Igiena intima

Afectiuni uterine
Intrebare postata de georgy_075 cu 12 ani in urma

Va rog sa ma luminati si pe mine cum e cu splatul cu apa si sapun in zona intima?eu ma spal cu apa si sapun pe exterior in interior nu folosesc sapun doar apa.Va rog sa nu radeti de intrebarea mea dar o prietena mi-a spus ca ea foloseste sapun si in interior si asta de trei patru ori pe zi.Oare e bine?Multumesc si astept raspus.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

mary (acum 12 ani)

nu cred ca prietena ta procedeaza corect in primul rand ea are timp sa-si spele vaginul de 3-4 ori pe zi? mi se pare o p***ae
categoric trebuie sa fim curate sa ne spalam zilnic uneori si dimineata si seara dar nu trebuie sa iritam zona si mai ales inauntru .eu personal nu folosesc sapunuri solide si nici acelea speciale de igiena intima ci folosesc sapunuri lichide sau gel de dus cu diferite adaosuri de miere,glicerina aloe vera ,alge marine ,adica cat mai natural .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgy_075 (acum 12 ani)

Multumesc pentru raspuns,Mary.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

inna (acum 12 ani)

Eu nu inteleg ce sa caute cineva, in afara de ginecolog, sa umble in vagin. Sincer. Zona se spala evident pe exterior (labii mari si mici) si ATAT. In rest nu vad de ce sa se atinga cineva de interiorul atat de sensibil al vaginului. Prietena ta probabil are o infectie sau, poate, vrea sa aiba, daca face asa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgy_075 (acum 12 ani)

Multumesc frumos Inna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Nu este recomandat spalare in interior decat in anumite situatii, cand iti recomanda doctorul. Si in nici un caz cu sapun!!! Poate sa distruga echilibrul florei locale, care are rolul ei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgy_075 (acum 12 ani)

Eu personal am candida si ma spal o data pe zi si in interior dar fara sapun.Multumesc pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21527056367 (acum 5 ani)

Nu stiu cum sa ma spal dupa histeroscopie. Am 9 zile, inca o usoara sangerare, fara miros, o picatura de sange inca exista. Neexistand miros, sau culoare spre maroniu, durere, sau frison, nu am mai mers la medic. Cum igienizez locul, e necesara spalatura intravaginala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: