRAGI PRIETENI NU STIU CUM SA INCEP SI EU. DAR SUNT IN ACEEASI PROBLEMA CA SI VOI. AM UN BAIETEL IN VARSTA DE 5 LUNI, CARE ARE SI EL ACEASTA BOALA CARE SE NUMESTE MASTOCITOZA ACUTA. SUNT FOARTE SUPARAT DE ACEASTA BOALA DE OARECE NU IMI REVIN LA NORMAL.PLANG INTR-UNA SI MA GANDESC CA DOCTORII ACESTIA DE CE NU POATE SA TRATEZE ACEASTA BOALA. ESTE FOARTE PLIN DE ACELE BUBITE ROSII DIN CAP PANA IN PICIOARE.CARE LA RANDUL LOR ACELE SE TRANSFORMA IN BUBE MARONII SPRE NEGRU.AM FOST CU EL LA DERMATO SI UN DOCTOR DE ACOLO I-A FACUT O BIOPSIE.DAR NICI UN REZULTAT.II DAU CA TRATAMENT AERIUS SEARA UN TUB DE UNGERE PE TOT CORPU FATA, SPATE, MAINI PICIOARE, INCLUSIV PE CAP TRECE UNA, APAR MAI MULTE.IN SCHIMB SUNT UN TATA TINAR DE 28 DE ANI SI SUNT SARAC. DOCTORII M-IA SPUS SA II CUMPAR CROMOGLIGAT DE SODIU SI NU AM BANI PENTRU A-I CUMPARA ACEST MEDICAMENTE. DEOARECE ACEST MEDICAMENTE NU SE GASESTE LA NOI IN ROMANIA, DOAR DE DINCOLO.ASA CA PARINTILOR INCERCATI CEI CARE AVETI POSIBILITATEA CA COPILUL DUMNEAVOASTRA SASE FACA BINE CUMPARATII ACEST MEDICAMENT........CROMOGLICAT DE SODIU.SPER CA DACA CINEVA MA VA PUTEA SA MA AJUTE LAS ACEST NUMAR DE TELEFON SA MA SUNE.0749580488.VA MULTUMESC, SI INSANATOSIRE COPILULUI DUMNEAVOASTRA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 10 ani)

Baietelul meu are 5ani si a fost diagnosticat la 3 luni cu madtocitoza prin biopsie.
Concluzie dupa 5 ani. Nu a fost influrntat de alimente. Oricum nu mananca multa ciocolata iar in rest destul de sanatos.Tratament; petitol (nu aerius sau alte antialergice) dau ketof
Cirtizon pe bubite -fara efect. cromoglicat din Italia
Nu este scump este chiar ieftin, de acees nu se gaseste usor.
Cel mai eficient este soarele.
Razele UV de dimineata si seara. Acum deabia se mai vad bubitele eram si eu disperata.

Deci nu disperati.
El a facut chiar si operatia de polipi cu anestezie generala.
Bine ca nu au ceva mai rau.
Maria

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aura bunoro (acum 10 ani)

Am sunat la nr domnului Fieraru Nicolae dar spune ca nr nu este alocat. Va rog mult sa luati legatura cu noi, ceilalti pacienti sau parinti ai pacientilor cu mastocitoza pe pagina de facebook: Asociatia Bolnavilor de Mastocitoza. sau pe site www.infomastocitoza.ro. Cu cat suntem mai multi cu atat va fi mai usor sa ne facem auziti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dodu camelia (acum 8 ani)

si eu sunt bonlava de aceasta boala va rog ajutatine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11635645591 (acum 2 ani)

Buna,am gasit povestea ta....si fiind in aceeiasi situatie,ma intreb cum este baietelul dupa 10 ani?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Madalina (acum un an)

Bună seara, cum este copilul dumneavoastră?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Madalina (acum un an)

Bună seara, cum este copilul dumneavoastră?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: