Vaccin raspuns medic

Afectiuni respiratorii la copii
Intrebare postata de fan.ro cu 12 ani in urma

Mi s-a recomandat la copil (8 ani) un vaccin Pneumo 23,dar cred ca la mai facut o data recomandat de alt medic.Avea 4 ani.Se poate face vaccinul inainte de a trece 5 ani?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Mai ales ca nici nu stiti sigur ca l-a mai facut in urma cu 4 ai , se poate face . Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni respiratorii la copii.

TataNicu (acum 12 ani)

Vaccinul Pneumo23 nu se face intr-o singura inoculare, cel mai probabil este ca doza recomandata sa fie un rapel.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

intradevar, daca nu exista nici o inregistrare prin nici un document (nici macar la medicul de familie) a faptului ca a facut vaccinul acesta si nu va aduceti aminte sa il fi facut, in functie de starea de sanatate si situatia prezenta este recomandat sa faceti acest vaccin.
totusi, dupa cum scrie si in prospect, revaccinarea nu se administreaza mai devreme de 5 ani de la prima vaccinare, exceptie facand persoanele foarte expuse riscului de imbolnavire sau subiectii care urmeaza un tratament cu imunosupresoare.
prospectul poate fi gasit si pe acest site: //sfatulmedicului.ro/medicamente/pneumo-23-susp-inj_10511

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: