Ce ma fac

Afectiuni uterine
Intrebare postata de dan lucian2 cu 13 ani in urma

...buna sunt din Spania si maine sotia mea va fi operata (dupa analize in prealabil) si va fi scos uterul ac***a fibroame(nu stiu daca asa se numesc) si uterul marit ca o sarcina de trei luni, operatia nu stiu de este laparoscopia sau clasica, totul ok pana aici...ce facem cu postoperatoriul, ce mananca ce tre sa bea, ce sa fac pentru ea..., sunt sigur ca i se va spune ce tre sa faca dar eu as vrea sa-mi raspundeti repede.....voi stiti care ati mai patit sau sunt sigur ca ai si medici care citesc site-ul, spuneti ce sa fac in afara de dragoste si afectiune, astea sunt din start baza....repede ajutor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Sheila (acum 13 ani)

Este nevoie de un regim alimentar sanatos si echilibrat pentru a evita cresterea in greutate.
Datorita dezechilibrului hormonal sunt mari sanse sa i-a in greutate.
Trebuie sa evite gustarile gen biscuiti, grisine, prajituri.
Este indicat sa se consume un mic dejun si un pranz bogat din punct de vedere nutritiv iar intre mese poate consuma un iaurt degresat, suc proaspata de fructe sau ceai de plante.

Zincul si vitamina C ajuta la cresterea imunitatii, vindeca ranile si previne infectiile, de aceea e f important sa fie introduse in dieta.
Surse importante de Zinc: carnea de vita, pestele, puiul, ouale, lactatele fara grasimi, painea, cerealele integrale, fasolea, etc.
Vitamina C se gaseste in citrice si sucul lor, fructe de padure, kiwi, ardei, rosii.

Afla mai multe despre aceasta interventi din acest articol
//sfatulmedicului.ro/Uterul-si-probleme-lui/histerectomia_1060

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan lucian2 (acum 13 ani)

ne-am intors acasa, totul ok acuma este operata----urmam ce ne spui, de fapt asta ne scrie si medicul in sfaturile sale, imi sunteti de mare folos, intradevar functioneaza bine site-ul asta ....va multumesc si toate femeile care citesc acest mesaj sa se duca la CONTROL PERIODIC (renuntati la vreun capriciu daca este de privat), sa evite aceste chestii dupa mine groaznice...am fost alaturi de sotia mea si este foarte important sa fie toti la fel, sunt pe acest site in fiecare saptamana face deja parte de o rubrica citita in fiecare saptamana(cel putin).......sa auzim de bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valerica21133904 (acum 13 ani)

buna,si eu sunt in spania dar in legatura cu operatia sotiei tale vreu sa iti spun ca o sa stea numai la terapie intensiva pana o sa-si revina cat de cat si acolo o sa ii bage doar perfuzi si se hraneste cu alea stiu asta pentru ca mama mea a fost operata fiindui extirpat uterul din cauza unui fibron foarte mare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan lucian2 (acum 13 ani)

mersi valerica , ai grija de mama ta .....tre sa te uiti de ce scrie Sheila, cat despre mine eu am grija de sotia mea!, puternic pe mancaruri de cam 3000 kcal pe zi, dar pentru noi nu este chiar greu sa avem astea (ma refer mancarea de un regim normal) noi tre sa fim doctori pentru noi insine, sanatatea este cea mai importanta,....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdan (acum 13 ani)

buna si mama mea a fost operata de fibron si de ce tot o doare dupa 2 saptamini imi puteti spune

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan lucian2 (acum 13 ani)

bogdan eu iti scriu din ce imi spune sotia mea .....nush ce varsta are mama ta dar dupa operatie o va mai durea cat de cat acolo...gandestete ca de acolo este taiat ceva ....nush ca nu sunt doctor dar tre sa ai rabdare si sa vorbesti cu doctorul ,sa nu faca nici un efort,sa o ajuti la tot ce tre sa faca ea,familia sa o sprijine din toate punctele de vedere, sa stea linistita sa manance cat mai echilibrat sa nu o necajiti si sa fiti optimisti caci se va face bine si daca va fi cazul tre sa actionezi la doctorul de familie, sigur are prescrise medicamente cum ar fi un antiimflamator, si calmante....ii doresc la mama ta sa se faca bine si sunt sigur ca cineva din comunitatea "sfatul medicului" cu experienta fie ca a trecut fie ca este de specialitate te va contacta, cred ca sfatul meu sa-ti fie de ajutor.....sanatate mamei si fii tare treci la treaba.......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: