Problema cu aftele

Afectiunile cavitatii bucale
Intrebare postata de Myke27 cu 12 ani in urma

Buna ziua. Am un copil de 4 anisori si acum 4 zile mi-a facut temperatura 38.8. Dupa 3 zile de antibiotic febra nu a disparut ci apare din nou. In schimb pe buza de jos la interior, la coltul gurii si pe limba i-au aparut cateva afte destul de maricele (2-3 mm). Am fost la medic dar nu ne-a lamurit cu nimic ci numai i-a oprit antibioticul si ne-a spus sa-i dam cu tantrum verde si ne-a dat o solutie cu glicerina cu nistatina. Va rog spuneti-mi ce sa-i fac ca nu stiu ce sa mai fac de mincat are doua zile de cand nu poate pune nimic in gurita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Pena (acum 12 ani)

Ca sa-i treaca aftele trebuie sa-i badijonezi foarte bine gurita, in zona aftelor. Pune pe un deget pansament steril, pune pe pansamentul acesta solutie de badijonat si badijoneaza-i zona foarte bine. Pana cand nu faci asta, adica nu insisti bine, chiar daca plange, chiar daca da sange, nu-i trec. Oricum aftele trec dupa 7-10 zile si exista pericolul sa i se inmulteasca si sa cuprinda toata gura. Una dintre fete a facut afte cand era micuta. Se gasea atunci in farmacii un preparat numit badijonaj bucal care continea si un anestezic local care-i ameliora pe moment durerea si puteam s-o pacalesc sa manance. Incearca sa-i dai lichide, sucuri naturale de fructe, cu paiul. Spala, dezinfecteaza foarte bine toate obiectele pe care le foloseste: pahare, cani, lingurita, pai, biberon. N-i da sa bea din acelasi pahar, cu aceiasi lingurita sau biberon, inainte de a fi fiert, dezinfectat. Imi amintesc ca se gasea pe atunci in farmacii un sirop de afine foarte bun pt/impotriva aftelor. Poti sa-i dai chiar sirop natural de afine din comert. Sanatate.

PS: AFTELE SUNT EXTREM DE DUREROASE, DE ACEEA refuza mancarea. Incercati cu sucuri de fructe pt a fi bine hidratata. Nu-i puneti portocale ca -i dau usturime mare. Luat-i pahare, cani frumoase, atragatoare si paie colorate, cu figurine. Am vazut ca sunt acum in comert tot felul de lucrusoare numai bune de pacalit. Pe vremea cand aveam eu fetele mici trebuia sa improvizez.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: