Dinti care se misca raspuns medic

Afectiunile cavitatii bucale
Intrebare postata de Alexutzailie cu 13 ani in urma

Buna seara,

Desi am foarte mare grija de dantura mea , de la ceva vreme am senzatia ca mi se misca incontinuu dintii, mai ales daca mestec ceva mai tare. Merg regulat la doctor, imi fac detartraj, cu toate acestea dintii mei se misca.. in ritmul asta mi-e frica sa nu cada.. Stie cineva ce este si cum pot rezolva problema?

multumesc,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Iuli (acum 13 ani)

Stomatologul ce a zis?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Nicoleta Grosu MDr. Nicoleta Grosu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Probabil e parodontopatie si necesita ceva mai mult decit detartraj ca si tratament: chiuretaj subgingival si poate chiar si chirurgie parodontala. Dar prima data trebuie pus diagnosticul corect.

www.drgrosu.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiunile cavitatii bucale.

Alexutzailie (acum 13 ani)

Multumesc pentru raspuns. si eu m-am gandit la parodontoza, dar speram ca o sa fiu ferita de aceasta boala. Azi merg la dentist si vad ce imi zice dupa consult.
As vrea sa va intreb si daca ati auzit de piascledine 300. o colega de serviciu, care are parodontoza il foloseste si ea a avut rezultate bune.
multumesc,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silvia tanase (acum 13 ani)

Buna alexutza,

eu am parodontoza si folosesc piascledine 300 si pe mine m-a ajutat. Sunt multumita de rezultate si de faptul ca nu am avut nici o reactie adversa. Fiind natural, nici stomacul meu nu a avut de suferit de pe urma asta. Asa ca eu il recomand cu caldura.
sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Nicoleta Grosu MDr. Nicoleta Grosu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

A se intelege corect: medicamentele "minune" nu inlocuiesc spalatul pe dinti!!!!

www.drgrosu.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicoleta (acum 12 ani)

Buna ziua
De aproape 6 luni au inceput incisivii (maxilar & mandibula) sa se miste. Am consultat 2 stomatologi de specialitate si am primit acelasi raspuns - am dantura sanatoasa, nu sunt semne de parodontoza si pt bruxismul nocturn (prezent inca din copilarie) deja folosesc o sina protectoare in fiecare noapte.
Intrebarea este de ce au inceput dintii sa se miste la varsta de 32 ani? Nu am purtat aparat pt indreptarea danturii, bruxismul a fost mereu prezent, nu am suferit accidente care sa afecteze dantura, mi a fost scoasa doar una din maselele de minte acum 9 luni (in urma acestei interventii mi a fost afectat nervul si nu simt jumatatea stanga a barbiei si buzei de jos).
Nu sunt singura care prezinta aceasta problema - miscarea incisivilor fara a fi cunoscuta cauza. Exista un forum pe un site din USA unde foarte multe femei (cu varste intre 15 si 35 ani) se plang de aceeasi problema.

Sper sa existe un raspuns folositor la intrebarea mea care sa ma ajute sa nu imi pierd dintii asa de tanara.

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emil (acum 11 ani)

Buna! am 17 ani si de vreo 2 sapt mi se misca cativa dinti de jos, doar ca dupa cateva ore nu se mai misca,iar a doua zi incepe iar, si tot asa.Ce este?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Obreja alexandru (acum 8 ani)

Buna ziua .tocmai am cazut pe gheata si am caUt cu fata de gheata si mi se misca un dinte de sus si sa schimbat la culoare putin.se misca foarte putin .ce sa ai fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Obreja alexandru (acum 8 ani)

Buna ziua .tocmai am cazut pe gheata si am caUt cu fata de gheata si mi se misca un dinte de sus si sa schimbat la culoare putin.se misca foarte putin .ce sa ai fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: