CANDIDA BUCALA?

Afectiunile cavitatii bucale
Intrebare postata de tantzy cu 13 ani in urma

BUNA SEARA, AS DORI SI EU UN RASPUNS CUMVA .DIAGNOSTIC MEDIC CANDIDA ,DAR NU DUPA ANALIZE ACOLO NU MI-A IESIT NIMIC ..CRED CA DUPA OCHITRATAMENT CU APA DE GURA SI ANTISTAMINICE DOUA LUNI ,SCHIMBAT TRATAMENTULLA DOUA SAPTAMANI ..SI NICI UN REZULTAT DUPA O SAPTAMANA SIMPTOMELE REVIN :DURERI IN GAT AFTE ,AM SENZATIA DE DURERE A LIMBII SI PE ESOFAG IN POZITIA CULCAT O SENZATIE DE ..HARCAIALA CA SI CUM AS FI RACITA ,TUSESC PUTIN PENTRU A SCAPA DE ASTA SI SIMT UN MIROS CIUDAT IN GAT ADICA URAT .MI-AR FI DE FOLOS UN RASPUNS MULTUMESC .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

pena (acum 13 ani)

Ar trebui sa-ti aci un exudat faringian.Poti merge singur, fara trimitere, la un laborator are recolteza probe si-ti faci aceasta analiza. Costa cam 25 lei. Trebuie sa mergi dimineata, fara sa mananci, fara sa bei apa si fara sa te speli pe dinti. Ti se ia pe o bagheta o proba din gura( gat, limba), proba care se analizeaza si primesti rezultatul. In functie de rezultat, ti se da tratament( iti iese la ce medicament cedeaza microbul pe care il ai). Daca iei tratament fara sa-ti faci analizele, te vei vindeca mai greu. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tantzy (acum 13 ani)

Multumesc .am facut analize si chiar mai multe nu numai exudat si culmea ca nu mi-a iesit nici un microb . O sa incerc sa repet analiza poate laboratorul sa fie de vina sau cine stie .Oricum multumesc mult pentru sfat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 13 ani)

atunci nu ai candida! daca ai limba alba si aspra, este foarte posibil sa ai o deshidratare in corp sau un numar mare de bacterii in cavitatea bucala. incearca Corsodyl apa de gura si bea multa multaaaaaaaaa apa. si , mai ales nu mai scoate limba la tine in oglinda! las-o in pace.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TANTY (acum 13 ani)

Se poate si asta sa nu am candida ..ultima gaselnita e ca ar fi helycobacter ...acum sunt in studiu sa vad ce rezolv ,nici nu incerc sa scot limba in oglinda ,as vrea sa o ignor dar e o durere care ma necajeste si niste afte care apar si dispar ,multumesc pentru sfat o sa va tin la curent cu diagnosticul daca il voi sti vreodata .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucian (acum 9 ani)

Asta fac eu ms :*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popa aurel (acum 8 ani)

cum s-a rezolvat problema dvs,pt ca si a mea este identica.multumesc de raspuns daca o sa mi-l dati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 12 ani)

de un an de zile ma confrunt cu candida bucala, medicamente peste medicamente ,regim am slabit nu mai stiu ce sa fac.............................AJUTOR

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdan (acum 11 ani)

ami si eu o problema de genu asta /mi se abeste limba si nu mai am gust si am simtome de rau dureri de cap stari de voma si nu pot sa manac ca ami vine sari de voma si am luat antibiotice dar la 2 ami apar ear ce tratament trebuie sa iau sa scap de aceasta problema ?ca nu ami apare de mult timp cam de 3 luni asa ami apare si dupa tratament cu antibiotic la 2 saptamni ami apare ear...puteti sa ami prescrieti un alt tratament anafar de antibiotic??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristi (acum 10 ani)

bunaziua am o problema, si nu stiu cum sa scap de ea, de peste 5 ani in zona gatului mi se formeaza o sputa albicioasa si groasa am facut multe exudate farigiene , dar nimic limba este foarte alba si pe ea am depuneri branzoase fac raceli multe sinuzite otitie si la plamani si nu stiu ce sa mai fac ... cum sa scap de aceasta problema ... doctori nu spun nimic nu stie nici orl.stul nu stie eu tin sa cred ca este o ciuperca care se inmulteste foarte mult si cred ca mi-a invadat si organismul pt ca am dureri articulare dureri de dinti alte cauze .... va rog daca puteti sa imi dati un sfat ... va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristi (acum 10 ani)

bunaziua am o problema, si nu stiu cum sa scap de ea, de peste 5 ani in zona gatului mi se formeaza o sputa albicioasa si groasa am facut multe exudate farigiene , dar nimic limba este foarte alba si pe ea am depuneri branzoase fac raceli multe sinuzite otitie si la plamani si nu stiu ce sa mai fac ... cum sa scap de aceasta problema ... doctori nu spun nimic nu stie nici orl.stul nu stie eu tin sa cred ca este o ciuperca care se inmulteste foarte mult si cred ca mi-a invadat si organismul pt ca am dureri articulare dureri de dinti alte cauze .... va rog daca puteti sa imi dati un sfat ... va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius (acum 10 ani)

orungal

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 10 ani)

@tantzy Nu iti mai face rau, unul dintre cele mai bune remedii al organismului este sa fii pozitiv si sa gandesti pozitiv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: