Ciuperca pe talpa piciorului

Afectiunile pielii la copii Ciuperca piciorului
Intrebare postata de dominica cu 14 ani in urma

Fetitei mele de 20 de luni i-a fost diagnosticata o micoza la nivelul talpii piciorului,( dar nu interdigital, ci pe calcaie si pe restul talpii). A mai trecut cineva prin ceva similar, sau ce stiti despre asta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

elena (acum 14 ani)

Mergeti la la dermatologie sa i se ia proba sa vada la ce tratament cedeaza. Numai medicul dermatolog poate pune diagnosticul corect si poate da tratament.. Pana atunci incearcati sa -i tineti picioarele in apa calda in care ati pus bicarbonat de sodiu(alimentar) Stiu ca bicarbonatul este bun pt (impotriva) ciuperci si nu are contraindicatii. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dominica (acum 14 ani)

multumesc, elena

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tincuta rotaru (acum 13 ani)

De doi ani m-am luptat cu o ciuperca in talpa am dat tot felul de creme dar acum am gasit unguientul potrivit.Dar sa va spun cum arata aceasta ciuperca .Se forma o crusta [coaja] imi cadea si se facea la loc si tot asa timp de doi ani precum v-am spus acum am gasit leacul m-am curatat cu TINCTURA DE IOD ,puneam pe discuri demachiante,si curatam toata portiunea unde aveam ciuperca, dupa aceea ma ungeam cuDERMOVATE UNGUIENT, de doua ori pe zi .VA ROG AVETI INCREDERE DACA AVETI LA FEL CA MINE TREBUIE SA VA TREACA,SPER SA AVETI NOROCUL MEU EU M-AM VINDECAT MI-AM SPUS,DACA REUSESC SA MA VINDEC LA PICIOR VA DAU RETETA SAFITI FERICITI O SEARA BUNA LA TOTI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 9 ani)

Buna! Fiica mea avea un fel de ciuperca pe degetele de la picioare. I s-au innegrit la incheietura. Cel mai probabil a luat-o de la strand. Asa ca dupa ce am citit mai mult despre aceasta boala si am intrebat si un medic a inceput sa foloseasca cateva produse naturale pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tree de la Thursday Plantation. Asa ca a inceput acest tratament si a folosit o pudra naturala pentru picioare cu arbore de ceai, o crema antiseptica si o sticluta de ulei din arbore de ceai. Dupa ce spala pe picioare, cu un sapun organic de la ei, aplica crema antiseptica plus 2-4 picaturi de ulei din arbore de ceai. Dupa ce era bine uscata aplica pudra. Pentru ea aceste produse au avut rezultate foarte bune, au functionat si le recomand.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vraciul (acum 7 ani)

Buna seara !
De cativa ani ma lupt si eu cu o ciuperca pe talpa piciorului.Cred ca e irelevant sa va spun ce incercari de vindecare am avut, dar sa scurtam povestea, eu m-am vindecat cu tinctura de iod pe care o puneam pe talpi.Dimineata puneam picioarele in apa cu sare si bicarbonat, uscam picioarele si ungeam talpile cu crema de galbenele.Sa va fie de folos !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: