Fibrom uterin hemoragic

Afectiuni uterine
Intrebare postata de otil-pm cu 12 ani in urma

Am fost operata de fibrom prin histerectomie totală cu anexectomie bilaterală si nu stiu ce se va întâmpla cu viata mea sexuală după recuperare. Voi mai avea orgasm, apetit sexual sau emotional, se va produce o schimbare radicală ? Sau voi fi o leguma după spusele unora ? Am luat hotarârea de a mă opera fara sa știu prea multe despre boală și medicul nu mi-a explicat despre histerectomie prea multe, a spus ca singura solutie este operatia care constă în îndepărtarea bucăți de uter bolnav. Lămuriți-mă. Mulțumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Iuli (acum 12 ani)

De ce nu ati intrebat medicul? Histerectomia totala cu anexectomie nu presupune indepartarea unei parti din uter, ci a intregului aparat genital (uter, col uterin, trompe, ovare). Va fi oricum necesar sa consultati un medic endocrinolog caruia ii puteti pune poate intrebarile acestea. Menopauza indusa vine cu modificarile aferente, ce presupun si scaderea libidoului si mai ales, caci aceea este marea problema, uscaciunea vaginala. Exista posibilitatea de a urma un tratament de substitutie hormonala si alternative pentru remedierea acestei situatii, dar aceste aspecte le discutati cu ginecologul si endocrinologul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasilica 47ani (acum 11 ani)

acum 2saptamani am fost operata de fibrom mi sa facut histerectomie si anexectomie bilaterala sant foarte speriata nu mia explicat doctorul nimic am auzit ca scade apetitul sexual va rog sami explicati cat de rscanta a fost opertia multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ileana (acum 9 ani)

an urma cu 4 iuni am facut operatie histerectomie totala si va sfatuiesc pe toate femeile care aveti hemoragii din cauza fibromului uterin sa faceti aceasta operatie daca ati facut o hemoragie ca eu am stat prea mult cu hemoragie si am pierdut mult sange siam ajuns anemica si acuma am de de suferit am48 de ani va doresc multa sanatate la toate femeile care o sa cititi acest comentariu domnu sa va binecuvinteze cu multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tereza (acum 9 ani)

mama are un fibrom de 6 cm si dt ia spus ca ar trebui sa se opereze cine imi recomanda un doctor bun din iasi sau bacau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 9 ani)

buna ziua la toata lumea eu am fost operata in urma cu 3 lunila sp militari de fibron uterin de 8 cm in aceste 3 luni am trecut prin momente foarte grele deoarece nimeni nu stie ca mi sa scos uterul am zis ca mi sa scos fibronul si ma cnfrunt singura cu gandul ca numai am menstruatie la33 de ani ca nu stiu cum va fi cand va veni sotul meu acasa eu sfatuiesc pe toata lumea sa nu faca aceasta operatie pentru ca impactul emotional este foarte mare apelati la embolizare ptr ca eu am auzit dupa .va doresc multa sanatate tuturor femeilor care treceti prin asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: