Buna.

Barbat, 34 ani, fumator (un pachet pe zi), bautor de cafea...

De 2-3 ani ma confrunt cu unele probleme, nu stiu de ce natura.

Seara, inainte de culcare in special, dar uneori si in timpul zilei,
am batai puternice de inima - nu foarte rapide - 80/90 batai, doar
puternice, pe care le simt in tot corpul.

Am impresia si ca imi tremura tot pieptul desi nu stiu sigur daca asta
nu se datoreaza batailor puternice ale inimii.

Mai nou am observat ca, ac***a aceste stari, incercand sa dorm, tresar
la zgomote mai puternice - de exemplu la pocnituri de
mobila/televizor/calorifer.

Eu o descriu ca si o stare de excitabilitate probabil, care se
manifesta la nivel fiziologic si mai putin psihologic/emotional pentru
ca nu ma simt agitat/sau cu o stare de frica - care ar explica
simptomele - dar cine stie, poate ca in subconstient...

Aceste stari ma fac sa adorm destul de greu, uneori dureaza 2-3 ore.

Nu stiu daca e vreo legatura insa am observat ca uneori bataile de
inima se manifesta mai tare sau mai putin si dupa masa. Poate are vreo
legatura deoarece mananc tarziu - 9-10 seara dar dorm pe la 1-2
noaptea ... din mai multe motive. De vre-o doua ori mi-am luat si
glicemia, cu un glucometru - la circa o ora dupa masa, in timp ce
aveam bataile acestea si aveam 180 - iarasi, nu stiu daca e relevant
sau e normal ...

Pe langa acestea, in timpul zilei, la inceput mai rar, acum destul de
des, mai pronuntat sau mai putin pronuntat - zici ca-s beat - nu pot
sa spun ca-i o ameteala, mai mult ceata pe ochi si o vedere neclara.

Partea din spate a gatului o simt incordata.

De asemenea, usor tremur al corpului/mainilor. Acestea se intensifica in momente incordate, de stres sau efort fizic - apare uneori si o stare de usoara confuzie, de mi-e greu sa-mi aleg cuvintele, sa vorbesc coerent si cerebral.

Toate aceste simptome se amplifica in zilele in care sunt obosit/nedormit/stresat.

Analizele la sange sunt normale, un consult la cardiologie nu au aratat ca ar fi probleme.

Am fost chiar si la psiho, medicul spune ca i s-ar parea ca sunt o manifestare a ceva fiziologic dar nu parea chiar convins.

La neuro nu am fost.

Daca exista opinii, multumesc de pe acum, va rog sa postati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Psih. Stefania Budacu MPsih. Stefania Budacu este un medic autorizat SFM (acum 5 ani)

Buna seara! Va recomand sa urmati ccativa pasi: in primul rand, sa mergeti la Boli Interne, sa va faca un medic un plan clar cu etape si analize - nu acolo unde sunteti consultat gratuit, ci adresati-va unui medic recunoscut. Daca totul iese bine, atunci este posibil sa discutam despre stres si anxietate (si, ca un exercitiu: cu cat va veti concentra atentia asupra activitatii cardiace, cu atat o veti influenta mai mult; in schimb, daca va veti concentra asupra respiratiei abdominale, sugestionandu-va ca respiratia este calma si linistita, analizand ca din exterior, detasat, va veti relaxa).
Glicemia se ia la primele ore ale diminetii, cu ultima masa avuta in jurul orei 19 seara anterioara si fara dulciuri. Ceea ce luati dupa aceea, mai ales dupa ce ati mancat, nu are nicio valoare. La cardiologie ar trebui sa faceti echodoppler de carotide, sa vada daca apare vreo modificare in ceea ce priveste depunerea de colesterol in aceste artere.
Daca manifestarile dvs au la baza stresul, va recomand psihoterapie cognitiv-comportamentala, si nicidecum tratament psihiatric: stresul este determinat de niste lucruri clare, iar tratamentul medicamentos nu ar face altceva decat sa ascunda sub pres nemultumirile pe care creierul incearca sa vi le comunice; si va reusi, probabil, o perioada, dupa care toata simptomatologia va erupe cu mai mare putere si mult mai greu de stapanit, afectandu-va viata si activitatea.
Daca doriti sa mai discutam, ma puteti contacta si telefonic sau la adresa de mail stef.budacu@ adresa_web_filtrata ,
Toate cele bune!

Cabinet Individual de Psihologie
Stefania Budacu Terapeut Logoped si Psihoterapeut (Psihoterapie CC) Telefon 0727733350
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni si tulburari cardiovasculare.

Utilizator21538850339 (acum 5 ani)

Multumesc de raspuns doamna doctor, o sa incerc sa va urmez sfaturile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21538850339 (acum 5 ani)

Daca orice alcineva ar mai avea pareri/sfaturi, sunt binevenite.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: