Dermatita

Afectiunile pielii la copii
Intrebare postata de Steliana110076 cu 15 ani in urma

Bebelusul meu de 4 luni are niste bubite pe fata inca de cand l-am adus acasa de la spital.Toata lumea mi-a spus ca trec, ca sunt de la transpiratie, ca etc...dar nu i-au trecut nici acum, iar medicul mi-a spus ca este dermatita seboreica(arata ca niste cosuri negre!) si mi-a dat triderm. Intr-adevar i-au trecut un pic, dar nu de tot, iar cu crema nu pot sa-l dau la nesfarsit pt. ca-i afecteaza pielea. Alt doctor mi-a spus ca asa s-a nascut si ca nu o sa-i treaca niciodata....nu stiu ce sa mai cred cu doctorii astia! Mai are cineva o problema de genul? si daca da, cum a rezolvat-o? Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

carmen658 (acum 15 ani)

Buna,
Mie imi povestea mama ca ma spala cu laptele ei matern. Incearca si asa. Cel mai bine e sa te prezinti la medic, el iti va spune ceea ce este bine sa faci pentru copilul tau. Insanatosire grabnica bebelusului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florian Alex (acum 15 ani)

Spala bebelusul pe fata si pe corp cu sapun Atoderm si pentru igiena zilinca foloseste o apa termala. In scurt timp vor aparea si rezultatele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel73126923 (acum 15 ani)

Noi avem o fetita de 2 ani care de la 4 luni are dermatita seboreica (cu cruste uscate in mai multe locuri pe corp care o mananca foarte tare,la 5 luni se scarpina fata ca un om mare) noua ni se parea foarte grav dar doctorul a zis sa fim bucurosi ca este o faza usoara a bolii. Am fost la mai multi doctori unul mai destept ca celalat care in afara de hidrocortizon (Elidel, Lop***ad ect.) nu stiau sa zica altceva,dar dupa cate am inteles nu este indicat copiilor si mai ales pe suprafat asa de mare a corpului. Am incercat si au efecte aproape instante in 2 zile dispar bubitele dar de exemplu Elidelul(crema) este la 5 sau 10 grame si are pretul de aproape 1 milion !! si pe ce suprafet aveam nevoie, erau necesar de 2 sau 3 creme pe zi am si renuntat repede(se dadea compensat dar cate una si nu cate 10 de odata)
Pana la urma am ajuns la un doctor care a zis ca normal pana la 6 ani ar trebui sa dispara dermatita aceasta si ne-a prescris o reteta simpla si super ieftina care are efect poate mai bun ca Elidelul si este fara hidrocortizon. A mai zis sa-i facem baita cu faina de ovaz ( se pune 3 linguri de faina intro batista si se leaga in batista ca sa nu iasa faina afara numai prin tesatura si in apa de baie se presaza cu mana si veti vedea ce placut este pt piele) { 500g 5 lei}
Ce a mai observat este ca daca facem baie la fetita cu apa de la fantana atunci iara dispar din bubite. Noi stam la bloc in cluj asa ca numai vara cand stam putin mai mult la tara la bunici observam aceasta treaba, cred ca clorul din apa are ceva efect negativ dar mai nou aduc apa acea de la tara in damijane si cu aia facem baita la ferita. Anul trecut am fost odata la strand si cred ca iara de la clor a facut eruptii urate si multe
Ca si sapun folosim un gel de dus Bubchen care este recomandat pr dermatita seboreica si atopica cu extract de musetel, este foarte bun si inmoaie bine pielea ( es gaseste la farmacii sau la supermarketuri la raionul de copii este la 400ml 18 lei)
Cu toate acestea ce am zis eu nu se vindeca doar temporar, dispare dermatita si dupa cate va saptamani sau luni iara apar, dar merita incercat ca cu toti stim ca o mica mancarime pe spate la care nu ajungem cu mana sa ne scarpinam, ne deranjeaza de ne frecam de toti pereti, apoi sa ne imaginam ca ne manaca tot corpu!!!
Sper sa va ajute aceaste cuvinte scrise de mine !

Pe forumul acesta nu gasesc cum as putea incarca poze, de acea pe cei care sunt interesati le trimit pe email scanare(poza) dupa reteta, gel de dus, si faian de ovaz
e-mailul meu este: [email protected]
Scrieti si va trimit aceste poze !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crina47 (acum 15 ani)

Buna.Ceva asemanator am avut si eu la fetita mea din cauza transpiratiei si i-am facut baita in ceai de musetel si i-au trecut,ba mai mult nu au mai aparut.Intr-o oala mai mare fierbe 5 plicuri de ceai de musetel,il racesti cu apa si ii faci baita ca de obicei.Fetita mea are 7 luni si inca ii fac baita in ceai de musetel cel putin o data pe sapt.Bafta si sa cresteti mari

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

omamik (acum 14 ani)

Buna.Ar trebui sa incercati si cu PANTODERM,este ieftin dar si f bun.Fiul meu cel mic a avut niste bubite f urate de la suzeta,si in cateva zile ia trecut cu aceasta crema.sau PHANTENOL.Aceasta crema regenereaza pielea in totalitate.Succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danacoste (acum 9 ani)

Şi fetiţa mea a avut aceeaşi problema şi i-a prescris Elidel şi Lop***ad...ca de la mama la mama nu ţi le recomand...eu în prezent o tratez cu efecte vizibile cu cremă Grahams Natural pentru eczema o gasesti pe internet eu în farmacie am găsit - o da era foarte scumpa. are doar substanţe naturale e din australia şi un medic homeopat mi - a recomandat- o. eu sunt de părere ce e mai bun pentru copilul meu. pupici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: