Uter fibromatos

Afectiuni uterine
Intrebare postata de lenuta0671 cu 10 ani in urma

Buna ziua! Numele meu este Lenuta si am 41 de ani. Recent am fost la un control ginecologic si am descoperit ca am uter fibromatos. Unul dintre noduli, cel mai mare, are 54/50 mm, pe cand celelalte sunt mai mici: 10/9 mm si 9/8 mm. M-am documentat de pe internet si am vazut ca unul dintre pricipalele simptome este menstruatia abundenta ( hemoragie) sau sangerarile intre menstruatii. Eu nu am asa ceva, insa in schimb ma durea foarte tare burta atunci cand imi venea. Este oare mai bine ca nu am hemoragie? Medicul mi-a recomandat sa iau Duphaston si Flamexin, iar in aceasta perioada in care le luam au aparut si stari de voma puternice, iar ciclul menstrual s-a redus (a intarziat o saptamana si imi vine mult mai putin decat de obicei). Este acesta un motiv de ingrijorare? Am facut o ecografie la cererea doamnei doctor, deoarece aceasta credea ca e posibil sa fi ramas insarcinata. Rezultatul a iesit ca nu sunt.
Trebuie neaparat sa ma operez? Daca da, cand ar fi momentul oportun pentru o astfel de operatie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Lili (acum 10 ani)

Buna Lenuta,
Ultimul lucru la care trebuie sa te gandesti este operatia. Din ce povestesti tu problemele tale nu sunt mari; sunt femei cu probleme mult mai mari si nu au recurs la operatie. Urmeaza tratamentul recomandat de medic si nu te panica; stresul este un factor extrem de negativ care favorizeaza aparitia si dezvoltarea multor afectiuni. Doamne ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 8 ani)

Buna ziua,

Am 43 de ani si intarzieri ale ciclului menstrual de cca.50/60 zile.In ultimul timp ciclul mentrual nu este in cantitati mari , dar am avut cca.3 saptamani o secretie maronie.
Am fost diagonsticata cu uter marit de volum cu ecostructura neomogena sugerand fibromatoza difusa 130 cc(D1=80.9 MM,D2=50,3 MM,D3=61.1MM), ENDOMETRU HIPERPLAZIC 15 MM, ZONELE ANEXIALE CU morfologie, dimensiuni si ecostructura normale.
Trebuie sa iau 3 luni AREFAM si apoi sa repet ecografia.
Credeti ca trebuie sa ma operez?
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: