Chist ovarian 5,6 cm

Afectiuni uterine
Intrebare postata de MembruMobileApp1496001676 cu 6 ani in urma

Buna seara, va scriu deoarece de curand, acum 2 zile am fost la medicul ginecolog si in urma unei ecografii am descolerit ca am un chist seros de 5,6 cm. Am sangerari maronii, zilnice si mici intepaturi asemanatoare durerilor menstruale. Chistul a aparut in urma unui tratament medicamentos pentru eliminare unei sarcini oprite in evolutie, acum o luna... In momentul de fata, iau anticonceptionale Microgynon. Le-am inceput la prima mentruatie dupa eliminarea sarcinii, insa dna doctor a spus ca aceste pastile sut destul de slabute ca si concentratie si mi-a prescis Diane 35. Insa pentru a incepe tratamentul cu Diane 35 mi-a sugerat sa termin blisterul Microgynon, deja inceput, asteptarea menstruatiei si apoi sa le schimb cu Diane 35. Pana atunci ar trebui sa astept cam 2 saptamani. Ac***a in vedere ca acest chist a aparut in decursul unei luni si a crescut atat de mare, imi este teama ca s-ar putea mari si mai mult pana ajung sa iau tratamentul... mi-a spus ca daca ajunge la 8 cm trebuie operat. Imi este foarte teama de operatie,insa si teama de a pati ceva rau... ma ingrijoreaza cel mai tare aceste sangerari. De unde vin? Din el? De la ovare?... probabil ca as fi mai linistita sa stiu exact de unde sangereaza si daca cineva a avut aceeasi problema ca si mine... va rog mult sa ma ajutati cu orice fel de informatie. Eu am hotarat sa merg la alta ecografie si saptamana viitoare pentru ca nu pot sta 2 sapt in asteptare. Simt ca innebunesc deja si nu au trecut decat 2 saptamani. Am uitat sa specific ca azi am inceput sa am si mici ameteli...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

SfatulMedicului (acum 6 ani)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control ginecologic.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Chisturi-ovariene/chist-ovarian-functional_1103

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 2 ani)

Buna,
Aceeasi problema as putea spune ca o am si eu. un chist seros care a crescut intr-o luna de la 5 cm la 6 cm (cand am primit diagnosticul in urma cu 6 luni, tot in jur de 5 cm avea, tind sa cred ca nu aam raspuns ok la acest tratament). am vizitat mai multi medici, unul dintre ei mi a prescris mycrogynon si vimovo timp de 3 luni. nu am avut rezultate. am decis sa schimb medicul dintr-un motiv mai mult sau mai putin important.
Din ce am inteles de la medicii ce m-au consultat, chiturile ce depasesc 5 cm nu se retrag. ele trebuie operate laparoscopic. riscut de a se torsiona este foarte mare. nu trebuie sa iti faci griji de operatie, este una destul de simpla, recuperare rapida, in doua zile poti pleca acasa. daca esti din bucuresti iti sugerez sa il cauti pe dl. dr. enache traian (maternitatea giulesti). mie mi-a lasat o impresie buna, m-am programat deja pentru operatie .. din pacate programarile se fac greu atat la dr doctor cat si pt operatie din cauza pandemiei care a sistat cam tot.
succes si multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura (acum un an)

Buna Alexandra, ai reusit sa faci operatia? Cum te simti acum? Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Melinda (acum 3 luni)

Buna ziua,

Ce s-a intamplat pana la urma?
Sunt intr-o situatie aproape identica.

Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: