Bubite pe limba

Afectiunile cavitatii bucale
Intrebare postata de tare123 cu 11 ani in urma

Acu 20 zile mi-au aparut vreo 3-4 bubite rosii pe limba aproape de virf. Inainte de aparitie mi s-au umflat niste vase sub limba si ma dureau,iritau tare. M-am uitat in oglinda si am vazut cum au aparut bubitele si durerea a incetat. Sunt cat virful acului de mari. Am uitat de ele. Acu 5 zile m-a durut , intepat , iritat penisul vre5-6 ore si mi-a aparut o pata rosie care ma ustura. Am fost la medic si a spus ca am candida. M-am spalat cu apa cu bicarbonat si m-am uns cu triderm crema. Pata s-a dus dar am bubite pe penis , pe toata zona preputului, care sunt rosii doar cand ma spal.La uretra am 2 bubite rosii tot timpul care ma irita usor. Urinez normal. Nu am facut sex de vreo 3 luni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

zkiritoz (acum 9 ani)

Salut ! Am avut si eu problema cu penisul , incearca sa eviti o perioada contactul sexual , spala-te bine in acea zona cu apa si sapun timp de 2/3 zile , eu asa am procedat.
In caz ca problema persista contacteaza un dermatolog .
In legatura cu bubitele rosii de pe limba , nu stiu sigur ce sa-ti spun , dar pe un site de genul zicea '''''''' Sigur ai facut o candidoza bucala! (era si de asteptat, dupa 2 saptamani de Doxicilina!).
Clateste gura dupa fiecare masa cu solutie de bicarbonat de sodiu (o lingurita de bicarbonat la o cana cu apa), apoi pune pe limba cateva picaturi din solutia pa care o voi prescrie mai jos, si plimbale prin gura 1-2 minute, apoi scuipa! Timp de o ora dupa aceasta manevra nu mananci si nu bei nimic!
Rp/ Borax 2,5 g
Anestezina 1 g
Glicerina ad 100g
DS badijonaj bucal dupa mese
sau cere din farmacie glicerina boraxata gata preparata.
Succes! '''''''' (Sursa e de pe romedic.ro)
Acum nu stiu daca o sa funtioneze si la tine...nu ma pricep in aceasta profesie , daca persista contacteaza un medic...
Sper ca te-am ajutat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: