Dermatita atopica

Afectiunile pielii la copii
Intrebare postata de biju23 cu 10 ani in urma

Buna seara. Fetita mea are trei luni. Am fost cu ea la medicul de fam si la pediatru. Are la incheieturile mainilor si la oasele de la degete piele inflamata, uscata si maro. Medde fam mi-a zis ca e sensibila si nu mi-a dat nimic. Pediatrul mi-a zis sa-i dau lapte praf nan 1 ha in loc de nan 1, sa nu mai mananc eu lapte de vaca, dar pot sa mananc iaurt, sa o spal cu sapun eucerin si sa-i fac baie in infuzie de tarate de ovaz cam o data pe sapt. si se va vedea in timp remedierea. O spal tot o baita normal si una cu infuzie, am folosit sapunul eucerin , dar nu am vazut nici un rezultat, din contra am impresia ca-i usuca pielea asa ca am luat gel de dus de la bubchen si i-l pun in apa, laptele nu l-am schimbat pt ca mi teama sa nu o fac apoi sa aiba intoleranta la lactoza. Acest lapte i-l dau de la nastere, plus san. Intradevar acum numai noaptea ii mai dau san si o masa pe zi. Pediatrul nu i-a facut nici o analiza. Pe maini am mai incercat s-o dau cu epitelin care e o crema cu galbenele, musetel si luminita noptii. De ieri o dau o data pe zi cu crema cu propolis de la favisan. Nu mai stiu ce sa fac si parca i se extinde tot mai mult. Am vrut sa mergem la dermatolog, dar am inteles ca nu este pediatru dermatolog, iar la unul obisnuit chiar mi teama sa nu mai ia vreo boala ceva. Daca stiti un pediatru in sibiu astept indrumari. De asemenea va rog spuneti-mi pareri...poate ati trecut si voi prin asa ceva. Pe langa asta mi si tot infundata de o sapt. I-am dat ceiuc si acum de ieri i-am dat nurofen. Nu mi-a facut nici febra, nici diaree. La pediatru nu am fost pt ca toata lumea imi spune ca nu o sa-i faca nimic altceva asa ca sa ma linistesc. Nu am mai scos-o afara de o sapt si mi groaza acum pt ca inaint o scoteam mereu cate o ora, 2 sau chiar 3 daca mai intram pe la cumparaturi pe undeva. Astept sfaturi. Daca se poate astept si sfatul unui medic. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

buna (acum 10 ani)

Din pacate nu te poate ajuta nici un pediatru si cu atat mai putin un dermatolog, caci cauza la boala nu este la piele ! Cauza bolii o arata in mod clar locul unde a aparut si care nu este intamplator deloc.
Pe langa asta ai vaccinat-o cred, lucru de care nu spui si vaccinurile produc neurodermita si multe alte boli caci acele toxine chimice si microbi din vaccinuri numai bine nu fac si corpul trebuie sa se scape de ele cumva.
Pe langa asta cel putin 30% din copii sunt socati numai de intepatul facut la vaccinere, chiar daca ar fi cu apa distilata caci il percep ca pe un viol al corpului facut cu consintamantul si ajutorul mamei. Sugarilor nu le plac deloc vaccinarile si carui adult ii place de fapt o injectie dureroasa ????

Scrie-mi un email la zane_bu_ne pe yahoo (elimina toate liniutele din nume) daca vrei sa afli cauza la neurodermita copilului si cum o poti vindeca fara sa-i daunezi si mai mult din cauza panicii si nevoii de a face neaparat ceva in aceasta panica si graba.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

biju23 (acum 10 ani)

Nu am inteles ce ati vrut sa spuneti prin faptul ca boala nu este la piele. Atunci ce este? Cum sa o ajut? Si da...am dus-o la vaccinul de 2 luni si atunci incepuse sa i se cojeasca pieluta si i-am aratat doctoritei, dar a zis ca e ea sensibila. Acum insa este mai inflamata si i s-a intins mai tare decat inainte. Chiar mai tare si decat am fost la pediatru. Acum mai citeam de gama Avene. E ok? Ce ziceti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pisau laura (acum 9 ani)

eu am o fetita si are dermatita atopica si am folosit mereu avene trixera si e f bun

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pisau laura (acum 9 ani)

iar sampon am folosit de la chico sau e bun si mustela

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: