Uter fibromatos

Afectiuni uterine
Intrebare postata de Lavinia98 cu 14 ani in urma

Am uter fibromatos,cu multipli noduli intramurali ,subserosi din care cel mai mare de 60mm..se preteaza la embolizare deoarece nu agreez ideea histerectomiei care mi-a fost propusa..mentionez ca imi mai face din cind in cind pb..adica hemoragii mai abundente..am hemoglobina 11.1 si hct 36.5 chiar in tp menstruatiei.Ce ma sfatuiti?Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Adrienne (acum 14 ani)

Nodulii fibromatosi situati subseros [ la suprafata uterului ]nu sunt atat de periculosi in sterilitate,doar daca sunt prea voluminosi si incep sa faca probleme.....Extirparea lor este f. simpla deoarecese , sunt prinsi de suprafata uterului printr-un peduncul subtire, strabatut de vase. In schimb,nodulii situati intramural pot provoca sterilitate. Sunt mai dificil de operat, trebuie gasit un chirurg cu o mare pricepere in chirurgia laparoscopica. Deci ,nu este obligatoriu sa faci histerectomie. Oricum trebuie sa consulti mai multi medici, sa strangi mai multe pareri, apoi sa te hotarasti ce faci.......doar in cazul in care ti se spune ca sunt asa de multi, incat varianta extirparii uterului este cea mai buna.....Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Manuela (acum 14 ani)

Pana una alta cititi pe internet despre ovulele superforte ale dnei ADRIANA VLAD de la Deva. Am facut comanda si am 3 luni de cand ma ytratez. Ma simt mult mai bine, nu mai am hemoragii. Nu mai sunt "urgenta chirurgicala".

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21642687404 (acum 2 ani)

In luna decembrie am depistat si eu la un control pe care l-am facut in urma depistarii unei hemoragii la 65 de ani. Dimensiunea 17,6 mm. Mi-a spus ca trebuie sa ma operez, cautand pe internet am descoperit anumite sfaturi. De exemplu, timp de 3 luni sa iau EXTRACTE DE ARIN ALB, MERISOR, , DE ZMEUR, CARE LE-AM LUAT CONFORM INDICATIILE . In afara de acestea mai scria si despre pastilele FITOFIBROMSTOP, care se cumpara de la NATURISTI. AM LUAT 10 ZILE ACESTE PASTILE SI DE 7 ZILE NU MAI AM HEMORAGIE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: