Ceva in plus

Afectiuni coloana vertebrala
Intrebare postata de Anamaria cu 13 ani in urma

Buna ziua! Am fost diagnsticata cu discopatie cervicala in urma unui RMN. Acolo au gasit un inceput de hernie la c5/c6 (ceva minor), o protruzie discala la c6/c7, rectitudinea coloanei cervicale, deshidratarea discurilor intre c4-c7. Simptomele au fost ameliorate de kinetoterapie, fizioterapie, acupunctura si terapia cu bioptron. Am ramas, totusi, cu dureri musculare ciudate in partea anterioara a gatului (dureri insotite de senzatia de strangulatie), dureri care se intind si in lateral, pe unde ar fi muschii sternocleidomastoidieni si muschii scaleni. Am exclus orice afectiune in sfera ORL si endocrinologie dupa mai multe vizite la acesti specialisti. Aceste dureri au ajuns sa imi cuprinda mandibula, bilateral, in locul de intalnire cu gatul. Tensiunea musculara este prezenta si in regiunea de sub lobii urechilor, pe mandibula si din spatele urechilor iar, uneori, chiar in urechi (se infunda ca la altidudine inalta). Nu am ganglionii umflati. In plus, am dureri in muschii fetei, care se intensifica la masticatie. Cand incep sa mananc, muschii temporali incep sa se intareasca, sa se mareasca usor in volum si sa doara foarte tare, incat trebuie sa ma opresc. Am aceste probleme de 1 an si nimeni nu a stiut sa-mi spuna care este cauza, iar de tratament nu mai vorbim. Poate are cineva idee ce poate fi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Constantin (acum 13 ani)

Terapia complementara e solutia-0722344290

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona Guresu (acum 13 ani)

Am avut aceeasi problema si s-a rezolvat prin terapia Bowen. 0728 200008

Cu drag,

Simona Guresu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela (acum 13 ani)

fiica prietenei mele a fost diagnosticata cu scolioza ( o vertebra in plus) nu stie daca sa o opereze sau nu. Cine stie sa ma ajute cu un raspuns. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 13 ani)

s-ar putea sa die o artrita temporara ..eu am asa ceva .intra si vezi simptomele din atrita temporara

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anamaria (acum 13 ani)

am vazut, dar nu am sigur asa ceva pentru ca analizele ptr sindrom inflamator sunt bune (VSH, Prot C reactiva, fibrinogen, factor reumatoid sunt normale)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 13 ani)

eu am folosit mai mult partea dreapta la mestecat si din cauza ca de mica ar fi tr. sa port aparat dentar si nu am stiut ......dantura era perfecta dar prezenta o problema cunoscuta de medici .....mestecand tot timpul pe stanga a daunat . la un dopler pe arterele gatului am descoperit ca am o insuficienta vertebro basilara ...o artera putin ingustata ................vezi tu .....fa investigatii ----pt krikri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana (acum 13 ani)

Buna ziua,
Am ca si solutie la problema dumneavoastra un aparat medical ce foloseste lumina polarizata,daca sunteti din Bucuresti sau Constanta si doriti sa il testati gratuit dati-mi un mail la [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anamaria (acum 13 ani)

Un autorul mesajului originar. De curand am fost diagnosticata cu o afectiune serioasa a articulatiilor temporo-mandibulare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anamaria (acum 13 ani)

Corectez: Sunt autorul...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sandrat (acum 3 ani)

Cum sunteti dupa atatia ani cu problema asta? Am aceeasi problema

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: