Extirpare uter fibromatos

Afectiuni uterine
Intrebare postata de Tamareana cu 14 ani in urma

Am fost operata de uter fobromatos cu extirpare totala ovare trompe
acum citeva luni in urma, au aparut dureri in zona ombilicala si chiar supuchiaqr la ombilic am observat puroi
am folosit o solutie cu iod
durerile reapar la efort fizic
rar se inroseste zona devine dureroasa si colecteaza puroi din nou
durea trece daca stau relaxata in pat si iau anti inflamatoram fost operata in 2006ce poate sa fie?
ce trebuie sa fac?
va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (58)

Maria C (acum 14 ani)

O radiografie abdominala v-ar trebui ca sa vedeti cauzele durerii. Dupa operatie, de cand nu a-ti mai fost la un control de specialitate?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Daca interventia chirurgicala a fost clasica, atunci prin ombilic a fost introdus un mic furtum cu ajutorul caruia s-a introdus aer in abdomen, pentru a creea spatiu intre organe. Sigur ai contactat o infectie, ar fi bine sa te vada macar medicul de familie sau sa mergi la un laborator, pentru a face o analiza de secretie.Poate fi vorba si despre o hernie ombilicala....... Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucica (acum 14 ani)

Si eu am aceleas simtome dupa o interventie asemanatoare.Ciudat este ca eforturile fizice o acelereaza si in abenta lor ma balonez.E greu cand nu mai esti intreg asa cum natura a gandit buna functionare. Adevarat este ca am renuntat si la plasture climara si dupa o pauza de 4 ani imi este frica sa incep aplicarea lui sa nu influentez functionarea hormonilor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucica (acum 14 ani)

cu jena ma intorc sa va marturisesc ca apetitul de explorare,exploatare emotionala sau fizica a zonei ce implica participarea pereche...este decedat.Am copii nu am fost stearpa, chiar daca sunt de moda veche in domeniu---partener unic a fost soclul casniciei dar nu suntem chiar batrani cat sa nu privim spre orizonturi pierdute....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Daca-ti mai ridica putin moralul........nu esti singura.......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucica (acum 14 ani)

Adrienne, te rog mai spune-mi ...sa mai fie o sansa?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MIA (acum 14 ani)

Buna seara la toate si la toti care posteaza intrebari pe acest sit.Ma confrunt si eu cu un uter fibromatos,am 55 ani, sunt din TM.si mai am ciclu lunar.Am dureri ,disconfort si propuneri din partea dr.ginecolog de a-mi pune sterilet MIRENA.Alta sansa pt.a scapa de ciclu-- n-am --zice-- dumnealui.Dar cautand pe net am gasit si metoda EMBOLIZARII-care cred ca e cea mai buna la varsta mea.
Daca cineva a practicat-o as fi recunoscatoare cu mii de multumiri sa-mi spuna ,daca se poate face si in Timisoara?Am citit ca ing.Nechifor din Bucuresti practica aceasta metoda,
Am sanse de vindecare? Eu sper ca da ,numai cu ajutorul bunului Dumnezeu,care lucreaza prin oameni.Va mu;tumesc din suflet pt.raspunsurile si sfaturile pe care le voi primi,Va las si adresa de e.mail [email protected] respect Mia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florentina (acum 14 ani)

am fost si eu la medic si mia spus ca aum fibrom uterin si s-ar putea sa fie si srcinam-am speriat foarte tare mi s-a spus daca e si sarcina atunci fibromul o sa creasca
si nu stiu ce sa fac? imi puteti da un raspuns va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 14 ani)

si eu am fibrom si am ramas insarcinata . Am dus sarcina pana la capat am o fetita de 6 luni . E adevarat ca fibromul s-a marit in timpul sarcinii, dar nu a fost nici un fel de problema. Acum sunt bine merg cu fibromul in continuare .Deocamdata nu mi-a creat nici un fel de problema.Nu am de gand sa fac nimic deocamdata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21538214679 (acum 5 ani)

eu am dus sarcina pana la capat cu fibrom uterin pe exterior....am nascut prin cezariana al treilea copil.... dr. imi zice ca nu scap de scoaterea uterului. am 36 ani... si voi apela la orice alta metoda , dar nu scot uterul!!! va doresc sanatate multa!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sanda (acum 14 ani)

buna am 33 ani si anul trecut am fost diagnosticata cu uter fibromatos ,mi s-a dat vitamina E si atit.Ma simt rau am dureri groaznice dar dr.la care am fost a spus ca nu este cazul de operatie .Ma gindesc sa ma duc la alt dr.dar i-mi este frica si de oeratie ,am 2 copii deci as face operatia dar ma tem de ce va fi dupa.Daca nu inceteaza durerile? sau mai pot avea o viata normala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mimi (acum 13 ani)

am fost operata luna aceasta la spitalul cuza voda din iasi. va sfatuiesc sa va adresati unui soecialist in domeniu, si daca acesta va recomanda operatiie, sa nu mai stati mult pe ganduri. operatia este exact ca o cezarina , nu trebuie sa va fie frica. eu ma simt excelent.va spun ca la mine s-a extirpat tot uter - ovare oentru ca pe vare aveam chisturi iar uteu era cu 3 fibroame mari. mentionez ca nu am stiut de existenta lor, deoarece nu am avut nici un simptom. eu am mers la un control de rutina la un ecograf pentru ca am inceput sa ma ingras putin. d-na profesor lupascu ivona este un adevarat profesionist. dumnezeu sa va dea gindul cel bun sa puteti lua decizia cea mai inteleapta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Monica-Petrosani (acum 13 ani)

Buna Draga mea Mimi,

Azi am fost diagnosticata cu uter fibromatos hemoragic.....la ciclu ma chinuie de luni de zile hemoragia cel putin 5 zile si am fost depistata cu o mare anemie...D-na doctor mi-a recomandat extirparea totala a uterului....Sincer , deocamdata sunt cam bulversata si incerc sa ma adun putin ca sa pot sa iau o decizie coerenta;pentru mine este mai complicat deoarece aici in Petrosani mi-e teama sa ma operez si trebuie sa aleg intre Cluj si Timisoara....De operatie nu mi-e teama asa de tare ca de recuperarea in sine;cred insa ca Bunul Dumnezeu ma va ajuta si de data asta ca de fiecare data in viata mea.Daca vrei si ai timp te rog sa-mi dai amanunte pe adresa de mail [email protected] frumos si itit doresc multa sanatate.

Doamne ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca (acum un an)

Mă bucur din suflet că sunteți bine. Și eu am programare la operatie peste câteva zile . Sunt îngrozită și foarte speriata de ceea ce urmează să mi se întâmple.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Porcius Magdalena (acum 14 ani)

Buna!Am 47 de ani sant din BN si am fost diagnosticata cu fibrom uterin.DOAR LA CONSULTATIE fara ecograf sau alta inverstigatie,doctorul mi-a zis ca trebuie operat.Mi-a facut chiuretaj biopsic si a zis sa astept
rezultatul de la analize(care trebuie sa vina prin 2-3 febr),iar apoi sa fac
operatie.Mentionez ca de aprox. 1 an jumate,tot am avut probleme(ciclu hemorogic,neregulat,dureri de spate ,de burta,inca 2 chiuretaje,etc).As vrea sa intreb daca ma poate ajuta cineva sa-mi recomande ceva medici buni la Cj sau Tg.Mures,sau daca exista alternativa la operatie.Imi este frica de urmari si de viata de dupa operatie.....Nu stiu la ce sa ma astept si sant tare trista si speriata>

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana din Baia Mare (acum 14 ani)

buna, sunt din Baia Mare si va recomand sa ajungeti la Cluj la Institutul Oncologic la dr, Achimas, il gasiti in policlinica este un om extraordinar, are multa rabdare si nu este avar pe bani,eu merg orice problema am pentru ca am incredere in el.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina (acum 14 ani)

Si eu am 47 de ani. Acum 5 ani am aflat ca am uter fibromatos. Recomandarea unui dr. prof univ. medic din Cluj: obligatoriu operatie .Alt medic din Bucuresti - mi-a spus ca oricum ajung la cancer deci operatie fara discutie. Dar m-am incapatanat si nu am vrut sa-i ascult si am ales metode alternative - naturiste , homeopatice, si in final medicamentul minune data de dr.doc.Mircea Ciuhri - zilnic ma rog pt. sanatatea dumnealui , un om minune. Acum am ajuns deja la menopauza, fibromul a inceput sa se retraga, ma simt bine, analizele sunt bune. Parerea mea - evitati pe cat posibil operatia , care aduce alte si alte operatii - unele mai rele ca si altele - Curaj si multa, multa rabdare. Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina t (acum 14 ani)

Buna si eu am fost diagnosticata cu uter fibromatos am 38 ani si urmeaza sa ma internez pentru biopsie si nu stiu ce sa fac medicu nu mar opera dar este mare si vrea sami faca toate analizele ca sa se decida va rog sami spuneti ce tratamentnaturist ati urmat va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

BUDEA DORINA (acum 14 ani)

SA NU VA FIE FRICA NICI DE OPERATIE NICI DE VIATA DE DUPA OPERATIE.
EU AM AVUT UN FIBRON UTERIN ,NU AM AVUT DURERI NUMAI CICLU HEMORAGIC CARE NU SE MAI OPREA.
AM 43 ANI,ACUM 4 SAPTAMANI SI DOUA ZILE AM FOST OPERATA LA CLUJ LA ONCOLOGIE DE DR,CONF.DAN ENIU,SI POT SA SPUN CA DEJA DUPA 3 SAPTAMANI AM VENIT LA SERVICI,VIATA SEXUALA INCA NU AM AVUT PTR.CA ESTE UN REPAUS DE 6 SAPT. DAR EU ZIC CA NU O SA MA AFECTEZE CU NIMIC.SPECIFIC CA NUMAI UTERUL MI-AU EXTIRPAT ,SUNT FOARTE BINE SI IMI PARE RAU CA NU M-AM DUS MAI DEVREME.DACA MAI AVETI INTREBARI VA RASPUND CU PLACERE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica (acum 13 ani)

multumesc mult pt incurajarept ca aveam nevoie sa aud asta de la cineva prin care a trecut prin asa ceva
urmeaza sa am o interventie asemanatoare peste 2 saptamini dar nu in romania ci in anglia si recunosc ca am putin emotii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 3