De ce nu se oprește sangerarea după acest chiuretaj biopsic?

Afectiuni uterine
Intrebare postata de Utilizator11534936809 cu 5 ani in urma

Buna ziua. Am nevoie de cateva răspunsuri, îndrumări daca ma poate ajuta cineva.Am 49 de ani si in urma cu 30 de zile am început să sangerez , am crezut ca este vorba de menstruatia lunara( desi imi întârziate două săptămâni, dr. mi-a spus că probabil intru la menopauza). După o sangerarea nu foarte abundenta de două săptămâni mi-am facut o programare la ginecologie pt un consult. Am făcut o geografie transvaginala, mi s-a spus că am endometru de 15 mm și mi s-a recomandat un tratament de stopare a sangerarii cu Proginova( 3 pastile albe/ zi, vitamina k și calciu). Între timp am mai avut sangerarii abundente cu puseuri de tensiune. Pastilele mi-au făcut foarte rau, le-am luat timp de trei zile și le-am întrerupt. Sangerarii au continuat și am ajuns în urgenta la spital unde mi s-a facut un chiuretaj biopsic cu anestezie generala. M-am trezit la terapie cu un electrod pe mana pielea neagră în jurul acelui electrod iar pe mana semnul ă două intepaturi( ca la o priza electrica).Am întrebat dacă am avut vreo complicație și mi-au spus că nu și nici nu mi-au explicat prezența electrodului și semnele de negresa de pe mana.Nu am avut dureri deloc după această operație însă eram f slăbită abia mă țineam pe picioare. Am fost dusă în salon pe seara și ă două zi externă.Timp de două zile după, nu am mai avut sangerarii doar o scurgere roz la culoare.Nu mi s-a recomandat un tratament anume, am întrebat dr ce imi recomanda și mi-a răspuns sa merg la cardiologie și neurologie( m-a mirat această recomandare deoarece mi-au fost ca nu au fost complicatii in timpul interventiei).Dupa cele doua zile de la intervenție, sangerarii au început să reapară cu mici cheaguri de sânge. Sunt confuză, nu prea stiu ce am de facut deoarece medicul mi-a spus că până vine rezultatul la biopsie nu are ce sa imi faca. Ma îngrijorează starea de slăbiciune generala și nu stiu ce as putea face. Dacă cineva ă trecut prin ceva asemănător as avea nevoie de orice informatie m-ar putea ajuta. Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Utilizator11534936809 (acum 5 ani)

Vă rog frumos, daca cineva imi poate da o sugestie! Sangerarile au fost mai micuțe, cateva zile, iar de astăzi au început f abundent.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11630672196 (acum 2 ani)

Buna, sunt si eu in aceeasi situatie, stiu ca au trecut ani de la postare dar as crea sa stiu cum s-a rezolvat problema. Sunt fff stresata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 2 ani)

Buna, cum s-a rezolvat problema?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana T (acum 2 ani)

Bună seara, din păcate sunt și eu aproape în aceeași situație. Azi dimineață am fost internata la o clinică și după masa externata ,fără un alt tratament momentan.Doar doctorul ginecolog mi-a zis sa facem o menopauză forțată de 9 luni.O injecție din 3 în 3 luni și după dacă tot așa sângereze va trebui sa întru în menopauză definitivă.
Sănătate bună!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Neli Vlad (acum 7 luni)

Bună ziua as dori sa știu cum ați depășit situația sunt într-o situație similară cu cea a dumneavoastră.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anamaria (acum 4 luni)

S a rezolvat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: