Am o nelamuriere

Intrebare postata de madandre cu 9 ani in urma - 2 raspunsuri
Grupurile de discutie din care face parte intrebarea: Afectiuni uterine

Buna ziua,de p***aand am fost la ginecolog si mi s-s gasit pe ovarul drept un chist,in urma controlului mi s-a prescris sa i-au yasmin si verospiron,de la verospiron am ameteli,imi puteti spune si mie exact pentru ce este acest medicament ca pe prostectul lui scrie cu totul altceva si nu vad legatura cu ce am eu.De ce mi l-a recomandat mie?Pentru ce este bun.Multumesc anticipat

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Spam
Categorie gresita
Abuz

Raspunsuri (2)

Adrienne (cu 9 ani in urma)

Ai facut si analize hormonale ? de exemplu determinarea estrogenului, progestogenului, testosteronului ,etc., plus pt. tiroida ? Acest medicament se prescrie in " Sindromul ovarelor polichistice ", pentru scaderea testosteronului. Ar fi bine cand revii la medic ,eventual sa-ti prescrie si aceste determinari. Numai bine !

Te-a ajutat acest raspuns? + 1
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Iuli (cu 9 ani in urma)

Buna. Am avut acceasi problema ca si tine: un chist pe ovarul stang. Acelasi tratament: Yasmin si Verospiron. Verospironul este un antagonist al unor hormoni si este si diuretic. Daca iti da ameteli (si mnie imi dadea la fel in doza prescrisa, adica o capsula de 100g/zi), incearca sa iei o capsula de 50 g/zi. Daca nu merge nici asa, ia de cateva ori pe sapt (2-3). Vei vedea ca in 3 luni iti va disparea chistul (trebuie sa te duci din nou la eco).
Presupun ca ai facut, desigur, dozarile hormonale despre care vorbeste Adrienne.
Atentie la Yasmin: atata timp cat problema hormonala exista, merge foarte bine. Cand aceasta nu mai exista, risti efecte secundare. Eu am luat 6 luni (asa mi-a zis medicul). 5 luni a fost perfect iar intr-a 6-a am picat intr-o depresie in care eram pur si simplu amortita si fizic si emotional. Daca observi ca faci sindrom depresiv, vorbeste cu medicul si intrerupe tratamentul. Altfel, ia-l cu incredere. Este singura modalitate sa scapi de chistul care in timp, poate creste, se poate rupe si poate provoca probleme mai mari.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Raspunde

×
×
Felicitari! Raspunsul a fost postat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost editat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost sters cu succes!
Se incarca...

Cauta

Nu ai gasit ce cauti? Cauta intrebari similare sau adauga o intrebare noua.

Adreseaza o intrebare!

Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!

Adreseaza o intrebare

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.