Ajutor!!!

Afectiuni uterine
Intrebare postata de AmyAlexutza cu 12 ani in urma

Buna ziua,am si eu o mare intrebare!!!Ce tratament sa iau in cazul unei rani pe colul uterin..??Anul trecut am faqt 1 avort si abia anul asta am faqt 1 control dupa acel avort...credeam ca o sa imi zica ca am anexita sau altcva insa mi-a spus k am rana pe colul uterin mi-a dat ovule Cervucid si spalaturi cu bicarbonat si am "suplimentat"eu cu ceai d galbenele si pelin...dpa un test papanicolau mi-a gasit o infectie cik care o are orice femeie cu activitate sexuala...pentru aceasta infectie mi-a dat 1 luna pauza dpa terminarea cervugidului ca sa pot incepe tratament pt acea infectie cu Polyginax...astept sa term acest tratament si apoi sa dau fuguta iara la medic insa...nu as vrea sa imi fac cauterezare..am nevoie de un tratament..ce ma sfatuiti sa iau..medicul precizez ca a zs k rana este f mare si ca va trece cu siguranta cu spalaturile cu bicarbonat..voi c parere aveti...eu nu am auzit asa cva pana aqm.MULTUMESC ANTICIPAT!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Iuli (acum 12 ani)

In primul rand e INADMISIBILsa nu mergi la control regulat dupa un avort! Intr-al doilea rand ai reusit sa iti faci NUMAI RAU cu ceaiurile, cel mai probabil acelea au ajutat si infectia, ceaiul se BEA si atat! Intr-al treilea rand nu exista "infectie pe care o are orice femeie cu activitate sexuala", ar insemna sa fim toate bolnave sau nu s-ar mai chema infectie daca ar avea toata lumea. Nu inteleg de ce nu ai cerut detalii si numele afectiunii. Intr-al patrulea rand in nici un caz nu cred ca ti-a zis medicul ca o rana foarte mare pe col va trece cu spalaturi cu bicarbonat, altfel nu ti-ar mai fi dat tratament, ovule etc. Intr-al cincilea rand, daca e nevoie de cauterizare, vrei nu vrei trebuie sa o faci. Banuiesc ca vrei sa fii sanatoasa si poate sa ai copii intr-o zi. In final, singura recomandare pe care ti-o pot face este sa mai ceri o parere medicala, sa mai consulti un medic ginecolog. In cazuri ca al tau acest lucru estefoarte indicat. Ai mai mare grija de tine! Daca tu nu ai, nimeni nu o sa aiba! Foloseste prezervativ, trimite-ti partenerii sexuali la analize, mergi la medic regulat, urmeaza tratamentele fara sa "suplimentezi" sau sa scazi ceva. Respecta-te si ingrijeste-te mai mult. Sa nu regreti apoi ca nu ai facut-o.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AmyAlexutza (acum 12 ani)

Pfff stiu k aveti dreptate..este inadmisibil dpa un avort sa nu fac nici un control...dar mi-a fost frik...si abia dpa 1 an de zile am reusit in a ma hoatara sa maerg...doctorul mi s-a parut si mie f dubios park era beat..totusi este cik cel mai bun medic din Cluj si am zis sa merg la el....era foarte asa reopezit sa zic..dgeaba ii ceream detalii k totusi nu auzeam c imi doream si totusi daca am facut testul papanicolau si nu mi-a gasit cancer am zis k este ok...ca normal acel test nu mi l-a faqt drul ci banuiesc ca intr-un centru specializat de analize...m-am gandit k acelasi raspuns l-as primi si la alt medic...nujtiu ce sa fac sa incerc sa faca iara testul?luna viitoare spre sfarsit am sa merg iara dar nu cred ca mai merg la acest dr..cu toate k el imi stie problema..am sa merg la altul si am sa ii povestec totul..multumesc frumos si SANATATE MULTA!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AmyAlexutza (acum 12 ani)

Si ceaiurile nu inteleg dc fac rau....am uitat s amentionez ca medicul mi-a recomandat spalaturi cu irigatorul....asa cva la o rana nu cred k se rcomanda...am faqt pana nu am mai putut ma durea ft tare cand foloseam irigatorul si apoi imi fceam ceai si mi-l poneam in cada in timp c fceam baie stateam asa..."la inp***at"sa zic...nujtiu ce sa fac:(((am citit p f multe forumuri si o doamna avea o rana p col uterin de 15 ani si a tratato cu spalaturi din ceaiuri,,,,aqm nujtiiu eu sper din tot sufletul sa mi se mai fi redus rana..sau sa fi disparut definitiv....totusi luand-o logicv pt o banala raceala ti se umple o sacose mare d medicamente dar pt asa cva eu cred k trebuia sa mi se fi dat un saculet d medicamente...aqm nujtiu c sa mai zic..astept cu nerbadare sa merg la medic
Sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Schimbati medicul, mergeti la cel nou cu toate analizele si hartiile de pana acum. Nu inteleg cum se duce un om la un medic baut, si mai ales ginecolog! Daca nu s-a spalat pe maini? Daca a uitat sa foloseasca o trusa sterila?? In plus, Sincer, nu cred ca vrei sa te tratezi de pe forumuri, ceaiurile aplicate local pe mucoase nu fac decat sa inmulteasca microbii, in mod sigur nu trateaza. Altfel nu am mai folosi medicamente, nu? Oamenii scriu multe, pacientii nu au pregatire medicala, interpreteazacum vorunele lucruri, unii chiar mint, chiar nu are rost. Frica trebuie sa iti fie sa stai asa, fara sa mergi la medic. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AmyAlexutza (acum 12 ani)

.....aveti dreptate...va multumesc foarte mult..o sa revin cu vesti dupa ce ajung la medic...(alt medic)multumesc din suflet inca o data si va urez SANATATE!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adinak (acum 12 ani)

buna Amy, si mie mi sa spus ca am o rana f urata si uter fibromatos si alte cateva, am mers pe mana medicului acestuia pana am observat ca ce-mi spunea nu se mai lega intre ele( eu neac***a studii in medicina, si tot nu avea nici o logica) asa ca mi-am schimbat medicul si acu astept rezultatul de la test, tin sa precizez ca acest medic mi-a zis ca nici nu discuta despre rana pe uter si alte minunatii...asa ca cauta alt medic.multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AmyAlexutza (acum 12 ani)

Mersy fain pt sfat si muuulta muuulta sanatate!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela u.s.a (acum 10 ani)

boala pe care o ai nu o au toate femeile ...se numeste HPV ..iti trebuie testul Papanicolau in fiecare an ... daca in caz ca ti se gaseste cellule precanceroase se pot taia cu laserul dar trebuie sa gasesti o clinica buna ..acum daca ai o rana pe colon sper sa nu fie de la HPV ..nu stiu daca in Romania se cunoaste faptul ca poti sa faci cancer pe colon din cauza HPV ...stiu ca a trecut un an dar acum am gasit ..te sfatuiesc sa nu sari testul nici macar odata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariaecovita (acum 10 ani)

pt candidoza vaginala 3 cani de ceai de cimbru 2 lingurite la cana de apa clocotita se infuzeaza 15 min si se beau 3 cani pezi iar din2 linguri de planta fiarta 5 min se fac spalaturi vaginale.Distruge si stafilococul si streptococul iar la culcare se introduce miez de paine imbibat in iaurt sau vata cu iaurt 15 sau 30 zile TRatament sigur si rapid trece deja de la a doua zi dar pt sig-ta ca nu recidiveaza se face cel putin 15 zileBAFTA PT rana pe uter bai cu marul lupului 10 ore in5 litri de apa rece 2-3 pumni de planta proaspata rupta api se da un clocot si se sta20 min cu fundul in lighean cat se poate de cald decoctul IN cantitati mari e toxica BAFTA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: