Stafilococ auriu

Afectiunile cavitatii bucale
Intrebare postata de mombubu cu 13 ani in urma

Buna ziua,
acum o luna de zile am fost diagonosticata cu staf.auriu cat si si fiul meu in varsta de 1.5 luni.Dferenta intre noi doi este ca la fiul meu s-a localizat in gat iar la mine in nas.
Toata lumea (medici) ne numeste "purtatori sanatosi" iar eu una, nu sunt de acord cu acest lucru.
Tratamentul cu antibiotice pt fiul meu consider ca este prea puternic si efectiv as disruge tot sistemul imunitar al copilului"construit" pana acum iar ca alternativa as opta pt o medicatie homeopata.
Credeti ca sunt sanse rele de sterilizare totala a acestei bacterii???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Angy1138864 (acum 13 ani)

scumpa mea am trecut si eu prin asa ceva cu baiatu meu cand era micut adica 2 anisori am bagat la antibiotic in el de imi este groaza si acum sa nu aibe urmari de atunci ,am facut si autovacinuri si tot degeaba mia spus o vecina intr o zi sa i dau miere cu drojdie si cu lapte [adica drojdie cat o nuca pusa intr un paharel de tuica apoi o lingurita de miere si restu lapte amestecat si baut pe stomacu gol 10 zile pe luna si faceti asta 3 luni] sper sa va fie de folos si sa va faceti bine eu asta am facut si baiatu meu este bine .sanatate multe va doresc numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mombubu (acum 13 ani)

Multumesc frumos pentru sfaturi. Voi incerca si acest truc sa vedem cum functioneaza.Crezi ca as putea sa-i pun "potiunea" in laptele de dimineata? sau e obligatoriu sa fie bauta pe stomacelul gol, ceea ce cred ca nu voi reusi....
Inca o data multumesc mult !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Adica ii trece stafilococul cu miere?! Sa fim seriosi! Copilul lui Angy este bine dupa tratamentele prescrise de medic. Cum sa ii dai copilului drojdie 10 zile timp de 3 luni?! Doamne fereste...ce idei au unii oameni! Voi stiti ce e un stafilococ? eu cred ca nu...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mombubu (acum 13 ani)

da, stiu foarte bine ce este pt ca de ceve vreme m-am documentat insa nu sunt de acord cu tine intru totul referitor la medicatia data de unii medici. Adica, numai antibiotice 7 zile si evident foarte puternice tocmai pt steriliza "intrusul"SI ATENTIE, nici dupa finalizarea tratamentului nu esti sigur ca vei scapa de el. Poti, spre exemplu, sa ai nesansa sa se inactiveze si atat....dar tot nu scapi de el...Toti medicii, nu exagerez, la care am fost, mi-au spus sa nu, ii dau nimic copilului ci doar eu sa ma sterilizez si atat...Sunt atat de contrariata incat efectiv nu mai stiu ce sa fac..in legatura cu bebe pt ca eu am inceput tratamentul de ieri cu antibiotice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Eu stiu toate acestea. Si totusi...miere si drojdie?! Ca Monica Tatoiu care spune ca a scapat de cancer cu miere si propolis...sa fim seriosi... fie nu a avut niciodata nimic, fie a facut un tratament cu care a mers iar ea a crezut ca a fost de la propolis. Exista cateva (putine) solutii naturiste care functioneaza (de ex ceai de menta impotriva scaunului moale), insa majoritatea fie nu fac nimic, fie agraveaza situatia sau provoaca alte probleme, la fel sau mai grave.
Tineti cont ca este un copil foarte mic, ca orice ii dati trebuie sa o faceti cu acordul pediatrului pentru ca altfel poate fi riscant. Faceti cum credeti dvs ca este mai bine pentru copil.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Angy1138864 (acum 13 ani)

scumpa mea da se ia pe stomacul gol dar nu am stiut ca este bebe ,nu stiu daca se da la ei ca sunt micuti dar tu poti lua si mai vb .doamnei care a scris ca nu am stiut ce are copilul meu cred ca mai bine tacea .odata ce am fost la institut si ia facut si autovacinuri eu nu puteam vb degeaba. fiecare este liber sa faca ce vrea dar daca nu stie mai bine TACE.mierea face f bine la fel si drodia care contine B urile laptele face rau?
baiatul meu avea 2 anisori cand iam dat faci cum vrei dar daca nu i as fi dam baiatului meu nu iti spuneam .sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mombubu (acum 13 ani)

Imi pare tare rau ca s-au creat disensiuni .E normal ca fiecare sa-si exprime o parere, sa o argumenteze si apoi sa o sustina, e normal ca toti sa avem viziuni diferite asupra lucrurilor ce ne inconjoara.Amandurora va multumesc pentru interesul manifestat asupra problemei mele insa alegerea medicatiei ce o va urma fiul meu, eu o voi alege, cu multa grija si pricepere.
Sanatate maxima tuturor!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: