HERNIE DE DISC SAU STENOZA???

Afectiuni coloana vertebrala Stenoza lombara
Intrebare postata de sorina2004 cu 10 ani in urma

BUNA ZIUA,
DURERE ZONA LOMBARA (CHIAR SI LA DEFECATIE DIN CAUZA EFORTULUI :D) +DURERE SI AMORTEALA TOT MEMBRU STANG .

ACESTE SIMTOME AU INCEPUT IN URMA CU MAI BINE DE UN AN,DOAR CA AU DURERILE AU FOST SUPORTABILE, PANA PRIN OCTOMBRIE ANUL TRECUT(2013). CAND DURERILE AU FOST DIN CE IN CE MAI PROFUNDE SI IMI AMORTEA SI PICIORUL FOARTE TARE MI-AM LUAT INIMA IN DINTI SI AM MERS LA MEDICUL DE FAMILIE (JOI 30.01.2014).

DIAGNOSTIC PREZUMTIV: LUMBAGO CU SCIATICA,
TRATAMENT:
10 ZILE FLAMEXIN SI MYDOCALM
TRIMITERE LA BALNEOLOGIE.
AMELIORARE???... APROX. 2-3 ORE DUPA ACEST TRATAMENT.
DIN CONTRA NOAPTEA SI DIMINEATA DURERILE ERAU GROAZNICE INSUPORTABILE DIN 03.02.2014 CONCEDIU MEDICAL :(
AM FACUT ANALIZE DE SANGE CARE AU IESIT SUPER OK SI O RADIOGRAFIE LA CARE
DIAGNOSTICUL A FOST :
1.SCOLIOZA DEXTROCONCAVA, 2
SPINA BIFIDA S1,
3.PENSAREA PASTERIOARA A SPATIULUI ARTICULAR INTERVERTEBRAL :(

LA CONSULTUL DNEI BALNEOLOG: IN 13.02.2014
(ATUNCI AM PRINS LOC LA CONSULTATIE IN POLICLINICA CA LA RECUPERARE NU AVEAM LOC DECAT IN 16 MAI 2014 :D) MI-A DATTRATAMENT:
-TIOLIN COMPLEX VITAMINE O LUNA,
-TADOR 10 ZILE
-FIZIOTERAPIE- GALVANIZARE TRANSVERSALA MEMBRU INFERIOR
-CDD LS
-MASAJ SEDATIV
-KINETOTERAPIE
-IN CONTINUARE CONCEDIU MEDICAL
HMMM....:(( PE SCRISOAREA MEDICALA (CA MI-A FACUT INTERNARE DE ZI CA SA POT SA SI INCEP PROCEDURILE CA ALTFEL AVEAN DE ASTEPTAT LA RAND.....) A MAI SCRIS SI AL 4-LEA DIAGNOSTIC:-SUSPECT DE STENOZA VERTEBRALA
MAI RAU MI-AU FACUT CHINURI PESTE CHINURI SI FARA NICI UN FOLOS....
AM MERS INAPOI LA MEDICUL DE FAMILIE...
BILET DE TRIMITERE LA NEUROLOGIE SI CONCEDIU MEDICAL+ TRATAMENT CU GABARAN,OMEZ SI DICLOFENAC 10 ZILE ...PFFF!!!
ACUM STAU SI MA GANDESC CE POATE SA FIE?
NU ERA MAI NORMAL SA MERG PRIMA DATA LA NEUROLOG??? ACUM ASTEPT PANA IN DATA DE 04.03.2014 SI DUPA ACEEA CINE STIE CAT VA MAI TREBUI SA ASTEPT PANA VOI AFLA EXACT CE POT SA AM....:( VA ROG SA-MI DATI SI MIE NISTE SFATURI CEI CE A-TI TRECUT PRIN ASA CEVA. SAU UN MEDIC NEUROLOG-NEUROCHIRURG
SANT FOARTE DEPRIMATA :((
POT FI ACESTE SIMTOME O HERNIE DE DISC? SAU O STENOZA VERTEBRALA?
VREAU SA SPECIFIC CA AM 29 ANI, 1,63 M, SI 49 GK
SANT INGRIJITOARE LA GRADINITA UNDE EFORTUL FIZIC SI SOLICITAREA COLOANEI SUNT DE NEEVITAT
IN SPERANTA CA-MI V-ETI RASPUNDE VA MULTUMESC !!!
O ZI PLACUTA TUTUROR :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Lascar B (acum 10 ani)

cam asa a inceput si la mine. Dupa multi ani, la un efort mai mare(am ridicat ceva), am ramas indoit de spate si dureri insuportabile in piciorul sting. In sfirsit, dupa un scaner al coloanei s-a vazut clar discopatia lombara intre vertebrele L4-L5. M-a pus pe picioare un cunoscut medic de la Centrul de recuperare sportiva din Montreal. Este vorba despre o infiltratie cu "ceva" sub control tomografic...Am primit si un briu profesional pe care il port de cite ori este nevoie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorina2004 (acum 10 ani)

buna ziua,
revin cu rezultatul RMN:
-fara modificari de aliniament al corpilor vertebrali lombari,
-fara modificari patologice de semnal la nivelul maduvei osoase a corpilor vertebrali,
-rectitudinea coloanei lombare
-degenerarea discurilor intervertebrale L4 si L5 care apar hiposemnal T2
-protuzie L4 de 2,5 mm cu ingustarea recesurilor
-prolaps L5 cu extruzie paramedian stanga de 12 mm cu ingustarea recesului drept, usoara ingustare foramina bilaterala,stenoza recesului stang si amprentarea radiculara S1 stanga la acest nivel
-fara stenoze semnificative de canal spinal
-fara linii de fractura sau formatiuni tumorale.

care ar fi tratamentul?
multumesc pentru raspunsul dat anterior
O zi placuta :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FLOREA (acum 9 ani)

Sorina eu am doua operatii pe coloana, una cervicala acum 7 ani si a 2 -ua facuta pe 10 -04-2014 in zona lombara la L4-L5, la spit. Bagdasar Arsenie din Bucuresti.Ambele mi-au fost facute de d-l FLORIN EXERGIAN care e cel mai bun din tara on probleme pe coloana.Sfatul meu prietenesc daca nu ai fost nicaieri pina azi suna- ma pt.detalii nu te duce la oricine ,dinsul e expert pe coloana are numeroase inventii si peste 20.000 de operatii la activ e renumit d-l academician.Ma poti contacta la nr
0785638734 sau 0245684629 ,oricum astept un tel.pt a- ti da mai multe informatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius (acum 9 ani)

Buna florea as dori sa iau si eu legatura cu tine am o stenoza lombara si vreau sa stiu cum pot lua legatura cu florin exercian.adresa mea de mail [email protected] mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ali citi (acum 9 ani)

Incearca sa ajungi la dumnealui e foarte bun insa din ce stiu eu...poate s a remediat situatia....ca nu mai opereaza in urma unui AVC... accident vascular cerebral....insa cu un diagnostic te poate ajuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: