DERMATITA ATOPICA

Afectiunile pielii la copii Aermatita atopica
Intrebare postata de bakugan cu 11 ani in urma

Baietelul meu in varsta de 10 ani a fost diagnosticat cu dermatita atopica. De 5 ani medicul ne tot recomanda diferite tratamente dar nimic nu a ajutat. Este din ce in ce mai rau. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Dr. Mirela Telipan MDr. Mirela Telipan este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Nu precizati nici unul din tratamentele prescrise; dermatita atopica este o dermatita cronica inflamatorie si pruriginoasa, cu perioade de recadere si remisiune. Hidratarea pielii este f. importanta ptr a evita uscarea pielii si mancarimea. Ptr mai multe info cititi si articolul meu de pe www. remedio.ro despre Xeroza cutanata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiunile pielii la copii.

bakugan (acum 11 ani)

Multumesc pentru raspuns. Tratamentul recomandat de medic a fost aplicatii locale cu LOp***aD LIPOCREM, ELIDEL, ATODERM PP ANTIRECIDIVA apoi VITELLA ICTHAMO si DARDIA iar ulterior PROTOPIC si ZYRTEC. Precizez ca acest tratament a fost prescris in decursul a patru ani. MULTUMESC!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciulian (acum 10 ani)

buna ziua. am un baiat invarsta de 1 an jumatate. de la 8 luni i.,au apaut in zona perciunilor puncte cat varful actului albe. am crezut ca sunt de la caldura, de la somn. mentinez ca in acea perioada a facut vaccinuld e 4 luni (cu intarziere).
din august 2012 pana inaprilie anul acesta ele s.au extins pe ambii obraji, pe picioruse - coapse, pe brate.
am urmattratamnete ptrdermatita si un diagnostic de keratoza pilara. nici un semn nici macar o ameliorare. lop***ad, elidel, advantan, triderm, atoderm, psihyogel, emolium, repair, ivahydra pentru corp, exomega, ceva de la avent, creme preparate cu stamicina dupa reteta medicilor. am vazut ca ati scris ca in cazul dermatitei exista perioade de remisie, estompare.
la el nici un tratament nu a lasat nici o urma in sensul bun. dimpotriva dupa advantan pielea de pe fata s.a inrosit.
nu il mananca, piela nu este aspra doar ca e plina de acele buburuze si nici uns men ca s.ar opri din raspundire. va rog ajutati.ma cu un sfat. ce altecva ar putea fi daca la tratamentele ptr dermatita nu raspunde in nici un fel?
va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bakugan (acum 10 ani)

imi pare rau sa va spun ca inca nu am gasit un tratament adecvat pt. baietelul meu. Am fost la nenumarati medici si din Constanta si din Bucuresti si nici unul nu a putut sa-mi spuna macar de la ce apare aceasta dermatita ce sa mai spun de tratament. Cel mai eficiet dar si cel mai periculos tot odata (are multe efecte adverse) a fost PREDNISON pastile in combinatie cu TRIDERM crema. Sanatate multa si sper din suflet sa gasiti un remediu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciulian (acum 10 ani)

buna.
la noi situatia e putin diferita. eunu sunt niciimpacata cu acest diagnostic. am citit, am vazut atatia copii, nu am gaist decat un singur caz pe un site dar nu am reusitsa iau legatura cucaea mamica, care sa semene cu al meu. elnuare decat niste mici cosulete. nu are mancarimi, nu are piele car e se cojeste, nu are asprime. eu dau vina pe vaccin. la doua zile dupa vaccin i.au aparut. componenta diftero am inteles ca a mai dat probleme.
in cazul vostru nu poate fi vorba de acel vaccin de la 4-5 ani? e un rapel la cel de care vb eu. asta in cazul in care baietelul l.a facut.
am incercat si cu bai din plante. nimic nimic nu produce nici cea mai mica modificare. macars a vad ca o perioada dispar. dimpotriva ele raman aceleasi, si doar se inmultesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciulian (acum 10 ani)

buna.
la noi situatia e putin diferita. eunu sunt niciimpacata cu acest diagnostic. am citit, am vazut atatia copii, nu am gaist decat un singur caz pe un site dar nu am reusitsa iau legatura cucaea mamica, care sa semene cu al meu. elnuare decat niste mici cosulete. nu are mancarimi, nu are piele car e se cojeste, nu are asprime. eu dau vina pe vaccin. la doua zile dupa vaccin i.au aparut. componenta diftero am inteles ca a mai dat probleme.
in cazul vostru nu poate fi vorba de acel vaccin de la 4-5 ani? e un rapel la cel de care vb eu. asta in cazul in care baietelul l.a facut.
am incercat si cu bai din plante. nimic nimic nu produce nici cea mai mica modificare. macars a vad ca o perioada dispar. dimpotriva ele raman aceleasi, si doar se inmultesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bakugan (acum 10 ani)

Buna,
nu,nu este de la un vaccin,el a facut un vaccin la doi ani si sase luni iar afectiunea a aparut in jurul varstei de patru ani,la inceput mai putin apoi a fost din ce in ce mai rau. Din ce am inteles la voi este vb de altceva. Copilului meu ii apar pe manute si pe picioare,sub piele, mici basicute pline cu lichid care se sparg,pielea se crapa si se exfoliaza pana ii da sangele. Suporta niste usturimi groaznice. Cand a luat prednison ii aparusera foarte multe si pe fata,atunci am ajuns la Dr. NOCIVIN de la Spitalul Militar din Constanta care ne-a prescris prednisonul si ne-a recomandat sa facem analize si pt giardia si oxiuri si daca copilul a intrat in contact cu pisici,analiza pt toxoplasmoza. Daca nu ati facut deja aceste analize este bine sa le faceti. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clara (acum 10 ani)

buna ziua.toti iti vor spune ca nu exista remediu, ba exista. eu am 29 de ani si boala s-a declansat cand eram insarcinata. nu am putut urma tratament pe perioada sarcinii asa ca lucrurile s-au agravat. dar ulterior am facut o cura cu antibiotice ( doxiciclina, care mi s-a recomdar un US cand am fost la consult ) plus protipic unguent si mi-am hidratat zona doar cu uleide argan( din belsug). pot spune ca dupa jumatate de an lucrurile sunt ok si fata mea arata normal.in cazul in acre nu functioneaza protopic exista si elidel care e mai usor la mine era stare avansata asa ac alidel-ul nu a mai avut nici un efect.am consultat doar medici de prima mana si pana sa ajung la aceste cehstii simple pot spune ca m-a costat o mica avere..Multa sanatate si sper sa va fie de ajutor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

clara (acum 10 ani)

buna ziua.toti iti vor spune ca nu exista remediu, ba exista. eu am 29 de ani si boala s-a declansat cand eram insarcinata. nu am putut urma tratament pe perioada sarcinii asa ca lucrurile s-au agravat. dar ulterior am facut o cura cu antibiotice ( doxiciclina, care mi s-a recomdar un US cand am fost la consult ) plus protipic unguent si mi-am hidratat zona doar cu uleide argan( din belsug). pot spune ca dupa jumatate de an lucrurile sunt ok si fata mea arata normal.in cazul in acre nu functioneaza protopic exista si elidel care e mai usor la mine era stare avansata asa ac alidel-ul nu a mai avut nici un efect.am consultat doar medici de prima mana si pana sa ajung la aceste cehstii simple pot spune ca m-a costat o mica avere..Multa sanatate si sper sa va fie de ajutor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bakugan (acum 10 ani)

Buna ziua. In primul rand multumesc pentru raspuns, elidel,protopic si un antibiotic(imi scapa acum denumirea) am incercat acum doi ani rezultatul a fost vizibil dupa aproximativ zece zile dar dupa o luna de la intreruperea tratamentului a fost cumplit, manutele si picioarele erau acoperite de mici basicute care se spargeau apoi pielea se exfolia pana ii dadea sangele. Luna trecuta am facut un drum pana in italia unde i s-a recomandat DERMOVITAMINA PRURITO crema .Pana acum totul este ok,reactioneaza foarte bine dar ma tem de perioada de dupa tratament. Sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vero_vero (acum 9 ani)

Bakugan....cum se mai simte baietelul tau? A dat rezultate crema? Fetita mea are ceva asemanator. Am cumparat crema si am inceput tratamentul de 3 zile. M-ar ajuta mult parerea ta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bakugan (acum 9 ani)

Buna ziua. Da crema a dat rezultate neasteptat de bune, acum pielea arata mult mai bine, mai are mici episoade cu eruptii dar pentru perioade scurte de timp.Sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona (acum 6 luni)

Eu am tratat psoriazis la bunica mea si acum reprezint si gama de produse naturiste( ingrijire corporala, suplimente, uleiuri esentiale, produse medicale, vitamine, sampoane, tratamente...defapt cam tot ce avem nevoie) ! In primul rand cum a raspuns si d-na doctor trebuie sa aveti un cicatrizant bun si o crema care sa hidrateze . Apoi unele probleme vin din interiorul nostru, la fel cum nu am gasit nici un motov bine intemeiat in aparitia psorizisului, am testat supliemente care ajuta in cazul infectiilor si imunitatii precum si ciupercile terapeutice ! Daca vreti mai multe detalii cautati-ma pe FB: Tamas Simona Gabriela ! Calitatea produselor conteaza, nu vreau sa dezamegesc dar am clienti care au mers pe mana medicului, creme care contin si ingrediente toxice si nu le-au facut nimic. Exista program de verificare a ingredientelor si vedeti in catbprocent e toxiv ceea ce folositi ! Toate bune la toata lumea !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona (acum 6 luni)

Cautati-ma pe FB : Tamas Simona Gabriela !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: