Sangerari in timpul tratamentului cu anticonceptionale

Intrebare postata de andreea32435081 cu 5 ani in urma - 2 raspunsuri MExista raspuns de la medic
Grupurile de discutie din care face parte intrebarea: Afectiuni uterine

Buna ziua ,am 22 de ani si am cativa ani de cand urmez tratementul cu anticonceptionale desorelle in primele luni mi a fost bn cu ele si nu am avut nici o problema,apoi dupa o pauza de 3 luni cand am inceput sa le reiau au inceput problemele ,in prima luna am avut un spoting discret dupa ce am luat a 14a pastiluta,am fost la medic si mi a spus ca e ceva normal...in a 2a luna tot asa ....acum la a3a luna de cand le i au vreau sa zic ca deja sangerez ca in prima zi de ciclu ....si totusi mai am inca 7 pastilute....ce sa fac...ca nu mai am idee ce se intampla cu mn?

Raspunsuri (2)

Sangerarile intermenstruale pe durata tratamentului cu anticonceptionale sunt normale in primele 6 luni, ele fiind explicate de acomodarea organismului la noul nivel hormonal. Daca aceste sangerari persista sau devin mai abundente dupa aceasta perioada , este recomandat sa consultati medicul ginecolog in vederea schimbarii tipului de anticonceptionale.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Esti medic si vrei sa te promovezi?

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni uterine.

Inscrie-te aici!
andreea (cu 4 ani in urma)

buna sunt foarte ingrijorata iau anticonceptionale de 1 an jumate si nu am mai patit ce m-i sa intamplat acum 5 zile am avut un contact sexual cu iubitul meu si ne-am protejat dar din pacate sa rupt prezervativu dar pastila o luasem inainte de contactul sexual iar akm 2 zile am uitat sa iau pastila si am luat-o de dimineata iar seara am luat-o pe cealalta iar a treia zi mia venit menstruatia si m-am speriat pentru ca mai am inca 7 zile de luat pastile asta ce inseamna daca mia venit menstruatia in timpul anticonceptionalelor ca sunt insarcinata?

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Raspunde

×
×
Felicitari! Raspunsul a fost postat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost editat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost sters cu succes!
Se incarca...

Cauta

Nu ai gasit ce cauti? Cauta intrebari similare sau adauga o intrebare noua.

Adreseaza o intrebare!

Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!

Adreseaza o intrebare

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.