Senzatie gadilat gat + durere spate.

Afectiuni coloana vertebrala
Intrebare postata de blanarucristi cu 9 ani in urma

Buna ziua, am 27 ani, sex masculin. De ceva vreme, am dureri de spate, iar in acelasi timp simt ca un gadilat in gat (ca si cum mi-ar veni sa tusesc, dar nu tusesc), iar daca respir mai mult cantitativ, imi vine sa tusesc. Problema este oarecum veche (peste 6-7 luni), insa sunt perioade in care trece, apoi reapare, insa in 95% din cazuri, simptomele sunt dependente una de cealalta, adica nu am gadilaturi in gat daca nu ma doare spatele si/sau viceversa.
Intre timp am si fost operat la ureche, de mastoidectomie radicala, si bineinteles ca pentru operatie mi s-au facut analize sange, EKG, si radiografie pulmonara, neiesind nimic rau. In gat, dupa operatie s-a uitat un rezident, si mi-a spus ca nu am nimic, doar un pic gatul congestionat, mi-a dat Bioparox spray, dar nu pot sa zic ca a avut foarte mare efect.
Am uitat sa precizez ca stau mult pe scaun la birou, iar simptomele se acutizeaza cand stau pe scaun, dupa ce plec de la birou, sau in weekend, acestea se mai amelioreaza. Oricum in urma cu 2 ani, mi s-a pus diagnosticul de scolioza toracala convexa (in urma unei radiografii la coloana). Oare de la asta sa mi se intample aceste probleme sau ar fi cazul sa ma alarmez ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

George Zavate (acum 9 ani)

Exact aceste simptome le am si eu . Totul a pornit de cand nu am mai practicat nici un fel de sport si am pus ceva kilograme in plus (au trecut cam 5 ani). Cand nu pot dormi din cauza durerilor de spate fac exercitii de incalzire a coloanei sau alerg . Si eu astept cu nerabdare sfatul unui profesionesti sau o indrumare sa ma pot documenta despre problema .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

blanarucristi (acum 9 ani)

George Zavate, dar la consult ORL ai fost, sa vezi daca iti zice cum ca ai avea ceva la gat, presupunand ca ai exact acea gadilatura de care am mentionat si eu ? Oricum, in principiu au legatura una cu cealalta, dupa parerea mea. Posibil (zic eu), ar fi probleme la coloana cervicala. Eu nu am posibilitatea sa ma apuc de inot, dar tu ar trebui (eu am fost operat la ureche). Daca aflii ceva legat de aceasta problema, sa ma anunti si pe mine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

wareing lena (acum 8 ani)

am 61 yro, am gadilat in gat de-mi vine sa bag mana pe gat sa ma scarpin, fara amuzament...
am luat acc, sprays, medicina chinezeasca.. nu am dureri la coloana , fac sport 2 0ri / saptamana
ce sa fac??
apropos
am facut testul de de rigoare in gat
nu am nimic
multumiri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: