Umflatura raspuns medic

Afectiuni respiratorii la copii
Intrebare postata de cu 14 ani in urma

Buna ziua,

Sotul meu a observat o mica umflatura in zona stanga a fetitei noastre care are doar un an si 5 luni. Umflatura este de dimensiunea unui bob de porumb si se simte la atingere.

Mentionez, ca de curand copilul a avut secretii nazale pe care le-am aspirat cu batista bebelusului. I-am administrat nurofen 3 zile si de 7 zile, si in prezent, ii administrez humex expectorant cate 2,5 ml de 3 ori pe zi pentru ca tuseste eruptiv, dar rar. Febra nu a avut deloc. Care ar putea fi cauza aparitiei ganglionului? cat timp ar trebuie sa ii mai dau siropul? Ce analize trebuie sa ii fac pentru a ma sigura ca starea de sanatate este buna si, de asemenea, cum pot fi sigur ca gatul este in regula? Problema se rezolva fara a interveni medcamentos? Ma scuzati pt numarul mare de intrebari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Medic de garda MMedic de garda este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Stimata doamna,

Copilul are o AFECTIUNE RESPIRATORIE SUPERIOARA, este normal sa apara mici ganglioni care dispar mai tarziu decat "raceala". Sunt situatii in care acestia persista din cauza polipilor inflamati. NU ii mai administrati NUROFEN cand NU are FEBRA, iar SIROPUL expectorant ajuta dar nu vindecat. Daca are raceala simpla lasata sa treaca de la sine, daca are secretii galben-verzui necesita tratament prescris de medic, in urma unui exudat faringian si un examen ORL.

Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni respiratorii la copii.

Anghel Ana (acum 8 ani)

Buna seara, am si o nelamurire.
Mi-a aparut ieri o galma direct pe partea stanga a gatului.Mentionez ca nu ma doare absolut de loc dar este vizibila doar cand intorc capul spre partea dreapta ,iese in relief este micuta galma,Aveti idee ce poate fi si ce ar trebui sa fac in acest caz? necesita o ecografie pentru siguranta mea>?

multumesc ,
zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anghel Ana (acum 8 ani)

Buna seara, am si o nelamurire.
Mi-a aparut ieri o galma direct pe partea stanga a gatului.Mentionez ca nu ma doare absolut de loc dar este vizibila doar cand intorc capul spre partea dreapta ,iese in relief este micuta galma,Aveti idee ce poate fi si ce ar trebui sa fac in acest caz? necesita o ecografie pentru siguranta mea>?

multumesc ,
zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: