RMN coloana lombara

Afectiuni coloana vertebrala
Intrebare postata de camboc cu 12 ani in urma

Mama mea , 74 ani , a suferit in 27.06.2011 , un traumatism prin cadere de la acelasi nivel , pe spate .De atunci are dureri f mari de spate si se misca greu.Atunci a fost investigata la UPU , i s-au facut radiografii , nu avea fracturi si a fost trimisa acasa.In 8 sept a facut un RMN la care a obtinut urmatorul raspuns:
Fara modificari de aliniament al corpilor vertebrali.
Corpul vertebral L1 apare tasat,mai probabil pe fond degenerativ,in portiunea antero-mediana, cu modificari de semnalde tip edematos si prezenta unei linii de fractura orizontale.Aspectul este de vertebra plana.
Corpii vertebrali L2,L3 si L4 apar de asemenea tasati la nivelul platourilor superioare cu aproximativ 20-25% din inaltime in portiunea medie,cu prezenta modificarilor edematoase la acest nivel.
Degenerarea discurilor intervertebrale L1-L5 care apar hiposemnal T2cu usoara reducere a inaltimii spatiului L5-S1.
Mici osteofite marginale lombare.
Modificari de artroza la nivelul fatetelor articulare T12-S1, mai accentuate la nivel L5-S1 unde suprafetele articulare apar hipertrofiate si neregulate.
Prolaps L1 cu amprentare durala,stenoza recesului stang si ingustare foraminala L1-L2 stanga.
Prolaps L2 cu amprentare durala si ingustarea recesurilor.
Idem L3.
Prolaps L4 cu amprentare durala , stenoza recesurilor si atingere radiculara L5 bilaterala la nivelul recesurilor.
Prolaps L5 cu stenoza recesurilor si atingere radiculara S1 bilaterala la nivelul recesurilor.
Fara stenoze semnificative de canal spinal.
Fara linii de fractura sau formatiuni tumorale.
Va rog sa imi interpretati acest rezultat si sa imi comunicati ce e de facut mai departe.Ea spune ca nu vrea sa se opereze.E neaparat necesara operatia?
Multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.
Carmen , Cluj Napoca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Mary (acum 12 ani)

Cred ca nu este cazul sa va ganditi la operatie, la 74 de ani exista si o degenerare care operatia nu o rezolva ci poate destabiliza si mai tare .recomand tratament recuperator si balnear.sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Cred ca are un grad de osteoporoza, ar trebui sa-si faca testul (osteodensitometria) si sa ia un tratament. iar pentru durerile de spate tratament simptomatic, fizioterapie. Nu cred ca e ceva de operat dupa acest rezultat si simptomele descrise. sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

camboc (acum 12 ani)

Multumesc pentru raspunsuri !
Intre timp mama mea a fost la un consult la Neurochirurgie unde s-au uitat si la CD-ul de la RMN , si i-au spus ca trebuie sa se opereze caci altfel va ajunge sa nu mai poata merge !!! Pe moment ea a refuzat (mai ales ca o costa 2000 lei doar cele 4 suruburi cu care prind placutele de departare a vertebrelor) dar se gandeste daca totusi nu ar trebui sa se opereze ... .Mie sincer mi-e putin frica pentru ea , caci totusi are o varsta si operatia nu e usoara si implica riscuri .
Deci suntem in dilema .Nu stim ce sa facem.Oare chiar nu exista alternative?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: