Am arsuri si ijungietuti in talpile picioarelor

Afectiunile pancreasului
Intrebare postata de cristian hasnas cu 14 ani in urma

De ce ma junghie picioarele si ma ard ,mentionez ca atunci cind stau i picioare simt ceva tare in taoata p***a picorului iar cind pun picioarele pe ceva rece nu m-ai am aceste aesur,injughieturi sau durere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (42)

omnia (acum 14 ani)

Buna Cristian,

Arsurile si intepaturile la nivelul talpii pot fi semne ale distrugerii unor nervi din zona respectiva, sau pot fi simptome de DIABET.
Mergi si fa analize ale glicemiei;

Deasemenea, astfel de simptome pot fi cauzate de incaltaminte. Senzatiile difera in weekend sau dupa perioade in care petreci mai mult timp descult?

O alta cauza ar putea fi circulatia periferica deficitara...ai senzatie de picioare grele?
Pentru aceasta iti pot indica un tratament naturist pe care poti sa il incerci: odihneste-ti seara picioarele timp de o ora in infuzie de pelin si menta: 20 gr de pelin si 20 de gr de menta se lasa la infuzat timp de 15 minute in 2 litri de apa clocotita. Se strecoara apoi si se pun in lighean.
Dupa 5 seri consecutive de tratament ar trebui sa apara rezultate si sa dispara senzatia de arsura.

Fara analize sau consult, este greu de oferit un sfat!

Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Iti pot spune si eu ce fac in aceasta situatie[ este problema mea cronica,de cand ma stiu]. Ma ajuta f. mult sa-mi tin picioarele intr-un lighean cu apa rece, dupa cateva minute apa devine calduta. Apoi este bine sa stai cu picioarele la un nivel mai ridicat, fata de restul corpului,dar ce am observat ca face f. bine, pot spune ca aproape am rezolvat problema ,este un regim alimentar bazat in proportie de 90% pe lugume si fructe, cred ca a contribuit ,in timp ,la detoxifierea organismului. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pantelimon teofil (acum 12 ani)

ma ard tare talpile la ambele picioare,simt nevoia de a pune talpile pe ceva rece,dar si in acest caz nu imi trece ,ce pot face sa scap de aceasta stare neplacuta,si in plus mai si transpir .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1485004517 (acum 5 ani)

Ai scăpat de dureri???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MONA ANA (acum 12 ani)

Am arsura dureroasa intr-un sg loc ,in talpa piciorului drept unde este mai scobita talpa ,arde tare si doare ,neliniste in ambele picioare si ma agita foarte tare ,mentionez ca sunt diabetica de gradul 2 de 10 ani ce poate sa fie? si ce trebuie sa fac .Astept sfatul d -voastra.am luat tiogama 6 luni ,am intrerupt-o de o luna iar dupa doua saptamani a aparut acea arsura dureroasa si neliniste mare in picioare pana la genunchi ,intruna trebuie sa le misc si sa le intind .ce trebuie sa fac ?astept sfatul d-voastra .Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elenayahoo,com (acum 11 ani)

am arsuri la picioare talpile si picioarele pina la glezne ce pot sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pantelimon teofil eugen (acum 11 ani)

ma ard foarte tare talpile ambelor picioare,am mancarimi intre ultimile 3 degete tot la picioare dar numai la stangul,chiar am un fel de rana de dimensiunia unei bataturi,de asdemeni transpir in palme.Care e sfatul dumneavoastra de a trata pe cale naturista?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AureliaU (acum un an)

Acolo pot fi mai multe motive din care poți avea dureri la picioare și arsuri (înțepături). Tromboza (circulația sangelui foarte rea). Lipsa de calciu cu vitamina D3 provocata în urma unor medicamente ( pt tiroida de exemplu). După un dus cu apa calda la sfârșit lasă apa rece sa curgă pe picioare. Ajuta la îmbunătățirea circulației sângelui. După un checkup al sângelui, vezi ce îți lipsește în organism. Magneziu, Calciu...
Folosește ciorapi medicinali pentru timpul în care te obligi sa stai pentru multe ore în picioare (la lucru). Fumatul poate fi o cauza de asemenea. Dacă situația devine insuportabila, mergi sa consulți un aghiolog care îți va controla, asculta circulația sângelui și mai mult îți poate recomanda mai multe soluții, terapii pentru problema ta. Sper ca am ajutat putin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana (acum 11 ani)

vreau sa stiu de ce ard talpile picioarelor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 11 ani)

ami ard talpile numai noaptea nu stau prea mult ancaltata pt stau acasa
care ar fi motivul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MATILDA (acum 11 ani)

De mai bine de un an picioarele in special degetele imi ard nu am diabet fac un tratament cu SERMION BECASER CRESTOR AFLEN PROPRANOLON DETRALEX daca are cineva un raspuns pentru un tratament ajutama

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pantelimon teofil eugen (acum 11 ani)

ma ard talpile ambelor picioare,si nu stiu ce sa fac ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

perla (acum 10 ani)

Am arsuri la talpile picioarelor parca si amorteli, picioare grele si cand le tin in apa rece sau ceva rece imi trece.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1485004517 (acum 5 ani)

Salut. Ai găsit rezolvare la problema ta??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valentin (acum 10 ani)

am incercat ceva gasit tot pe net, vad ca a dat ceva rezultate,1- lingura hrean ras pe razatoare mare+2-3 linguri tarate de grau+1 lingura sare gronjoasa+plus spirt,amestcati totul pana se face o pasta,dupa care se baga intr-o punga de plastic in care sa incapa si talpa piciorului,legati punga si trageti o soseta peste picior,stati 3-4 ore sau o noapte intreaga.Se va folosi timp de 5 zile alternativ pe piciorul stang si drept(1 zi stg,1 zi dr).Pasta se tine etansa la frigider dupa ce o folositi(zilnic).daca apar arsuri inrerupeti sau mai adaugati tarate,sper sa va fie de folos,mie mi-a fost,si inca ceva faceti miscare zilnic daca puteti si cand va ustura talpile odihniti-va dar in picioare,sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1485004517 (acum 7 ani)

nu face nimic tratamentul asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina (acum 10 ani)

Buna seara! Am aceeasi problema ca si tine. Te rog spune-mi daca ai gasit vreun remediu la simptomele de care suferi..sau ai suferit. Multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GuestUser (acum 8 ani)

Si eu am arsuri an talpi , medici nu ne pot da un răspuns? Nu sunt precedente la aceaste probleme? Dorm cu un pet de 2 litri cu apa rece noaptea altfel nu m-a ia somnul . Am fost la mulți medici am făcut analize , tratamente si nimic . Eu fumez si sunt supraponderal , medici dau vina si pe acesta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1485004517 (acum 5 ani)

EU NU FUMEZ SI SUNT SLAB ȘI AM ACELEASI SIMTOME.... MEDICII SE INSEALA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1485004517 (acum 7 ani)

eu am arsuri durere intepături talpi maini si picioare reci..tot timpul .mai accentuat cand stau incaltat fie in picioare fie pe scaun.. am facut doppler venos .. si a iesit insuficienta cronica venoasa ...dopler artere unde a iesit ca am arterele de la gamba in jos mai subtiri decat ar fi normal...am mers la chirurg vascular cu reyultatele astea si a zis ca pt maini si picioare reci nu are cum sa iintervina chirurgical...mi+a dat vessel due ...pentoxi retard si aspirin cardio...si m+a trimis la neurolog pt arsurile din talpa...aici..mi s-a recomandat EMG adica electromiografie...aici a reiesit ca am polineuropatie senzitiva...cu rezultatul asta o sa merg la neurolog sa vad ce teste ma mai pune sa fac....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3