Dermatita de contact

Afectiunile pielii la copii Stejar otravitor
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Buna ziua!ma numesc andreea si sunt din bacau si am un baietel de 2 ani care de la varsta de 1 an a inceput sa faca alergie,iau aparut niste bubite mici in zona organelor genitale fara sa aiba un continut ,puroi sau altceva.am fost la 4 dermatologi care fiecare mi-au dat diverse creme cu care nu iau trecut.si acum k are 2 ani avem aceeiasi problema ,nu stim unde sa ne mai ducem,k nimeni nu ne da un tratament cu care sa ii treaca.eu vas intreba pe dumneavoastra domnule medic ce sa fac pt k am ajuns la disperare.as vrea sa va enumar cateva creme din care le am avut si nu iau trecut:ELOCOM,LOp***aD,DIPROGENTA,FUCIDIN,MEDACTER,FUCICORT,etc.astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

NICOLAE30103970 (acum 15 ani)

Buna ziua Andreea ma numesc Diana. Astazi am citit mesajul postat pe site despre baietelul tau as vrea sa te intreb daca ai gasit vreun medicament pentru el sau ce sfaturi ti-au mai dat si alti doctori sau alte persoane. Am si eu de citiva ani niste bubite mici fara continut( nu stiu daca baietelul tau are la fel dar ale mele sunt ca scamele acele mici si rotunde care se formeaza pe plovere sau haine cind sunt foarte uzate) in zona organelor genitale mai precis pe interiorul labiilor mici si am tot incercat cu creme, bai de plante,ceaiuri si nu am rezolvat nimic.
Multumesc si astept raspunsul tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna ziua , am o problema de 2 ani incoace care tratata de 3 dermatoilogi a avut acelasi rezultat :ameliorarea pe o perioada scurta.Mi-au aparut doar la mana dreapta initial la un deget niste bubite roz care ma mancau rau tare mai ales noaptea nu am facut nimic pentru ca eram insarcinata .dupa care am alaptat asda ca 1 an de zile nu am tratat nimic, in acest timp am ajuns sa am pe toata mana dreapta unde am si in prezent dupa alt an , dupa cum spuneam am fost la 3 doctori care m-au tratat cu diferite creme si pastile aerius si zinkit , multe creme foarte scumpe de altfel dar fara rezultat, am eliminat toti detergenti , nici macar cel de vase nu mai folosesc sau cand trebuie neaparat folosesc manusi ........la o perioada apar iar si mancarimea e foarte greu de suportat iar cand apare iar si ma dau cu crema cu cortizon ma ustura foarte tare mana, repet ca nu mai am in alta parte DOAR la mana dreapta .Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am un fiu de 28 de ani care aste inchis de 3 saptamini i-au aparutpe corp bubite care il maninca este un baiat axtrem de curat chiar obsedat de curatenie cu 3 ani in urma i-au aparut mereu afte in gura si mereu amigdalele i se inflamau nu suportaanumite alimente sucuri si altele la penitenciar i-au dat peritol si unguente pe baza de sulf si nidoflor rog un medic sa-mi spuna ce poate fi si ce tratament sa ia ? multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am si eu o problema.in urma cu 2 ani mi-au aparut pe talpi niste bubite mici,aveam mancarimi si incercam sa nu ma scarpin.dar acestea au inceput sa creasca si in scurt timp s-au format niste adevarate basici care erau umplute cu lichid.am mers la spital la urgente unde mi-a fost efectiv taiata pielea ce se umflase eliminand astfel lichidul.apoi am ajuns la drmatolog care mi-a zis ca a fost o gresala ca mi-au taiat pielea si ca trebuia sa urmez un tratament cu prednison si antibiotice pe care l-am si urmat apoi si sa aplic albastru de metil pe rana cauzata prin taierea pielii.s-au vindecat dupa aproximativ 3 saptamani.asta se intampla la inceputul lunii mai anul 2007.in anul 2008 la sfarsitul lunii mai mi-au aparut iarasi dar de aceasta data nu pe talpa ci pe degetele de la picioare si intre ele dar si pe palme.cele de pe maini au ramas la stadiul de iritatie apoi s-a exfoliat pielea de pe palme in urma tratamentului cu prednison si un unguent.dar la picioare s-au format aceleasi basici ca si in urma cu un an.care la fel dupa aproximativ 3 saptamani au inceput sa se inmoaie si sa se traga apoi au disparut definitiv.ac***a in vedere ca ne apropiem de acea perioada a anului in care mi-au aparut 2 ani la rand as vrea sa stiu daca exista ceva care ma va scapa definitiv de aceasta dermatita de contact cum mi-au dat doctorii diagnosticul.desi nu stiu sigur daca asta am.credeti ca poate sa fie o alergie sau altceva?va rog mult sa-mi raspundeti.nu stiu ce sa mai cred.este groaznic ca 1 luna de zile sa stai tintuit la pat fera sa poti merge in picioare pentru ca risti sa se sparga si sunt si foarte dureroase.nu pot nivi macar sa ma incalt in acea perioada pana nu se trag basicile si este rana vindecata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dobrican katalina (acum 10 ani)

Buna ziua ma numesc katalina si am o fetita de 1,7 luni si deja de vreo 4-5 luni ii apar niste pete mici rosi si putin unflate care ii provoaca mancarime destul de severa si am incercat cu o crema prescrisa de doctorul dermatolog (Advantan si tintura mentolata)dar ele dispar dar dupa 5-6 zile ele apar din nou mai ales in zona picioarelor si mainiilor.astept cat de repede se poate un raspuns de la dumneavoastra.Va Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen Rebegea (acum 8 ani)

Incercati ADVANTAN MILK-crema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: