Ce reprezinta bubitele rosii?

Afectiunile pielii la copii
Intrebare postata de INA_ cu 11 ani in urma

Buna seara.puiul meu are 11 luni si de aproape o saptamana i-au aparut niste bubite rosii pe cuc si pe testicule....parca ar fi batut cu urzica....am fost la pediatru si mi s-a spus ca are o iritatie si sa-l dau cu crema pe baza de zinc...Nivea...., insa nu i-au trecut....ma puteti ajuta cu un raspuns?multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Crema cu zinc (acum 11 ani)

Cei mai periculosi medici sunt cei dermatologi si acestia impreuna cu mama reprezinta un pericol si mai mare pt. copii cand este vorba de ERUPTII CUTANATE. Eruptiile cutanate sunt doar incercarea corpului de a elimina o boala interna prin piele ca sa scape de ea. Ca urmare orice crema pe baza de zinc sau cortizon sau alte substante similare care SUPRIMA eliminarea corpului duc la prelungirea eruptiei sau, MULT MAI GRAV, la reintroducerea toxinelor de care vrea sa se scape corpul prin piele.
Cel mai bun lucru este dieta, ceaiuri ajutatoare si cele mai daunator lucruri sunt creme de la dermatolos sau medicamente chimice. Aveti de ales !
Nu medicul sufera ci numai copilul si mama, desi ea este, prin nestiinta ei, cea care este de vina si care mai si sufera la urma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca voloaca (acum 11 ani)

buna seara am si eu o problema cu copilasul are 7 ani azi a venit de la scoala si tot ce bea si maninca vomita si are si diare ca apa aproape ce poate fi?nu are alte simtome...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sigada (acum 11 ani)

Eu va recomand sa mergeti la un medic dermatolog pediatru, pentru ca este cel mai in masura sa stabileasca un diagnostic si un plan de tratament. Tot ce va sfatuiesc este sa aveti mare grija la cremele cu cortizon (sunt "la moda" pentru ca au rezultate foarte rapide insa dau dependeta si sunt agresive pentru piele).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11584805489 (acum 4 ani)

Și eu le am de mic s-au întins pe toată partea i terioara a penisului și pe testicule . La dermatolog mi-a spus că nu are ce sa le facă după ce mi-a dat niste medicamente puternice pt infecții. Dermatologul mi-a spus că am avut o infecție in corp care s-au retras spre penis. Nu sunt contagioase doar că au un aspect neplăcut. Le am de peste 25 ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: