Spondiloza? raspuns medic

Afectiuni coloana vertebrala
Intrebare postata de [email protected] cu 10 ani in urma

Efort mediu, noapte, canicula, echipat cu combinezon apicol, capul ud leoarca de transpiratie, am mers cu masina. Geamul usor deschis.

Dupa vreo ora de mers, in timpul mersului, s-a pornit o durere atroce in zona cefei. Am ametit, usoara stare de greata. Ajuns acasa, fiecare miscare a capului sau inclinare provoca dureri.
Algocalmin si diclofenac. Zilnic si totusi... se implinesc 5 zile, mobilitatea normala in zona gatului, dar durerile de cap persista.
Daca tusesc sau stranut ma doare capul ingrozitor.
Daca pasesc mai hotarat, ma doare capul si se transmite cumva prin coloana durerea, ca si cum ar fi lichida in interior pana prin dreptul stomacului.
Orice miscare ce nu este lenta imi provoaca dureri de cap.
Baza cefei este mai fierbinte, iar intre cap si prima vertebra, Atlas, e un punct dureros. Prin apasarea si masarea acelui punct simt o usoara ameliorare pe moment.
De atunci am dorm mai mult, nu simt oboseala fizica ci somnolenta. Parca si confuzie, dar probabil de la analgezice si durere.

Asta sa fie o criza acuta de spondiloza? Ce sa fac, ce sa iau?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

manuela53 (acum 10 ani)

Poate fi o meningita . Ar fi bine sa va vada un medic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 10 ani)

De asta imi era si mie cel mai teama. Multumesc pentru raspuns, sper sa nu fie meningita. Aveti idee cum as putea sa discern intre astea doua?

Startul a fost exploziv, adica durerea a inceput brusc si atat de intens -eram la volan- ma intrebam daca nu cumva urmeaza sa mor. Masarea puternica a cefei parea singura care ma opreste sa nu imi pierd cunostinta, iar gatul intepenise. Acum am mobilitate, dar ma doare capul la fiecare miscare, de parca se misca o bila intr-o cutie prea mare si se loveste de pereti.
Pare absurd, dar va trebui sa ma descurc singur, altfel mergeam de la inceput la medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Este recomandat sa consultati medicul neurolog si/sau infectionist pentru evaluare, in vederea excluderii unei iritatii meningeale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: