Abces dentar raspuns medic

Afectiunile cavitatii bucale
Intrebare postata de Simona378 cu 13 ani in urma

Buna dimineata, am un baietel de 5 ani si jumatate si are probleme cu dintisorii, i-au aparut carii la maselute. Si pe langa cariile ce le are i-a aparut pe gingie o punga de puroi, si in dreapta si in stanga maxilarului iar gingiile sunt putin inrosite si tumefiate.
Am fost cu el la dentist si mi-a spus ca nu are ce sa-i faca ca oricum o sa schimbe dintii, dar nu l-a vazut ca se grabea sa plece si mi-a spus sa-i dau antibiotic. Doar ca baietelul meu luase deja antibiotic in urma cu aproximativ o luna, de 2 ori: pt. puroi in gat si apoi pt. ca i s-a gasit si infectie urinara. Asa ca nu m-am grabit sa-i dau antibiotic.
Imi puteti spune daca exista ceva tratamente locale pt. problema lui?
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Dr. Nicoleta Grosu MDr. Nicoleta Grosu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Antibiotic daca face febra. Daca nu, nu.

Tratamentul stomatologic este solutia (de preferat sa gasiti un medic care se ocupa in principal de copii). Chiar daca va schimba dintisorii, acestia tot trebuie tratati, cu atit mai mult cu cit maselutele de lapte se schimba abia pe la 9-11 ani.

www.drgrosu.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiunile cavitatii bucale.

Simona378 (acum 13 ani)

Multumesc mult pentru raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Catalin Olaru MDr. Catalin Olaru este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Punga de puroi de care vorbiti este cu siguranta un abces de la un dinte sau masea. Dintele respectiv trebuie curatat, curatate canalele atat cat este cazul, cu grija deoarece la varsta aceasta este prezenta o resorbtie a radacinii deoarece inainteaza in os dintii permanenti, pus un pansament dezinfectant si drenata colectia purulenta daca a ajuns sub gingie, dar totul cu rabdare si incredere.
Puteti sa veniti la cabinetul nostru unde tratam si copii.
Sanatate si sa stiti ca antibioticul nu rezolva cauza!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona378 (acum 13 ani)

Multumesc mult pentru indicatiile dvs., am fost cu el la doctorita sotului, i-a drenat putin canalul , i-a dat antibiotic si urmeaza sa mai mergem . Inca o data multe multumiri!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasion bogdan (acum 10 ani)

eu nu cred eu am am luat antibiotice si mia trecut asta este un rapsuns care este in folosul vostru sa dam catti mai multi bani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonom (acum 10 ani)

nu trece cu antibiotic pt ca si eu am patit cu baiatul meu de 9 ani.iam dat antibiotic aproape 2 saptamani si nu is Grecu.urmeaza sa il duc la dentist.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 8 ani)

Buna ziua,am 15 ani ai acum aproximativ 3-4 zile a inceput sa mi se umfle dintele,in acelasi timp exista si o durere.Dupa ce durerea a trecut am observat o mica ''''punguta cu puroi''''deasupra dintelui.Mentionez ca de 3 zile iau amoxicilina si metronidazol,din cand din cand ma mai doare si iau nurofen.Cam cat timp trebuie sa iau acest antibiotic ca puroiul sa se retraga fara interventie chirurgicala?Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: