Durere

Afectiuni uterine
Intrebare postata de azn cu 13 ani in urma

De vreo 2-3 saptamani ma doare in partea stanga a abdomenului, in zona ovarului...am crampe abdominale si nu stiu ce ar putea fi. Mi-am inceput viata sexuala de putin timp neprotejat.Este vreun semn de sarcina? Mentionez ca ma duc la baie destul de des. Este posibil ca corpul meu sa treaca prin anumite schimbari din cauza inceperii vietii sexuale?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Iuli (acum 13 ani)

Inceperea vietii sexuale nu are legatura cu nici o schimbare in afara de o posibila sarcina. Vrei copii de pe acum? Sau de ce nu te protejezi? Ati facut amandoi toate analizele BTS inainte de a face sex fara prezervativ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

azn (acum 13 ani)

am facut toate analizele...test hiv tot ca mi-au trb la altceva si le aveam facute....In niciun caz nu vreau copii....nu ma leg la cap de pe acu...am facultatea de terminat....dar acu nush ce ss afac...as face un test de sarcina da mi-e frik:D....da mi-a venit menstruatia luna trecuta pe 1 si tre sa-mi vina iarasi...oare sa astept pana atunci?....si dup vreo 2 sapt simteam durerile alea....ca m-a durut cand am incercat iarasi...si dp aia au persistat durerea...e o durere cronica.....ma doare incet dar tot timpul....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nu inteleg...inca o data...daca nu vrei copii acum, de ce nu te protejezi? Te-a durut cand ai incercat iarasi ce? Sa astepti pana cand? EL a facut toate analizele? Ca tu erai virgina, deci un aveai in principiu de unde sa iei BTS dar el? Te rog, fii mai clara...incerc sa te ajut dar nu inteleg daca nu scrii explicit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

azn (acum 13 ani)

cand am incercat sa facem iarasi "dragoste" si el a facut analize...da prima data am facut-o cu prezervativ, dupa aia adik de craciun nu ne-am protejat si dupa vreo saptamana au inceput durerile....de exemplu acu nu ma mai doare......sa astept pana imi vine menstruatia....sa vad ...pana pe 1....ca acu am si sesiunea si n-am chef de alte probleme pe cap....imi ajung 11 examene....nush ce ar putea fi....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Atata timp cat nu iti doresti un copil, nu vad de ce ai avea contact sexual neprotejat. O penetrare ajunge pentru a ramane insarcinata in orice moment al lunii. Daca zici ca el si-a facut analize BTS (BTS nu cele obisnuite de sange! adica trichomonas, chlamydia etc etc), atunci nu e o BTS desi nu sunt asa sigura ca si-a facut tot. Ai putea avea o anexita. Oricum pana nu iti intarzie nu te stresa prea mult. La 3 saptamani de la contactul sexual neprotejat fa-ti un test de sarcina si apoi repeta-l dupa cateva zile.
Ti-as recomanda atunci cand te doare sa iti pui un supozitor cu ceva antiinflamatos (Movalis de exemplu). Poate e o mica inflamatie si te lasa.
Daca vezi ca nu iti trece nicicum, mergi la un medic, sa nu fie vreun chist sau vreo inflamatie a ovarului.
Si nu mai face sex neprotejat daca nu vrei un copil sau vreo afectiune.

Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

azn (acum 13 ani)

am sa fac asta...mc mult....nu mai imi trebuie sa fac sex neprotejat niciodata....mc mult

o zi fain a sa ai

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Scuze, vroiam sa spun "antiinflamatoR" nu antiiflamatos... Cere asa de la farmacie. Eu folosesc Movalis (care e si antalgic si antiinflamator, deci si antidurere si antiinflamatie) dar exista si altele.

O zi faina si tie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: