Histerectomia

Afectiuni uterine
Intrebare postata de magda10135560 cu 13 ani in urma

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti ce efecte secundare pot fi ca urmare a unei histerectomii la 40ani si cum este mai bine sa fie totala sau sa fie eliminat doar uterul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Adrienne (acum 13 ani)

In primul rand se produce menopauza, apoi celelalte legate de interventia ca atare si aici ma refer la amputarea a o treime din vagin, etc. In functie de diagnostic, se recomanda histerectomie totala sau partiala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Csara (acum 13 ani)

Au loc modificari hormonale si de aici instalarea de simptome ca cele de la menopauza. Pentru ca fiecare parte din aparatul genital feminin are rolul sau, cel mai bine este sa porti o discutie cu medicul care a luat aceasta decizie sa-ti prezinte riscurile si avantajele in cazul tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

In situatia in care se recomanda aceasta interventie, singurul lucru care conteaza este VIATA. Motivul pentru care se ajunge aici ,este unul destul de serios si la limita............deci, trebuie tratat cu toata seriozitatea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liliana (acum 13 ani)

am fost operata de fibrom uterin la 35 de ani.Acum 7 ani mi sa extirpat uterul si nu am nici un simtom care a putea sa ma deranjeje.Ma simt bine m.ultumesc lui dumnezeu ca am scapat si sint bine.Am avut cervicita cronica si fibrom cu multi noduli.As recomanda celor care sint bolnave sa nu se teama de operatie si ca se refac repede

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 13 ani)

Am citit cele relatate de tine, eu pot sa-ti spun ca menstruatia mea este plina de cheaguri,si azi voi merge la medic.O FI FIBROM UTERIN?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Katalina (acum 13 ani)

Am 41 de ani si am fost operata acum o luna. Eu am ales varianta totala si in momentul acesta consider ca am ales bine(nu stiu mai tarziu), desi, am inceput sa am simptomele menopauzei. Medicii mi-au propus sa scot doar uterul, dar eu n-am vrut sa risc inca o operatie (am auzit ca sunt cazuri in care recidiveaza chiar la mai putin de un an). In plus, ovarele mele erau cu chisturi si ar fi trebuit sa fac si tratament pentru acestea.
Multa sanatate si numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danna (acum 12 ani)

buna, si eu am fost operata acum 10 zile, ma simt bine ,,,,sper sa nu am probleme legate de starile acelea de bufeuri si irascibilitate...Inca nu mi-a iesit rezultatulla biopsie,il astept cu sufletul la gura iar medicul mi-a spus ca nu vor fi probleme ...acum voi astepta rezultatul, doamne ajuta sa fie bine...ai urmat vreun tratament pt a suporta mai usor modificarile??
Dna dr care m-a operat a spus ca in urma rezultatului de biopsie imi va da un tratament....sper sa-mi fie bine, cat despre activitatea sexuala nu stiu ce sa zic??
o mai fi oare dorinta aceia firesca??/am 49 ani...habar nu am...vom trai si vom vedea...toate cele buna!
SANATATE MAXIMA!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gali (acum 10 ani)

am fost operata acum o luna si mia fost inlaturat uterul si trompele, ovarele miau fost lasate.am 43 ani si parca as avea putin o stare de depresie, ma ghindesc mult cum o sa fie viata sexuala mai departe... Inca nu am primit rezultatul de la biopsie,sper cu credinta in Dumnezeu sa am rezultat bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: