Durere de coaste sub sani raspuns medic

Afectiuni coloana vertebrala
Intrebare postata de Blueblossom cu 12 ani in urma

Buna ziua. De aproximativ o saptamana ma confrunt cu niste dureri insuportabile in zona coastelor sub sani. La inceput ma durea sub sanu drept, acum ma doare sub amandoi. Imi este foarte greu sa respir sau chiar sa ma intorc de pe o parte pe cealalta cand sunt in pat. Vreau sa mentionez ca sunt fumatoare si am 23 de ani. Durerea se simte ca o arsura/lovitura puternica in coaste. Nu stiu exact la ce medic ar trebui sa merg iar medicul meu de familie este in concediu. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns ca sa stiu ce sa fac deoarece este weekend si mi-e teama sa nu se agraveze pana luni. Multumesc anticipat pentru raspuns. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

Adina MAdina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Probabil este o nevralgie de intercostal, dar nu trebuie exclusa si o problema legata de san, oricum trebuie la nevralgii sa scada durerea sub antiinflamatorii. Daca aveti scolioza poate fi un punct de plecare pentru durere.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni coloana vertebrala.

Blueblossom (acum 12 ani)

La pipait se simte ca este stramba coloana si daca imi amintesc bine, in copilarie mi-a zis medicul ca am scolioza. Din cate am citit pe internet simptome de nevragie intercostala sunt astea. Dar boala asta nu ar trebui sa apara la persoane mai invarsta? Si cat de grav este/cum s-ar putea trata presupunand ca este vorba despre acest diagnostic? Vreau doar sa ma linistesc fiindca pana luni nu am cum sa merg la medicul de familie sa imi dea bilet de trimitere. Multumesc inca o data pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Blueblossom (acum 12 ani)

Am uitat sa mentionez ca sunt racita si tusesc de 2-3 saptamani.. sa fie de la tuse?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adina MAdina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Orice este posibil, dar daca tusea nu este asociata cu dificultate respiratorie, febra sau stare subfebrila si scadrere in greutate atunci nu poate fi ceva de speriat. Lumina in cazul tau il va face un consult medical amanuntit si o radiografie a custii toracice

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

STAN (acum 12 ani)

BUNA ZIUA

SUNT DIN SUCEAVA SI INCREDIBIL DAR ADEVARAT PRIETENUL MEU CEL MAI DRAG A FOST OPERAT SI A RAMAS PARALIZAT SPUNANDU-I CA NU MAI ARE CA SA-I FACA CA I-A ATINS NERVUL. ALERGAND IN DISPERARE AM DAT DE UN PECIENT CARE VENISE LA CONTROL LA SPITAL SI SPUNEA CA A FOST PARALIZAT IN CARUT SI ACUM MERGE.AM SUNAT LA TEL.0766488202 UNDE AM STAT DE VORBA SI MI S-A SPUS CA SUNT SANSE DAR SA MA PREZINT LA CABINET. M-AM PREZENTAT SI PRIETENUL MEU A INCEPUT SA FACA PRIMII PASI.DOAMNE AJUTA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Blueblossom (acum 12 ani)

Am fost weekend-ul trecut la urgenta deoarece nu mai suportam durerea. Mi-au facut radiografie pulmonara si radiografie normala pentru a se asigura ca nu am vre-o coasta fracturata sau probleme cu plamanii. Mi s-a administrat o perfuzie (ceva pentru durere) si mi-au scris o reteta cu Fastum gel si Mydocalm. Incepusem sa ma simt putin mai bine insa ieri cand am tusit din nou am simtit ca si cum mi s-a rupt o bucata de carne in zona coastelor si a inceput sa ma doara la fel de rau ca si inainte. Nu stiu ce sa ma mai fac, va rog sa ma ajutati. Momentan continui sa iau Mydocalm si sa masez cu Fastum gel, iar pe langa acestea mi-am legat un brau ca sa tina cald, dar abia ma pot misca, si nu imi pot ridica mana dreapta de multe ori. Ce altceva as putea face sa mai inlatur durerea? Am sunat la cabinetul medicului de familie si astazi nu este de gasit. Abia maine dupa-masa ma pot duce la un consult. Multumesc mult :

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Moa (acum 11 ani)

:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nelu (acum 11 ani)

Da ai coasta fracturata si sfatul meu e sa mergi sa faci o radiografie pentru a sti exact care e,iar tratament e sa te lasi de fumat si sa faci cit mai putin efort si sa tii spatele ( coloana ) dreapta si sa dormi in pozitie draepta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Blueblossom (acum 11 ani)

mesajul este de anul trecut, si diagnosticul a fost nevroza intercostala. :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Svetlana (acum 11 ani)

Am acum aceeasi problema, si as vrea sa stiu daca ti-au trecut durerile. Si mie mi-au pus diagnoza nevroza intercostala. Am niste dureri insuportabile la use, la miscari, la culcare, la stranut nici nu mai vorbesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Blueblossom (acum 11 ani)

Da mi-a trecut dar cam in 2 saptamani. Aveam dureri insuportabile. Daca tin bine minte mi-au prescris fastum gel si ma masam cu el zilnic. Incearca sa pui un brau sau ceva care sa tina cald ca ajuta la vindecare, si sa nu faci miscari bruste. Eu de la faptul ca era prea frig unde locuiam atunci am facut-o, mai mult ca sigur. Sper ca ti-au fost de folos informatiile. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

puscasu nicoleta (acum 9 ani)

ma numesc nicoleta am 39 ani mia aparut o durere intr-o seara toracica foarte puternica apoi m-am sufocat la doua seri acelasi lucru tot prin sufocare mai zis medicul ca este o raceala puternica mam tratat dar am ramas cu un nod in gat care este deranjabil am fost la urgente nu este inima nici plamanii la stomac am un reflux gastrofaringian dar acum am un junghi in dreapta nu stiu ce sa mai fac vreau solutii miau zis ca am si atac de panica singura problema pe care stiu ca o am este nervul sciatic este afectat de curent poate fi si de la asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 8 ani)

Buna! De 2 zile am o durere oribila sub sânul drept, exact cum spuneai tu. Nu pot ridica brațul drept, nu pot dormi pe partea dreapta sau pe spate, ma doare atunci cand ma ridic sau așez , nu ma pot întinde. E o durere ca o lovitura, nu stiu ce ar putea fi.. 😕

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lili (acum 8 ani)

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am o durere asa mai tare de vreo 2 luni si jumatate in ambele coaste din spate exact pe mijlocul coloanei dar si coloana si ambele coaste din fata.In timpul zilei nu e asa dureros ,ar noapte nu pot sa dorm deloc .cand ma misc nu pot ma tine o tare f tare de nici nu pot sa respir .Am facut o raza si mi-a iesit ca am scolioza si discopatie lombara. Am facut sedinte de masaj de 2sapt,dar nimic bun. Va rog frumos spune-ti ce pot sa fac ca nu mai pot de durere. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lili (acum 8 ani)

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am o durere asa mai tare de vreo 2 luni si jumatate in ambele coaste din spate exact pe mijlocul coloanei dar si coloana si ambele coaste din fata.In timpul zilei nu e asa dureros ,ar noapte nu pot sa dorm deloc .cand ma misc nu pot ma tine o tare f tare de nici nu pot sa respir .Am facut o raza si mi-a iesit ca am scolioza si discopatie lombara. Am facut sedinte de masaj de 2sapt,dar nimic bun. Va rog frumos spune-ti ce pot sa fac ca nu mai pot de durere. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgeta (acum 8 ani)

M=am confruntat si eu cu aceasta problema cateva luni ,mai ales noaptea ma dureau coastele ,iar ziua durerea era mai mica si ma durea spatele. Am facut mai multe schimbari in alimentatie . am eliminat cofeina , sarea adaugata , am baut ceai de cimbrisor ...I n cele din urma am ajuns la concluzia ca dorm doar pe o parte si nu pe spate si am verificat cu mana salteaua care avea arcuri si imi apasau pe coaste .De o saptamana mi-am pus o pilota si o patura groasa deasupra saltelei si numa mai dor coastele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nela (acum 8 ani)

Buna ziua,din urma la o tuse puternica am rămas cu o durere in partea dreapta intre san si coasta,am fost la medicul de familie,am făcut un eco din care totul a rezultat k nu as avea nimic,doar umpic ficatul gras,mi-a prescris niste medicamente împotriva tusei dar durerile persista. Abia ma pot ridica din pat,si la un simplu strănut simt k ma taie CV sub san

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Blueblossom (acum 8 ani)

Poti merge la urgenta, acolo nu ai nevoie de card de sanatate. Le spui ca medicul e in concediu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 7 ani)

Si pe mine ma doare foarte rau in dreapta sub san. Nu pot respira, sau sa ma asez undeva pentru ca durerea e ca o înțepături încât nu-mi da place! Ajutati-ma cu un sfat! CE SA FAC ?
Ma doare îngrozitor! E insuportabil!!!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11643960492 (acum 2 ani)

Buna ziua am si eu o problema de sanatate am dureri la sanu stang si cand am fost la control la medic ma gasit ...ca mia gasit ceva ca un nodul mic si mi a zis ca e ceva durere inflamatorie ce inseamna ca nu stiu va rog sa mi trimiteti un raspuns multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: